26.08.2019
V letošním roce jsem se rozhodl naplánovat netradiční dovolenou. Vydal jsem se na dalekou cestu do Ruska a při té příležitosti jsem zavítal do centra ruského sajdkárkrosu za pohořím Ural do Sverdlovské oblasti. Neodolal jsem navštívit také dva závody ruského šampionátu v Irbitu a v Permu.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Nejprve bych se chtěl podělit o zážitky ze sajdkárkrosu a zákulisí v ruském Permu. Po 14denním maratonu po Rusku jsem dorazil na místo konání, kde již bylo několik jezdců zabydleno na nedělní závod. Po krátkém seznámení a uvítaní jsem si uvědomil, jestli jsem já za exota, který se přijel k nim podívat na motorce po 5000 km nebo ruský závodník, který si přijel zazávodit po absolvování 3000 km z jeho domoviny.



Trať se nacházala na okraji města Perm a nebyla nikterak členitá. Vytyčena byla na písčitém podkladu a podél ní bylo vybudované umělé zavlažování. Po prohlídce tamního areálu jsem se seznámil s organizátorem podniku panem Kyrilem, který mě po závodech pozval k sobě do sportovního klubu Norton, jemuž šéfuje. Zde mi pak nabídl přenocování, pohoštění a prohlídku klubu, ve kterém trénují mladé naděje motokrosu a jiných sportů. Kdo z vás si pamatuje motoristickou organizaci SVAZARM, tak v Rusku v podobném duchu dále pokračují. Kdo se chce věnovat motoristickému sportu, stačí se do klubu přihlásit. V něm dostane motocykl, zázemí a trenéra.



Nedělní závod začal stejně jako u nás ranním tréninkem a odpoledními rozjížďkami. Na programu byly jak sajdkáry, tak i motokrosová sóla. Účast sajdkár byla velmi slabá, což bylo pro mě zklamáním a připadal jsem si jak na nějakém hobby závodu. Pan Kyril mi pak vysvětlil, že ve stejném termínu se jely ještě jiné podniky v dalších oblastech. Zároveň mi doporučil navštívit příští víkend závody v Irbitu, kde všechno bude úplně jinak.

I přes nízkou účast závodníků a diváků se pořadatel v Permu maximálně snažil, aby všichni přítomní byli v jeho areálu spokojení. Vedle závodních jízd se postaral i o vedlejší zábavu. Pro děti připravil koutek s malováním na obličej a popcorn zdarma. Dospělí se zase mohli občerstvit u stánků s nápoji a jídlem.

Samotné jízdy sajdkár proběhly v poklidu bez nehod a zranění. I přes jejich nízký počet byly k vidění souboje, zejména dvojice posádek na čele dělala závod závodem. Vyhrála mladá posádka Kozub-Pupišev, druzí skončili Poluchev-Koljasnikov a třetí byli bratři Zyrjanové.



Závěrem bych chtěl poděkovat pořadatelům, kteří se mě ujali jako VIP hosta a tak se i ke mně po celou dobu chovali. Následně mě i pozvali do jejich místní organizace. To jsem ale netušil, co na mě mají přichystané v Irbitu. O tom až příště...



Připravili: Zdeněk Růžička a Josef Hejnal
Foto: Zdeněk Růžička

24.8.2019

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.