27.09.2021
Po dvou letech si pro nás české zastoupení Kawasaki opět připravilo testování zelených offroadů modelového roku 2022, tentokrát s velmi výrazným oživením v podobě dvou ostrých endur a možností vyzkoušet netradiční pojetí terénního ježdění na KLX110. Motokros, enduro a pitbike na jednom místě v jeden den? Zaručený recept na celodenní zábavu!
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Tato ultra tajná VIP akce se stejně jako před dvěma lety konala v areálu v Pelhřimově, kde se dá skvěle vyřádit na čemkoliv. Menší motokrosová trať nabídne zábavné svezení pro velkou i malou motorku a lesní enduro stezky zase skvěle prověří techniku jízdy. Výběr lokality tedy na jedničku, ale co výběr strojů? Ten byl rozhodně zajímavý, Kawasaki mimo motokrosů dovezla i novinky pro rok 2022 – homologované enduro modely KX450X a KX250X. Jako třešnička na dortu a dost možná nejzábavnější část testování bylo připraveno několik mini modelů KLX110R, na kterých se dokonce i závodilo!

 

 

KX250 a KX450

Motokros byl pro Kawasaki vždy důležitým segmentem, vždyť například v USA má značka Kawasaki absolutně nejvíc titulů v sériích AMA Supercross a Motocross. Co se aktuální modelové řady týče, tak ta těží z roku 2021, kdy proběhly zásadní změny u KX250 a menší úpravy dostala také KX450. Nyní jsou oba motokrosové modely postaveny na téměř stejném technickém základu, liší se však výrobcem odpružení. Zatímco KX450 sází na vidlice Showa, slabší model KX250 je osazen vidlicí Kayaba. Zadní tlumič je u obou modelů Kawasaki Uni Trak.

 

U modelu KX450 se Kawasaki s novým designem vytasila pro modelový rok 2019, kdy takřka nezůstal kámen a kameni. Nový rám, motor, Launch Control, elektrický startér, hydraulická spojka, olejové tlumiče Showa, nové brzdy s větším průměrem kotoučů, to byly hlavní změny, které v praxi znamenaly velmi štíhlou a dobře ovladatelnou motorku s motorem, který uměl jet jak z praku, ale přitom netahal hned ruce z kloubů. Jednoduše velmi povedený user-friendly stroj. O dva roky později přišla Kawasaki s updatem v podobě nové povrchové úpravy pístu pro mírné zvýšení výkonu, přepracovanou hydraulickou spojkou s většími lamelami pro lepší kontrolu a snazší zmáčknutí páčky a použití oblíbených řídítek Renthal Fatbal pro redukci vibrací.

 

 

Na trati se KX450 chová velmi předvídatelně, jako jezdec přesně víte, kolik plynu byste asi měl dát a co od motorky můžete čekat. Průběh a nástup výkonu je razantní, ale ne zas natolik děsivý, aby motorku bylo těžké zvládat. Přesně to se mi na Kawasaki líbí, její průběh výkonu a fakt, že není třeba výrazně přizpůsobovat svůj jízdní styl, motor se chová velmi čitelně jak při „jízdě na spotřebu“, tak při vyhroceném závodním nasazení. Tlumení Showa je spíše tužšího charakteru, předek se nijak zásadně neboří do zdvihu například při brzdění, což nabízí na jednu stranu dobrou oporu, ale o něco větší rázy do rukou. Nicméně díky tomu, že jde o olejové patrony, není až takový problém charakter tlumení snadno upravit pomocí jiného nastavení. Zadní tlumič je pro mě bez výhrad. Silnou stránkou jsou brzdy, kotouče Braking mají rozměr 270 mm vepředu a 250 mm vzadu, což je o 10 mm více než klasický MX rozměr a na brzdném výkonu je to hodně znát. Kawasaki brzdí možná až příliš a není snadné najít ten správný bod, kdy kolo ještě nejde do smyku.

 

 

Oproti silnější sestře dostala KX250 pro rok 2021 o mnoho výraznější update, který obě krosky velmi přiblížil. Rám, motor, elektronika a celková ergonomie je odvozená od KX450, takže i zde o pocitu z motorky platí vše, co jsem napsal o KX450. Akorát u slabší a lehčí kubatury je pocit za řídítky ještě víc mrštnější a hravější, což je super! S Kawou je na trati opravdu zábava, kterou navíc umocňuje i přední vidlice Kayaba, pro kterou mám odjakživa slabost. Tohle prostě funguje na první dobrou. Oproti modelovému roku 2020 je nový motor o 1 kW výkonnější a omezovač otáček je až v 14.500 ot./min. Výkon motoru je položen hlavně ve vysokých otáčkách a nebál bych se ho nazvat jedním z nejvýkonnějších MX motorů na současném trhu. Motorka po trati opravdu letí, ale oproti KX450 přece jen vyžaduje trochu toho jezdeckého umu a přizpůsobení stylu jízdy průběhu výkonové křivky. Správně zařazený kvalt je u třídy 250 nutnost a nevyhnete se i nutné práci se spojkou. Na slabší motorce si jednoduše víc zasportuješ. Mezi další společné rysy s KX450 patří startér, hydraulická spojka, Launch Control nebo pořádně velké brzdy.

 

 

Oba modely disponují takzvanými štekry, které upravují průběh výkonu. Zatímco u KX450 jsem byl ve většině případů spokojený se standardním zeleným štekrem, u KX250 jsem se nemohl rozhodnout. Všechny tři mapy mají své silné stránky, a myslím, že u slabšího stroje je jeho majitel bude měnit častěji. Co je dál společné pro oba modely je Ergo-fit systém, který umožňuje upravit pozici řídítek a stupaček tak, aby se na motorku pohodlně poskládal jezdec jakékoliv velikosti.

