„Doposud se jednalo o můj jednoznačně nejlepší personální tah. Byl to totiž David, kdo mě přivedl na myšlenku založení akademie. První úspěšná tříletka je za námi, letošní rok se pro nás nese ve znamení výzev, vrchol přijde v lednu 2023, kdy se několik členů Buggyra Academy představí právě pod vedením Davida na Rally Dakar 2023,“ říká šéf týmu Martin Koloc na adresu velmi úspěšného závodníka a snad ještě úspěšnějšího konstruktéra.
Stejně, jako je tomu v dalších špičkových profesionálních týmech, je fungování Buggyra Academy založeno na důkladném mapování terénu, scoutingu a datech. „Realita je taková, že uspět v motosportu je čím dál, tím těžší. To, co stačilo ještě před dvěma lety, je dnes prakticky zastaralé. Při vší úctě k velikánům, dnešní závodění je postaveno na komplexnosti jedince a maximálního využití jeho potenciálu,“ konstatuje na základě vlastních zkušeností Martin Koloc. „Proto se aktuálně desítka členů Buggyra Academy může těšit na řadu programů vycházejících z nejnovějších poznatků fyzické přípravy, mentálního nastavení a jezdeckých dovedností. Výsledky pak nasměrují jezdce do různých kategorií motosportu.“
Důkazem správnosti nastoupené cesty Buggyra Academy jsou první úspěšní ambasadoři v podobě sester Aliyyah a Yasmeen Kolocových plus Téo Calveta, za kterými stojí jak světová rychlostní maxima, tak titul z prestižního francouzského šampionátu tahačů a vítězství v Rally Hail International, rovnající se poslední prověrce před Rally Dakar. „Rekordy a vítězství jsou pochopitelně skvělé, nicméně všechno vychází z dobře položených základů a nastavení pravidel, které logicky unikají mediální pozornosti,“ vysvětluje Martin Koloc poukazující především na působení ve Francii, ve které se povedlo vybudovat vlastní truckovou akademii, ostatně v březnu se v Nogaru uskuteční setkání členů. „Těšíme se velké podpoře ze strany municipality Nogaro, prefektury GERS, France Routes a GoodYear, díky které máme možnost podporovat v maximální možné míře mladé talenty. Téo a Aliyyah potvrdili, že truckracing nemusí být z větší části o veteránech, proto pracujeme s patnáctiletým Raphaelem Sousou a stejně starými sourozenci Rivalsovými, zatímco bratrům Florianovi a Nathanu Defayeovi Marcialovým je je teprve patnáct, v šestnácti chystáme jejich nasazení do závodů francouzského šampionátu. Vypadá to, že v blízké budoucnosti okysličíme truckracing.“
Martin Koloc ovšem z pozice týmového šéfa upozorňuje na skutečnost, že Buggyra Academy není ani zdaleka jen o truck racingu, k dispozici jsou závodní vozy formule 4, GT3 a GT4 (okruhy) plus rallyové speciály T3 a T5. Součástí akademie jsou rovněž piloti s aktuálním angažmá, cílem je maximální využití jejich zkušeností především v oblasti fungování profesionálního jezdce mimo závod. „Kromě toho jsme během pandemie dokončili výstavbu moderního diagnostického centra včetně několika závodních simulátorů, které se jeví jako ideální nástroj přípravy napříč kategoriemi. Mimochodem, služeb simulátorů aktivně využívají i čeští jezdci Daniel Hlaváček, Jiří Nedoma a Matyas Pursl,“ prozradil Martin Koloc.
TZ Buggyra Academy
8. 2. 2022