12.05.2020
V době koronavirové jsme si pro Vás připravili druhý rozhovor, který se týká Rally Dakar. Dovolili jsme si vyzpovídat osminásobného účastníka Martina Macíka jr. Martin se stal historicky nejmladším pilotem kamionu, který kdy na Dakaru startoval a jezdí za český tým Big Shock Racing.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Martine, začněme od začátku. Jaké byly Vaše závodní začátky a kdo Vás přivedl do kolotoče závodů?          

„Bez toho, abych chtěl závodit by to nešlo. Ale díky tátovi jsem měl jednodušší cestu. Pořídil mi první motorku, vysvětlil mi, jak jezdit, učil mě s autem, bral mě na závody. Až jsem si v roce 2009 sedl do kamionu jako navigátor a v roce 2013 jsem vyrazil na první Dakar.“

 

Závodíte s kamionem, proč jste si vybral zrovna tuto kategorii? Jdete ve šlépějích svého otce?

„I když jsem se kolem závodů pohyboval od malička, kamion mě vždy fascinoval. Více než samotný Dakar, ten jsem vnímal jako celkem běžnou věc, protože táta na Dakaru závodil od mých 13 let. To, co dneska dokážu dělat s kamionem, stále nechápu a je to i pro mě neuvěřitelné. Co vydrží, co přejede, jak jsme rychlí, i v porovnání s jinými stroji. No prostě, je hustý, co se dá podniknout se závodním kamionem!“ 

 

Na Dakaru startujete od roku 2013, kdy jste zastával ještě roli navigátora v posádce s Vlastou Vildmanem. Jak se liší navigování od řízení kamionu, v čem je největší rozdíl?

„Při řízení točíte koláčem a při navigování se snažíte neztratit, resp. najít tu nejlepší cestu. Nejde mluvit o rozdílech, obě pozice jsou na dálkových a navigačních soutěžích nepostradatelné. Ani jeden nemůže udělat chybu, protože ta by nás mohla stát život. A to nechcete.“

 

V roce 2015 jste usedl již za volant závodního kamionu LIAZ a stal se tak nejmladším pilotem v historii Rallye Dakar. Jaký jste měl pocit, když jste stál na startu historicky první etapy, co by pilot?

„Nervozita. Vždy jsem lehce nervózní. I dnes, když stojím na startu. Prostě, stojíte na startu nejnáročnějšího závodu na světě a každý rok je na vás směřován větší a větší tlak kvůli úspěchu. První rok měl tu výhodu, že jsem nemusel být pod tíhou velkých očekávání. Ale zase jsem řešil spoustu věcí i mimo řízení. Celý tým, technika, sponzoři, fanoušci… Prostě, je toho dost a vy si to nesmíte moc připouštět. Musíte si jít za svým. Tehdy to bylo těžké, ale myslím, že se mi to podařilo v hlavě srovnat. Ale po pravdě, víc si pamatuji až druhý Dakar. První jsem nedojel, na ten nerad vzpomínám!“ 

 

Na Dakaru jste dokázal za tak krátkou dobu skončit již 3x v TOP10, což je úctyhodné. Na jaký ročník vzpomínáte nejraději?

„Já jsem ambiciózní člověk, jsem za to vděčný a mám radost, že jsme se dostali tak daleko. Celý tým, nejen já, makáme, abychom se dostali do TOP 3. Ceníme si dvou umístění v TOP 5 (v letech 2018, 2020), kdy jsme si splnili naše předsevzetí. Nejvíce ale vzpomínám na poslední 3 ročníky, to byla neuvěřitelná jízda plná zážitků, překvapení a „držkopádů“. I díky super týmu jsme se pokaždé ze všeho dostali a posunuli se zase o level výš.“

 

Váš tým Big Shock Racing vždy závodil s kamionem LIAZ, proč jste se před letošním rokem rozhodl pro změnu a vydal se tak trochu jinou cestou s Ivecem?

„Změna je pouze povrchová a týká se právě zmiňované značky. Základ kamionu je naše stavba a tu si sami každý rok vyvíjíme. Vše dobré z Franty (Liazu) jsme chtěli zachovat. Když stavíte nový závodní speciál, musíte stavbu homologovat a splňovat všechny předpisy, nejen pro samotný závod. A to by bylo s LIAZem, který už se nevyrábí, velmi obtížné. Proto další logická volba byla IVECO, jelikož s jejich motorem už jezdíme 4. sezónu. Jen tak mezi řečí, ten motor si navíc i sami vyvíjíme.“ 

 

Nedá mi se nezeptat, v čem je Karel (Iveco) lepší od svého staršího „kamaráda“ Franty (LIAZ)?