 

Motokrosové Kawasaki rozhodně stojí za to, stále si udržují příznivou cenovou politiku a díky posledním úpravám jsou více než konkurenceschopné i pro modelový rok 2022. Zvlášť KX250 se podle mého opravdu povedla! Je opravdu fajn vědět, že se Kawasaki snaží zaujmout nejen odladěnou technikou, ale také cenovou dostupností oproti evropské konkurenci.

 

 

KX250X a KX450X

Od modelového roku 2022 se u nás nabízí i modely s přídomkem X, které cílí na enduro a cross-country. Motorky logicky vychází z motokrosového základu, ovšem doznaly několik úprav. Enduro Kawasaki můžete mít jak v homologované, tak nehomologované verzi. Obě verze nabízí 18 palcové zadní kolo, boční stojan, o něco měkčí pružiny v tlumení, palivové mapy odladěné pro cross-country použití a plastový kryt motoru. A liší se samozřejmě i cenou, kdy X model bez homologace stojí podobně jako motokrosová verze, zatímco homologovaná verze je o cca 45 tisíc dražší.

 

 

Homologovanou verzi dodává belgická KL, která se na homologaci off-road modelů specializuje již pěknou řádku let. „Homo sada“ obsahuje jiné sání, výfuk, světla, blikače, klakson, zrcátka, držák SPZ a samozřejmě homologované pneu pro silniční provoz od značky Mitas. Dobrou zprávou je, že k homo verzi motorky dostaneš v příbalu všechny díly, které z ní opět udělají plnokrevného závodního speciála. My jsme na testování měli homologované verze bez homo nesmyslů. Zůstalo pouze osvětlení, blikače a klakson, protože troubit v zatáčce a problikávat dálkovejma ve skoku na fotografa je pro někoho, kdo na enduru nejezdí denně, fakt hrozná sranda.

 

 

O ergonomii a technice platí to samé, co pro motokrosové modely, tady mě spíše zajímalo, jak se Kawasaki podařilo nastavit palivové mapy pro enduro použití. Po několika kolech dávají motorky jasně najevo, že jim bude víc než pomalé a extrémně náročné hard enduro pasáže svědčit svižnější jízda ve stylu cross-country. Průběh výkonu je u KX250X nejpříjemnější na bílý štekr, kdy se motorka ochotně zvedná z nízkých otáček a nenutí jezdce točit motor do nesmyslu a spojčit. Každopádně stále zde cítíte ten motokrosový základ, který je hlavně o rychlosti a vysokých otáčkách. U KX450X je opět nejpříjemnější standardní zelená mapa, ale myslím, že tady je toho výkonu přece jen hodně a jeho nástup bych si pro enduro použití dokázal představit mnohem příjemnější.

 

 

Do plnohodnotného endura motorkám chybí věci jako přídavný větrák za chladičem, šestistupňová převodovka a celkově jemnější chování. Ne, tohle není enduro, tohle je každým coulem skvělý stroj na cross-country nebo v ČR velmi populární endurosprint! Čistokrevné enduro často ztrácí na rychlých MX pasážích, zatímco motokrosová motorka zase postrádá pro enduro potřebný hladký průběh a měkčí tlumení. Disciplína cross-country nebo endurosprint je takovým mixem obou těchto světů, kde se X modely od Kawasaki budou cítit jako doma. Je to vlastně taková do-it-all motorka, něco jako crossover u aut nebo trailbike u horských kol. Je rozhodně fajn, že se výrobci snaží nabídnout i něco jiného.

 

 

KLX100R

A to nejzábavnější na konec, malá stodesítka je v nabídce už asi 20 let, ale teprve posledních pár zažívá boom své popularity, a to hlavně díky partě kolem Travise Pastrany nebo Axella Hodgese. Tihle kluci z USA jezdí na stodesítkách hrozný pekla – X-Games FMX soutěž, velké skoky, backflipy, závody, regulérní šampionát… Důvod je prostý, na malé motorce je velká sranda!

 

Podobnou porci zábavy jsme si vyzkoušeli i v Pelhřimově, kde jsme odjeli novinářský mini závod dvojic. Zážitek to byl snad nejlepší, z celého dne, stodesítka i s dospělým jede víc než dost, umožní skákat, předjíždět, protahovat zatáčky, cokoliv tě napadne. Díky poloautomatickému řazení s odstředivou spojkou nemusíš řešit, jestli si ji někde zašlápneš, prostě kopeš kvalty a jedeš.

 

 

Co se jízdních vlastností týče, tak malá motorka rozhodně překvapí svojí stabilitou, odolností a ochotou překonávat i ty nejdivočejší představy o tom, co všechno se s ní dá vyjet nebo skočit. Důkazem budiž fakt, že KLX110R v klidu vyjela (samozřejmě s rozjezdem) i nejprudší výjezd, který pelhřimovská enduro trať nabízela. Tohle by měl mít doma každý, kdo má velkou zahradu!

 

Českému zastoupení Kawasaki určitě patří velký dík za to, že něco takového uspořádali a pokud si i vy chcete zelené krosky a endura nebo třeba malé KLX vyzkoušet na vlastní kůži, máte možnost už tuto sobotu 2.10. opět v Pelhřimově! Stačí se jen registrovat na www.kawasaki.cz

 

Text: Jirka Kružík

Foto: David M. Bodlák, Jirka Kružík

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.