Nyní jsme 48 let za předpokládaným vznikem stadionového motocrossu. Během tolika let se dostal supercross na přední příčky světového motorsportu a patří mezi jednu z nejuznávanějších moto disciplín. Jak je známo supercross v Americe se běžně pořádá od ledna do května a závody pravidelně navštíví desítky tisíc diváků, kteří sledují dvé oblíbence.
Mezi hvězdy supercrossu bychom mohli zařadit jezdce, kterými jsou – James Stewart, Chad Reed, Kevin Windham, Ryan Villopoto a další novodobé hvězdy generace X.
Popravdě řečeno se první závod konal na monstrózním Strahovském stadionu v Praze 9. května 1956. Československý závod navštívil tehdy čtrnáctiletý Jindřich „Harry“ Gref spolu s dalšími 80 000 fanoušky na tribunách stadionu. Závod se jel 9. května na počest Dne vítězství. Jindřich stále žije v Americe a i ve svém věku je aktivním závodníkem. Jeden ze závodů, kde Jindřich závodil, jsme v loňském roce navštívili, report najdete ZDE.
„První závod se uskutečnil v roce 1956 a vypadalo to jako plochá dráha a motocross dohromady,“ řekl o závodě Jindřich Gref. „Vnější částí tratě byl velký ovál s popelnatým povrchem. Uvnitř velkého oválu byla motocrossová trať, která měřila půl míle (asi 800 metrů). Na trati bylo spoustu překážek, skoků, zatáček a průjezdů vodou. Bylo také vytvořeno sedm až osm skoků ze dřeva, na nichž byl nasypán písek a hlína. Hlavní překážkou byla překážka zvaná Velbloud. Skoky měly ostré hrany a byly příkré, tehdy nepřicházelo ani v úvahu například skočit dva skoky, hlavně z důvodu techniky, která byla v těchto letech používána.“
Závodu na velký Den Vítězství se účastnili primárně jezdci z tehdejšího Československa a výběr jezdců z několika dalších zemí východního bloku.
„Samozřejmě se závodu zúčastnili ti nejlepší jezdci z celého Československa, byli to především jezdci továrního týmu ČZ a továrního týmu Jawa, ke kterým se přidali jezdci z nejdůležitějších klubových týmů,“ doplnil Gref. „Tovární týmy ČZ a Jawa byly tvořeny jezdci, kteří závodili za danou společnost. Stejně jako dnes, týmy byly na profesionální úrovni, ale musíme si uvědomit, že to jsou teprve začátky. Bylo to dokonce dříve, než se ČZ zúčastnila mistrovství světa v motocrossu.“
První závody jsou datovány od roku 1956 do poloviny šedesátých let, než začalo naplno prestižní mistrovství světa.
„Závod byl pro naší zemi opravdu obrovský!“ prohlásil Jindřich. „Nevím, jaká je přesná kapacita stadionu, ale je to obrovské místo a na tribunách bylo 80 – 100 tisíc fanoušků. Ze závodu jsem byl tak ohromen, že jsem se k tomu sportu musel také dostat. Vždycky jsem tam chtěl závodit. Tribuny byly nabité k prasknutí a tehdy byla motocrossová akce jednou z největších sportovních událostí v Československu.“
V novodobé historii patří bezpochyby mezi největší motocrossové akce u nás závod MXGP v Lokti nad Ohří.
Když se na závod podíváme s odstupem času, je neskutečné, že před 64 lety sedli na motorku jezdci ve flanelových košilích, na nohou měli kožené kalhoty a závodili v přilbách připomínající škopek. K tomu všemu závody na provizorně vytvořené trati před 80 tisíci diváky. Věřte tomu, nebo ne, ale skutečně to tak bylo!
Připravila: Anna Dojčánová
Zdroj a foto: Eric Johnson / motorsportretro
7. 4. 2020