26.01.2022
Vzpomenete si ještě někdy na jednu z nejúspěšnějších českých motokrosařek a stejně tak downhillovou závodnici = sjezdařku Janu Bártovou? Tak právě ona rozjela společně se svým přítelem Rosťou Štencelem nový business, který má velmi blízko ke všem dobrodružným lidem, již rádi putují na čtyřech kolech a potřebují k životu jedinečné obytné vozy. Pokud vás zajímá víc, přečtěte si rozhovor s Janou nejen o podnikatelských aktivitách.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Jani, začnu tradičně… Jak se momentálně máš?
Ahoj, jsem pořád v pracovním zápřahu, ať už s naším businessem, klasickou prací nebo rekonstrukcí doma. Je pořád co dělat.


Jak jsi na tom byla v roce 2020 se sportem? Pořád jsi aktivně závodila downhill?

Jelikož se 90 % závodů kvůli covidu zrušilo, tak jsme se zaměřili spíš na dodělání věcí kolem domu. Udělali jsme práce, které jsme měli naplánované na dlouhá léta dopředu. K něčemu přece jen ty karantény a zákazy byly prospěšné. K tomu jsme se věnovali přestavbě dodávek na obytná auta a samozřejmě klasickým fulltime pracím. Jako reklamační technik v cyklistice jsem se rozhodně nenudila.
 


Jak už jsi naznačila, pustili jste se s přítelem do nového podnikání = budování zakázkových jedinečných „bydlíků“. Jak vás to napadlo?

Ano, přesně tak. Už delší dobu nám to vrtalo hlavou a až loni jsme do toho šli ofiko. Už když jsme spolu začali jezdit po závodech a žít v autě, přestavěli jsme si VW T4, ale časem to přestalo stačit. Pořídili jsme větší, posunuli o level dál a za dva roky ještě větší. Z okolí jsme sklízeli uznání a údiv, proč se tomu nevěnujeme. Přeci jen to ale chce vysoký vstupní kapitál a zadlužit jsme se určitě nehodlali. Pak se naskytlo pár příležitostí, a tak jsme podnikání rozjeli. Samozřejmě se pohybujeme v kusech ročně. Nechceme se dostat do situace, kdy nám zakázky zahltí celý rok, a my nebudeme mít čas na naše koníčky.


Na webu máte hezký slogan, který říká, že mají vaše obytné dodávky duši. Můžeš to trošku rozvést?

Vždy chceme vnést do auta kus naší duše. Nad vším novým dlouho přemýšlíme, projednáváme různé možnosti, způsob provedení apod. Nechceme obytky rychlokvašky, ale kvalitně provedená auta s dlouhou životností a důrazem na vysokou užitnost.
 

„Nelíbí se nám sériové obytky, do nichž nestrčíš ani kolo!“ Tohle jsem záměrně vykradla z vašeho blogu na webu, protože mě to pobavilo, ale zároveň mi došlo, jak moc je to pravda. Jak řešíte problém s velikostí garáže v poměru s dostatečným obytným prostorem uvnitř?
Spousta obytných aut je načančaných, ale v momentě kdy tam chceš strčit kolo, tak ho musíš kompletně rozebrat….to fakt nee. Jsme nároční sportovci, kteří mají pro každý terén jiné kolo. Naše balení na dovolenou je stylem, že pro každý trail na kopci slouží jiné kolo. Takže to ve finále dopadá tak, že i kdyby během dovolené měl být jen jediný půl den, kdy bychom potřebovali sjezdové kolo, je potřeba ho vzít s sebou. Spousta náhradních dílů je samozřejmostí. To si ale určitě dokážete představit. Už nepřemýšlíme, jestli si to můžeme vzít. Prostě to zabalíme do auta.
 

Motokrosař zase potřebuje na závody dvě motorky, kolo nebo jiné věci na rozehřátí, a taky množství dílů a ostatního vybavení. Klademe důraz tedy na velkou garáž, kde je vyvedeno topení a dají se tam uložit nadměrné předměty a špinavé věci, které tam pěkně vyschnou. Netaháte si tak nepořádek do obytné části. Všechny povrchy jsou omyvatelné a snadno udržovatelné.
 

Nabízíme dvě základní verze obytných vestaveb. S koupelnou a bez. Verze bez koupelny má sprchu s teplou vodou vyvedenou v garáži. Obě dvě mají své plusy a mínusy. To je však ale na delší vypisování. Lepší je se podívat na naše webovky, nebo zavolat a poklábosit.
 


Takže mi chceš říct, že budu mít třeba Citroen Jumper s garáží na dvě motorky, ale pořád budu mít dostatečný luxus, prostor, pohodlí a s tím vším spojenou nezávislost poté, co realizujete vestavbu?

Ano, přesně tak. Garáž máme standardizovanou a odzkoušenou na délku 210 cm a výšku cca 115 cm. Na motorce je potřeba asi 5 cm zarazit předky a stočit řídítka. Zároveň je všude dokola spousta odkládacího prostoru na boty, helmu, chrániče,…
 

Obytná část je od garáže oddělena přepážkou, aby nepořádek a prach zezadu nelezl dopředu. Nad garáží je pevné lůžko 180x200, na kterém se vyspí dva až tři dospělí a po složení stolu čtvrtý. Výšku postele a garáže je možné měnit. Je však potřeba si to rozmyslet dopředu, protože po připevnění konstrukce už s tím nic neuděláme.
 

