# 24 Adrian Peter – Miroslav Zatloukal
Německo-český tandem se prezentoval pátým nejlepším časem ve volném tréninku skupiny A. V kvalifikaci svoji rychlost potvrdil šestým místem, což po spojení obou kvalifikačních skupin vyneslo „čtyřiadvacítce“ místo v první řadě na startu, bohužel až téměř úplně na pravé straně žebříku. Ihned po startu první jízdy se drali kupředu, ale osudnou se jim stala první levotočivá zatáčka po startu, kdy se jejich stroj po kolizi s jinou posádkou v plné rychlosti převrhnul, a oba jezdci skončili v nemocnici. Podle posledních informací pád odnesl Adrian naštěstí jen pohmožděninami, populární „Mira“ si ovšem přivodil prasklinu krčního a několika hrudních obratlů. Naštěstí byl po vyšetření bez komplikací propuštěn do domácího léčení.
# 69 Radek Poslušný – Tomáš Rozhoň
Svézt se mezi světovou elitou a posbírat další zkušenosti, to byl hlavní cíl. I když se kluci snažili, ve všech rozjížďkách uzavírali startovní pole. „Na nové motorce máme najeté nějaké čtyři motohodiny, což je zoufale málo,“ říká Radek Poslušný. „Ze začátku se nám dařilo držet slušné tempo, ale jakmile nás začaly předjíždět rychlejší posádky o kolo, museli jsme jim uhýbat mimo ideální stopu a pak už to bylo jen trápení.“
# 50 Martin Králíček st. – Martin Králíček ml.
Také posádka Králíčkových na světové body nedosáhla. Nejblíže k nim měli v první jízdě, když dojeli jedenadvacátí. V neděli museli v polovině druhé rozjížďky odstoupit a do třetí jízdy už nenastoupili. „Odstartovali jsme výborně, někde kolem desátého místa. Po polovině času už nám ale začaly docházet síly a poslední tři kola už jsme jeli opravdu jen silou vůle. Bohužel z toho nakonec bylo až dvacáté první místo v cíli,“ hodnotil sobotní výkon Martin Králíček st.
# 61 Ladislav Peč – Vítězslav Peč
Jeden mistrovský bod vybojovali Pečové v prostřední rozjížďce. „Většinou trénujeme na suché tvrdé trati. Tady to bylo naorané a pokropené a na tom blátíčku my to moc neumíme. Odstartovali jsme někde kolem dvacátého místa, chvilku jsme tahali, co to šlo, ale po nějakých pěti kolech už to byl jen náš boj o přežití… Soupeři ale postupně odpadávali a my jsme pořád kroužili, takže jsme si ten bod nakonec zasloužili.“
# 88 Martin Žižlavský – Jan Hanulík
Pro našeho nejmladšího jezdce šlo o první start ve světové konkurenci. V první jízdě pád po výborném startu, proražený chladič a ulomená páčka spojky, ve druhé rundě nádherných pět bodů za šestnácté místo a na závěr opět odstoupení z bodovaných příček, tentokrát po technické závadě na stroji. „Pro mě to byl splněný sen. První start, první body a hlavně cenná zkušenost. Díky všem, kteří nám před i během závodů nějak pomohli a fanouškům za to, jak nás hnali dopředu. Těším se, že si to ještě někdy zopakuji,“ nenacházel po závodě slov šumperský jezdec.
# 15 Jan Polívka – Tomáš Rota
Osm mistrovských bodů si vyjela Kramolínská posádka hlavně díky spolehlivým a vyrovnaným výkonům ve všech rozjížďkách. „Starty ze druhé řady to je pokaždé loterie. V prvních dvou jízdách jsme vždycky odjížděli mezi posledními, protože nás zbrzdily havárie posádek před námi a pak už je to těžké někoho dohánět. Navíc ta délka rozjížděk je pro nás opravdu náročná. Oproti světovým posádkám jsme praví hobíci a skloubit zaměstnání, rodinu a ještě trénink je opravdu umění. Na český mistrák to ještě stačí, ale tady mezi světovými esy to chce opravdu mít fyzičku a výdrž,“ to jsou slova kramolínské posádky
# 25 Lukáš Černý – Bastien Chopin
Celkem třicet osm bodů si vyjeli Lukáš Černý se svým francouzským mitfárou, což stačilo na celkové osmé místo. Nejpovedenější byla pro ně hned první rozjížďka, v níž dojeli na čtvrtém místě. V neděli už úřadovala smůla a kamení. Nejdříve zásah do předního brzdového kotouče a v další jízdě vyražený „chcípák“ měly za následek desáté a dvanácté místo. A jak to viděl Lukáš? „Chtěl bych moc poděkovat Bastienovi a celému týmu. Kluci i motorka dělali maximum a myslím, že jsme ukázali posun od posledních světových závodů. Uznání si zaslouží i diváci podél celé trati, kteří byli slyšet i vidět.“
# 26 Jan Boukal – Pavel Boukal
Bratrská posádka Boukalových předvedla zatím asi nejlepší výkon, co se týče závodů mistrovství světa. Začali devátým místem v první jízdě a s každou rozjížďkou stoupali pořadím o místečko nahoru.
Jejich vyrovnané výkony jim vynesly celkové sedmé místo a třicet devět bodů. „Na tento závod jsme se dlouho připravovali a těšili,“ píší na svém facebooku. „Celý víkend vše šlapalo, jak mělo, a my jsme si užívali přízně fanoušků, kterých bylo podél trati tolik, že snad nebylo na trati místo, kde by nás nehnali dopředu.“
# 31 Julian Veldman – Ondřej Čermák
Díky zkušenému Ondrovi v nizozemských službách zavlála nad stupni vítězů i česká vlajka. 2-1-2. To byl zápis „Žabáka a Čmeláka“. Ukázali rychlost i dravost, když jako jedni z mála dokázali předvádět předjížděcí manévry i na poměrně úzké Jinínské trati. A manévr ve druhé jízdě, když Veldman poslal svoji káru před v té chvíli vedoucího matadora Willemsena venkem mezi ním a boxovou zídkou, ten by měl vejít do učebnic moderního sajdkárkrosu. „Jsme rádi, že to konečně po víc než roce a půl odstartovalo. Sice se jedou jen čtyři závody, ale vždy se třemi bodovanými jízdami. Dnešní výsledek je super start do sezóny a my doufáme, že to tak půjde dál,“ říká Ondřej. „ Jinínská trať je těžká na předjíždění. Potvrdilo se, že je to tady hlavně o tom dobrém startu a když se nám podařilo někoho předjet, to bylo spíš o našem štěstí, nebo naopak nějaké drobné chybě soupeřů.“
Po zastávkách v Nizozemí a Estonsku by měl světový šampionát vyvrcholit v Kramolíně u Nepomuku.
Doufáme, že podobně skvělá atmosféra a výborné výkony našich posádek budou k vidění i o víkendu 9. - 10. října.
Text a foto: Karel Švéda
25.8.2021