„Ve spoustě a zároveň málo věcech. Zvenku vidíte pouze přechod na čumákový speciál a změnu značky. Pravdou ale je, že to jsou jiná auta na stejném základě. Stojí na našem šasi z dílen Big Shock Racing, které vyvíjíme od roku 2002. Fuj to je let. Karel je pohodlnější, ale zároveň odolnější. Můžeme si dovolit větší rychlost přes rozbitý terén bez toho, abychom něco zničili. Otřesy v kabině jsou občas nesnesitelné. Přestože máme čumák, z kabiny je stále dobrý výhled. Stejná zůstala pohonná jednotka a vše s ní spojené.“

 

Ve Vašich dílnách, v Sedlčanech, momentálně vzniká nový závodní speciál. Bude to zcela nový kamion nebo se bude jednat pouze o vylepšeného Karla?

„Stavíme zcela nový speciál, tedy další vývojový krok po Karlovi. Bude mu tedy velmi podobný. Pro zajímavost, stejné šasi, jako bude mít náš nový kamion, pojede, možná už příští Dakar, i s jedním holandským pilotem.“ 

 

V minulém roce mělo hodně jezdců na Dakaru již automatickou převodovku, zatímco vy jste měl manuální. Můžete tyto dvě rozdílné převodovky porovnat?

„Rád bych řekl, že ano. Bohužel jsem zatím automatickou převodovku netestoval, a tedy nemohu mluvit z vlastní zkušenosti. Dle vyprávění a pohledu zvenku během tohoto ročníku mohu říci, že automatická převodovka je určitě pohodlnější, tzn. že se můžete více věnovat terénu a řízení. Zdá se také, že je rychlejší, zejména v dunách. Rychlost přeřazení je výhodou. Vím, že právě tady mi konkurence hodně ujížděla, musel jsem kompletně překopat styl jízdy přes duny. Do teď nevěřím, jak rychlí jsme s manuálem dokázali být.“

 

Kolik náhradních dílů a jakých berete s sebou na maratonskou soutěž, jakou je Rallye Dakar? Jde přeci o složitou logistiku, abyste vzali vše potřebné.

„Je to vabank. Pokud nemáte další závodní vůz, který je vlastně pouze rychlou asistencí, musíte vybírat a udělat rozhodnutí. Nevyjmenuji vám všechno do detailu, přece jen, je to také naše know-how. Ale řekněme, že vezeme i o 300 kg více materiálu pro případ, že se něco přihodí. Jde hlavně o věci, bez kterých prostě nedojedete, resp. pokud by se vám rozbily, nebyli byste schopní postavit se na start další etapy.“

 

Ročník 2021 se nezadržitelně blíží, prozradíte našim čtenářům, jestli budete stát na startu sám nebo pojede ve Vašem týmu více kamionů?

„Zájemců je mnoho, ale nejsme tovární tým, abychom jezdcům za start platili. Takže to vypadá pouze na jeden kamion. Ale nechme se překvapit. Franta je připraven a k dispozici.“

 

Letošní ročník se jel poprvé na území Saudské Arábie, jak se Vám tamější tratě líbily a co byste naopak přivítal v roce 2021? Mnozí jezdci si stěžovali na rychlé úseky a málo bylo naopak technických částí.

„Vždycky si někdo na něco bude stěžovat. Mně se ročník 2020 líbil! Ano byl rychlý a méně písečný. To budou 2 změny, které asi nastanou a já je rád přivítám. Občas se opravdu letělo a byla to nuda. Z pohledu tratě a krajiny je ale Saúdská Arábie opravdu parádní.“

 

Jaké jsou Vaše letošní plány do zbytku sezóny, než přijde na řadu vrchol v podobě Dakaru?

„Trénovat, trénovat a trénovat. Zkušenosti jsou základem úspěchu. Celou proceduru nám posunul koronavirus, takže jsme měli čas na přípravu a jakmile to situace dovolí, proběhne vše vcelku rychle. Půl roku uteče jak voda a já už se nemůžu dočkat! Chceme jet na všechny možné závody po Evropě, určitě do Maroka a pak se několikrát ukážu v Sedlčanské kotlině na trénincích s fanoušky nebo třeba na Posledním tréninku před Dakarem.“ 

 

A poslední otázka na závěr, co mnohé z nás zajímá. Se svým týmem pořádáte show Posedlí Dakarem. Bude Posedlí Dakarem 2021?

„Ano! Už teď máme kompletní kalendář připravený a ladíme všechny detaily. Každý rok se chceme posunout a přinést parádní show, kterou si s námi užijí fanoušci. Míst přibývá, sály se zvětšují, moc nás to baví. Chceme ukazovat, že motorsport není žádná nuda, a že Češi mají po celém světě velmi dobré jméno.“

 

Děkujeme za rozhovor a za celý tým MOTOLEVEL.com přejeme Vám i rodině pevné zdraví a mnoho úspěchů do budoucna!


Připravil: Ondřej Novotný
Foto: Big Shock Racing
12.5.2020

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.