Osvědčilo se nám používat solární set pro zmíněnou nezávislost. Vždy je však potřeba dopředu předpokládat, co vše v autě bude vyžadovat proud, aby se zvolila dostatečná kapacita panelu a akumulátoru. Auta mají samozřejmě venkovní přípojku k síti pro případ, že stojíte v kempu nebo uživatelé chtějí používat energeticky náročné spotřebiče. Máme však odzkoušeno, že při normálním používání stačí bez problémů solární komplet. Je paráda zastavit si kdekoliv po cestě, uvařit si, zatopit, podívat se na film,…. Bez toho aniž byste museli hledat přípojku do sítě.


Pomáhá vám nějaký designový architekt, nebo někdo jiný při výrobě, či všechno děláte s Rosťou sami?

Všechno si navrhujeme sami. Oba dva máme cit pro něco jiného, ale vždy jsme se zatím shodli. Já spíš pro barvy a Rosťa pro detaily provedení. Rosťa přemýšlí hodně technicky a je zaměřený prakticky. Na odbornější práci jako je elektřina, čalounictví a lakování máme externí poskytovatele, jinak se vše snažíme dělat sami.
 

S jakými materiály v rámci vestaveb pracujete? Používáte třeba lodní dřevo, kůži, karbon atd.?
Používáme kvalitní a pevné materiály. Co se nábytku týče, používáme kvalitní překližku. Příliš se nám neosvědčila lehčená nábytková, protože lehkost jde na úkor pevnosti. Vestavba podléhá neustálému zatížení a kroucení, je potřeba, aby byl nábytek (a nejen on) bytelný a pevný.
 

Pro jaké adrenalinové hráče a další skupiny lidí jsou vaše obytky určené?
Za autem se dá uvést ledacos. Loď, letadlo nebo veterán. Naše obytka tahá po výstavách sportovní Bentley z roku 1936 (model netuším).
 

 

S jakými podvozky máte doposud nejlepší zkušenost a proč?
Nejvíce se nám osvědčily Fiat Ducato, Citroen Jumper a Peugeot Boxxer. Jsou to auta na stejném podvozku, a tak nabízí, co se týče prostoru, nejvíce možností. Oproti Sprinteru (Mercedes) nebo Crafteru (VW) nejsou tak kulatá a nezavírají se. Je v nich tedy více místa. Samozřejmě kvalitu interiéru nelze srovnat. Mercedes či Crafter jsou však otázkou i vyšších pořizovacích nákladů…..výrazně vyšších.
 

Kolik vestaveb už jste realizovali? Můžeš prozradit nějaká bizarní přání klientů, pokud taková byla? Dokážete si poradit s lecčíms? Třeba kdyby chtěl někdo toaletu i s bidetem, zlaté kohoutky apod.?
Kromě našich aut, těch byly tři kousky, jsme dělali auto rodině, která měla stejné požadavky jako my. Letos jsou v plánu tři obytky s jinými parametry. Uživatelé budou vozit motorky, surfy, kola a kajaky. Jsme ve hře krátce, takže se nemůžeme pyšnit desítkami realizovaných kousků.
 

Nejdřív je potřeba si rozmyslet, k čemu to auto chceme používat, co je nezbytné a co ne. Pak se do toho vloží partnerky, a obvykle jsou všechny představy pryč. To, co chlap k životu na kolečkách nepotřebuje, partnerka vidí jako věc, bez které se neobejde.
 

Snažíme se vyhovět přání uživatele, ale ne vždy je to možné. Jak jsem již řekla, je nezbytné je mnohdy krotit.
 

Problémem některých lidí je internet a dostupnost informací. Někdy tam najdete fajn tipy, ale taky spoustu nesmyslů. A právě nesmysly se jim líbí nejvíc. Na nás je pak jim to vymluvit. Snažíme se jít cestou nejmenšího odporu. To však neznamená, že je to nějak ošizené. Zpravidla je to právě naopak. Čím míň komplikovaných systémů v autě je, tím je to na užívání a ovládání jednodušší.
 


Budeš se chtít ještě vrátit k aktivní kariéře závodnice, nebo se už budete více věnovat cestování ve vaší rodinné dodávce i s prckem a jezdit budeš jen tak pro radost?

K vrcholovému sportování se už asi nevrátím, ale od kola určitě neuteču. Chtěli bychom cestovat a prcka vést ke sportu a rozumnému životu.
 

Chceš ještě něco dodat? Máš prostor!
Kdo z vás přemýšlí o nové dodávce, respektive o její vestavbě ať už s nebo bez sociálního zařízení, podívejte se, jak si na nich dávají záležet Jana s Rosťou. Možná je to právě styl, který hledáte! Nebudou na vás navíc mluvit žádnou složitou obchodnickou mluvou, a tak pro vás spolupráce právě s nimi může být o dost příjemnější, neboť jsme všichni tak trošku ze stejného „těsta“. A rozloučím se s vámi tím, co má Devil‘s Custom Camper společnost na svém webu a všichni na to občas zapomínáme. „Nejen prací člověk je živ. Jsme na tomto světě pouze na návštěvě a je potřeba si jej patřičně užít.“
 

Nicméně pro letošní rok jsme vytížení a volný termín je až konec roku. Pokud někdo zvažuje si nechat přestavět auto, je potřeba to řešit dlouho dopředu. Jsou případy, kdy se někdo rozhodne v lednu, a to už je bohužel mnohdy pozdě. To platí nejen u nás, ale i u ostatních přestavbářů.




Děkuji za pohodový rozhovor a přeji hlavně zdraví a nekonečno lásky celé vaší rodině. A rovněž hodně štěstí s podnikáním, na které si určitě nadále dokážeš najít čas.


Webovky Devil's Custom: 
https://dcc-camper.cz


Facebook:
https://www.facebook.com/devilscustomcamper


Autor PR interview:
Lucie Havlíčková (luh)
Foto: archiv DEVIL’S CUSTOM CAMPER
15.02.2021
26.01.2022

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.