30.04.2024
Poslední dubnovou neděli (28.04.2024) se jel druhý závod jihočeského KP v motokrosu v Pacově. Naprosto skvělě připravené závody ze strany pořadatele AMK Pacov v AČR, krásné jarní počasí a také skutečnost, že závod byl generálkou na MMČR, které se v Pacově pojede již 19. května, „způsobily“, že se na start postavilo celkem 271 jezdců. Mezi nimi i čtyři úřadující mistři ČR. To je rekordní účast v historii přeboru za posledních minimálně 10 let. Díky stoprocentnímu pořadatelskému zajištění a v podstatě absenci úrazů se i v tomto počtu jezdců podařilo dodržet časový harmonogram bez jakékoli restrikce či prodlevy.

Ve třídě 85 ccm zavítali do Pacova jezdci z MMČR Junior a nejlepším z nich byl Hugo Brand z Cermen RT. Ten před sebe nikoho nepustil a vyhrál obě jízdy před Ondřejem Ludvíkem z KRTZ Teamu. Suverén úvodního závodu v Klukách Martin Smolka z MX teamu Zahrady Maja se tentokráte musel spokojit až s místem třetím. V této třídě nastoupilo i osm zvlášť hodnocených, nejmladších jezdců na 65 ccm, kde byl nejlepší Jaroslav Červ z týmu Action Racing.

Zcela obsazené byly startovní rošty v hobby třídách. V Hobby MX2 bylo úplně nejvíce jezdců, konkrétně 47. Z nich byl nejlepší František Hron z Mladějova. Rozhodla o tom ale až druhá jízda, protože bodově nastejno byl i Josef Oláh z Chrášťovic, který se však usadil i na čele seriálu. Třetí skončil bez větších problémů příbramský Robin Novotný z Vyvrze RT. Ve třídy Hobby MX1 zcela suverénně zvítězil Jan Švára z AMK Zalány. Druhého Jakuba Šimáka za sebou nechal dokonce o 14 bodů, což je málokdy k vidění. Stejný bodový odstup od vítěze měl i celkově třetí Josef Málek z týmu Wasps.

V kategorii Veterán 40+ vévodil Zdeněk Blábolil z Husqvarna Promoto RT, když vyhrál obě jízdy. Sekundovat mu stačili pouze Vladislav Mužík z Motosportu Chýnov a nová tvář přeboru Rakušan Nikolaus Roth z týmu HSV Wels. Mezi jezdci třídy Veterán 50+ zajel nejlepší výsledek matador Roman Skalka z SMS Střední Čechy před úspěšným jezdcem MMČR této třídy Rostislavem Hlaváčkem z Kosmonos a třetí místo vybojoval poměrně překvapivě Petr Fogl ze Speed Moto Teamu Soběslav. Ve zvlášť bodované kategorii nejstarších veteránů 60+ byl nejlepší, stejně jako na prvním závodě, Miloš Neužil z SXS Racing Teamu.

V kategorii MX2 (HR Technik cup) bylo silné mezinárodní zastoupení a na čele se umístili hned dva jezdci z Rakouska Florian Dieminger a druhý Christoph Zeintl (oba motosport Chýnov). Nejlepším českým závodníkem byl na třetím místě David Votík z KBS Teamu. Ve zvlášť bodované třídě 125ccm vyhrál nováček Adam Hruška z MTX Teamu, loňský národní šampión ve třídě 85ccm. Krásné motokrosové souboje mohli diváci sledovat ve třídě MX1 (HR Technik cup), kde především zpočátku jízd o vedení soupeřili loňský mezinárodní mistr ČR Martin Krč z HT Group RT s dalším předním jezdcem MMČR a loňským přeborníkem JČ kraje v této třídě Rudolfem Plchem z Husqvarna Promoto RT. Na konci jízd však Martin vykázal lepší fyzičku a dvakrát si dojel pro vítězství právě před Rudou. Až z mírného povzdálí sledoval jejich počínání veteránský matador a závodící legenda Petr Bartoš z Orion RT, jemuž se příliš nedařily starty a který skončil celkově třetí.

Další závod jihočeského KP se pojede v neděli, 12. května ve Voticích. Pozvánku, Zvláštní ustanovení a časový harmonogram Vám přineseme v týdnu před závodem.