07.08.2024
Letos poprvé zamířili piloti Osička MX Teamu na seriál ADAC MX MASTERS na oblíbenou, ale i náročnou trať do Gaildorfu. Krásné počasí a početná divácká kulisa byly bonusem k perfektně připravené dráze. Stauffer vyměnil dvouaktní KTM za velkou motorku a stejně jako Kohút odstartoval s kubaturou MX Masters.
motocrossMotocross

MX Masters – sobota

Startovka třídy MX Masters čítala 75 přihlášených závodníků z mnoha zemí. Staufferův 4. a Kohútův 10. čas z volného tréninku byly jednoznačně dobrým začátkem dne a své výkony potvrdili oba piloti i v kvalifikaci. Stauffer zajel opět 4. nejrychlejší čas ve skupině, Kohút si s 6. nejrychlejším časem v jeho skupině výrazně polepšil. Postup do hlavního závodu byl jistý a před našimi jezdci byly tři závodní jízdy.

Po startu první jízdy se během pár zatáček radoval z vedení Marcel Stauffer, zato Tomáš Kohút se potýkal s potížemi, když se ještě na startovní rovince zaháknul s jiným jezdcem. I přes dobrou reakci na startovním roštu stála Kohúta tato kolize mnoho času. Stauffer mezitím závod ještě chvíli vodil, ale postupně se dostával z rytmu, částečně jej potrápilo i ztvrdlé předloktí a obrovské tempo nevydržel. I tak si dojel pro 7. pozici v cíli, která nám při Staufferově premiéře v nejsilnější kubatuře MX Masters udělala velkou radost. Kohút se po několika kolizích s ostatními závodníky a jedním zašlápnutím motorky dostal na 27. příčku.

MX Masters – neděle

I ve druhé rozjížďce ukázal Stauffer perfektní reakci na startu a přesně do poloviny závodu pronásledoval několikanásobného šampiona ADAC MX Masters Maxe Nagla, který se držel ve vedení. V sedmém kole využil Stauffer Naglových potíží s motocyklem a šel do čela. První místo udržel až do cíle a na konto si připsal svou vůbec první výhru v nejsilnější kubatuře MX Masters!

S první desítkou odstartoval i Tomáš Kohút. Obrovskému tempu TOP10 sice nestačil, ale po celou půlhodinovou jízdu sváděl souboje s několika soupeři, kterým nedaroval ani metr. V cíli dala Kohútova jízda 15. pozici.

Po prvních dvou rozjížďkách držel Stauffer průběžnou 3. příčku, ale v patách mu zároveň byli Němci Nagl a Ludwig. O místě na pódiu měla rozhodnout třetí jízda. Ta měla takřka stejný průběh - skvělý start, pár kol v čele závodu, bohužel nakonec podleh Stauffer tlaku Toma Kocha, na kterého už nenašel recept a šachovnicí projel jako druhý. Málokodo čekal, že se Marcel Stauffer při svém debutu ve třídě MX Masters dostane na stupně vítězů. Náš rakouský závodník ale tahá z rukávu jedno eso za druhým a bronz z ADAC MX MASTERS je pro něj další zdolanou metou!

Tomáš Kohút se v průběhu poslední jízdy propadl z úvodního 14. místa o několik pozic, ale v závěru ještě zatáhl a šel o 5 příček dopředu, což nakonec vyneslo 14. pozici a v celkovém hodnocení ADAC Mx Masters Gaildorf 19. místo.

Marcel Stauffer #401

"Gaildorf: Wow, to byl teda víkend! Svůj první závod v kubatuře 450 ccm na ADAC MX MASTERS v Gaildorfu jsem využil k tomu, abych si udělal představu o tom, jak jsem na tom rychlostně i kondičně. Zajel jsem 4. čas ve své kvalifikační skupině, což mi dalo možnost dobrého výběru místa na startu. Dal jsem tři dobré starty, vítězství v jedné z jízd a celkově jsem skončil jako 3. na stupních vítězů. Se svým výkonem jsem opravdu spokojený, rychlost byla dobrá a taky vím, na čem ještě zamakat. Obrovský dík patří týmu za to, že mi poskytl nejlepší možnou podporu. Jste úžasní!"

Tomáš Kohút #45

"Gaildorf byl pro mě první ADAC letošní sezóny. Sobotní kvali vyšla dobře a trať se skvělým povrchem jsem si opravdu užíval . Šesté místo v kvalifikační skupině mi udělalo radost. První závod byl hrozný, měl jsem vážně špatný start, několik kolizí s jinými jezdci a na trati jsem se cítil doopravdy špatně. Neděle byla mnohem lepší a oproti sobotě jsem udělal velký krok dopředu. V neděli se mi povedly oba dva starty a zkoušel jsem bojovat s TOP10, ale neměl jsem dostatečnou rychlost. V jízdách jsem bral 15. a 14. místo. Vím, že mám na lepší výsledek a budu na tom pracovat. Děkuji mému týmu, partnerům a rodině."

Na další závod se jezdci Osička MX Teamu rozdělí a Tomáš Kohút se vydá sbírat body na Open mistrovství České republiky do Petrovic u Karviné, zatímco Marcel Stauffer bude bojovat na domácí půdě během rakouského mistráku v Seitenstettenu.