07.05.2024
V neděli 5. května 2024 tomu bylo neuvěřitelných 50 let ode dne, kdy Miroslav Halm vyhrál v Holicích závod MS 250 ccm. Podívejte se na vzpomínky Josefa Vašíčka z tohoto slavného závodu, na jeho amatérské zápisy průjezdů kol z obou jízd, a to vše doplněné nenahraditelnými fotografiemi Mirka Jirečky.

HOLICE 5. května 1974 – MS 250 (vítězství Miroslava Halma)

Je to neuvěřitelné, že je to nyní už dlouhých 50 let, kdy perfektní motokrosař Miroslav Halm dokázal rozbouřit celé publikum „Poběžovické kotliny“. Památnou neděli 5. května 1974 viděli diváci velkou motokrosovou bitvu nejlepších světových jezdců ve třídě do 250 ccm. Na závodech jsem samozřejmě nemohl chybět ani já. Vždyť trať byla od mého bydliště jen 15 km. Lidská paměť je sice děravá, ale za určitých podmínek ze sebe dokáže vydat zajímavé informace. Když jsem otevřel program závodu s poznámkami, vybavovaly se mi postupně další a další vzpomínky.

V roce 1974 byl holický závod v MS jako 3. v pořadí. Ve výtečné formě byli naši závodníci, hlavně Jaroslav Falta. Ten se díky dvojnásobnému vítězství v italském Gallarate vyhoupl do čela světového šampionátu. Vedl s 40 body před sovětským Jezdcem Mojsejevem (35 bodů) a Belgičanem Evertsem (31 bodů). A proto nebylo divu, že dorazilo podle dobových informací kolem 42 000 natěšených diváků (podle bývalého ředitele závodu Pavla Poláčka přesně 41 319 platících!!!). A opravdu závody stály za to.

Už v 1. rozjížďce nám udělali velkou radost naši reprezentanti. My jsme s kamarády tenkrát chodili do stoupání pod parkovištěm závodních strojů. Neviděli jsme přímo start, ale pouze kouř od 40 rozvášněných dvoutaktních strojů. Ale už z dálky jsme viděli skok před cílovou rovinkou. A byl to pohled úžasný, protože vpředu se to modralo reprezentačními dresy našich jezdců. I kolem nás projeli jezdci s čísly 42, 41 a 39 – tedy 1. Jiří Churavý, 2. Miroslav Halm a 3. Antonín Baborovský. A to byl ještě na 6. pozici Zdeněk Velký. Úplně podle svých představ neodstartoval Jaroslav Falta, který u nás projížděl na 12. pozici.

Jaroslav Falta ale dokazoval, že je jezdcem světové třídy. Předjížděl jednoho soupeře za druhým. A tak nebylo divu, že v 8. kole předstihl i Jirku Churavého a usadil se na čele jezdeckého pole. Ale bohužel na čele vydržel pouhá 3 kola a pak ho zradila cívka zapalování jeho motorky. Skvěle ho zastoupili další naši jezdci. Churavý se vrátil na čelo a vydržel tam až do cíle. Dokázal, že je už po loňském těžkém úrazu v pořádku a že se s ním musí počítat v boji o mety nejvyšší. Za ním byl se ztrátou pouhých 7 sekund odmávnut Baborovský před sovětským jezdcem Rulevem a Hansenem ze Švédska. Na 5. pozici dojel Miroslav Halm před Mojsejevem. To jsme ještě netušili, jak bude Mirkovo 5. místo důležité pro celkovou klasifikaci Velké ceny ČSSR 1974.

Diváci se těšili na 2. jízdu. Na startu chyběl 2. jezdec z 1. jízdy Antonín Baborovský, který nebyl po těžkém pádu v Itálii ještě úplně zdravotně v pořádku. Po startu se krátce objevil na čele anglický jezdec Vic Allan na Bultacu sledován Mojsejevem a Faltou. Miroslav Halm odstartoval také dobře, držel se na 7. pozici. Vítěz 1. jízdy Jiří Churavý nemohl svůj výkon zopakovat, protože brzy odstoupil pro poruchu své ČZ. Od 2. kola jízdu opanoval Jaroslav Falta, který jel suverénně a vlastně nikdo z jezdců na něho neměl. Dařilo se i Halmovi, který se postupně dostával dopředu. Dlouho válčil s Harrym Evertsem, až ho dokázal předjet. Postupně se dotahoval i na továrního jezdce KTM Pavla Ruleva. I toho dokázal předjet a rázem byl na 4. místě. Ale to mu nestačilo. Mohutně povzbuzován nadšenými diváky zaútočil i na populárního Američana Pomeroye. A to nebylo všechno. Halm se dotáhl i na 2. v pořadí Mojsejeva a to už „Poběžovická kotlina“ doslova šílela. Oba jezdci si několikrát vyměnili své pořadí. Halm se dostal po chybě sovětského jezdce na 2. pozici. Mojsejev nakonec vůbec nedojel, protože jeho stroj KTM nevydržel nástrahy 40minutového závodu a v posledním kole se zastavil.

Životní závod zajel i další východočeský jezdec Josef Festa. V 1. jízdě dojel 14. a ve 2. jízdě dokonce 10., což znamenalo získání 1 bodu do mistrovství světa. Obdivuhodné je, že tento hořický jezdec vlastně nikdy nepřestal závodit. I ve svých 72 letech stále závodí. Letos odjel už 2 závody Nova Motocross Cupu 2024.

A potom už si mohl Miroslav Halm užívat svůj největší úspěch – vítězství v Holicích. Na stupně vítězů ho doprovodil Američan Pomeroy, v té době velký oblíbenec místních diváků. Protože závod vysílala přímým přenosem Československá televize, spěchalo se s vyhlášením výsledků. Ze vzdáleného parkoviště to nestihl Pavel Rulev, a tak na stupních vítězů byli jen 2 jezdci. Díky němu se diváci dočkali po 9 letech, kdy vyhrál Vlastimil Válek na „banánové“ Jawě, vítězství československého jezdce.

Celkové pořadí VC ČSSR 1974:
1. Miroslav Halm, ČSSR, ČZ, 7 bodů (5.+2.)
2. Jimmy Lee Pomeroy, USA, Bultaco, 10 bodů (7.+3.)
3. Pavel Rulev, SSSR, KTM, 12 bodů (3.+9.)
4. Vic Allan, Velká Británie, Bultaco, 14 bodů (9.+5.)
5. Harry Everts, Belgie, Puch, 15 bodů (11.+4.)
6. Gaston Rahier, Belgie, Suzuki, 16 bodů (8.+8.)

I po 50 letech stále cítím tu nádhernou atmosféru, kdy náš jezdec dokázal vyhrát závod mistrovství světa a kdy řada dalších našich jezdců dokázala bojovat se světovou elitou. Miroslav Halm má stále můj obdiv a hlavně úctu.

Autor: Josef Vašíček