Co je český šampionát v sajdkárkrosu šampionátem, je legendární Jawa jeho neodmyslitelnou součástí. Během celé historie nasbírala úctyhodných 15 mistrovských titulů, když hned ten první ji vyjeli Krajčovič-Bubla v roce 1972 a poslední bratři Čermákové v roce 2010. Hlad po kvalitním motoru byl zejména v 70. a 80. letech, kdy většina startovního pole ji taktéž sedlala. Až s proměnou poměrů u nás po roce 1989, kdy se k nám mohly dovážet zahraniční značky, zažívá ústup ze své slávy a úplném vymizení ze startovní listiny.
Restart ji nakonec až na přelomu milénia dopřála rodina Černých. A byla to náhoda, která je se slavnou značkou svedla dohromady. „Tehdy jsem měl zahraniční motor a potřeboval jsem na něj náhradní díly na víkend. Vycestoval jsem tedy pro ně v pátek do Rakouska s nadějí, že mi je vydají. Tam ale se mnou neměli žádné slitování. Prý je svátek a až v pondělí. Takovýhle přístup mě hodně naštval, ale zapříčinil to, že jsem začínal přemýšlet, na čem jiném bych jel,“ líčil nám Miloš Černý.
Že ho nakonec cesty dovedou do Divišova a jeho syn bude se slavnou značkou v první desítce MS, si asi tehdy ani nepředstavoval. „Jednou jsem jel do ciziny a na hranicích si koupil časopis, kde byla Jawa 4t. Strašně mě zaujala. Řekl jsem si, ten musím mít! A už začaly běžet myšlenky, jak toho docílit,“ popsal nám, jak se vůbec k Jawě dostal. „Kontaktoval jsem ihned Divišov. Tam mi řekli, že musím nejprve vytvořit rám a až bude, tak mi tam vsadí motor. Psal se rok 2003 a hned v tom následujícím jsme už s ní vyjeli na domácí závody na trať.“
Od té chvíle se začala psát její nová etapa. „Nejdříve jsem působil jako tovární jezdec. Po mně jsme stejnou výhodu vyjednali i pro dnes už zesnulého Filipa Pohořala. Nakonec jsme koupili licenci a začali ji vyrábět sami. Na první závody a první pódium s ní ale nezapomenu,“ vysvětloval nám krok po kroku Miloš. „V mé poslední závodní sezoně v roce 2004 jsem se spolujezdcem Mírou Vošmikem vybojoval první stupně pro Jawu s motorem, co teď děláme. Bylo to v Mohelnici a samozřejmě jsme všichni byli spokojení a velmi nadšení, že veškeré úsilí nepřišlo vniveč.“
Na významném triumfu se podepsalo mnoho lidí, kteří chtěli, aby česká značka se zase prosadila. Nechyběli mezi nimi sajdkárkrosové veličiny, mistři republiky a legendy jako Josef Přibyl či Josef Novotný.
Stříbrná sestava z Mohelnice, zprava: Míra Vošmik, Josef Přibyl, Josef Kafka, Josef Novotný a Miloš Černý
Celkové výsledky 2. závodu MMČR side 1.5.2004 v Mohelnici
1. 1/ Rozehnal V. - Rozehnal M. 50
2. 98/ Černý M. - Vošmik M. 38
3. 99/ Knötig M. - Zatloukal M. 36
4. 4/ Čermák T. - Čermák O. 35
5. 8/ Šoupal P. - Šimek R. 33
6. 6/ Wanger A. - Karl J. 31
7. 3/ Pohořal F. - Hotový V. 30
8. 2/ Kříž J. - Kašpar M. 28
9. 7/ Válek J. - Hanulík J. 25
10. 74/ Funda M. - Dlask J. 21
11. 11/ Hrubý T. - Heřmánek M. 18
12. 66/ Mikolášek D. - Radoš M. 17
13. 9/ Liebl W. - Gábor V. 17
14. 10/ Jurka M. - Jurka L. 16
15. 77/ Vyšata P. - Vyšata V. 15
16. 97/ Zacha J. - Černý L. 10
17. 16/ Frint J. - Frint O. 10
Od památného střibra uteklo hodně vody a nyní je český motor už v držení druhé generace. Lukáš Černý společně s Martinem Vrátným a dalšími ji zase vylepšili. Výsledkem je 9. místo na MS v minulém roce. Nyní už jen zbývá, aby ji Lukáš zase ověnčil mistrovským titulem, v pořadí již 16.! Bude Jawa po 12 letech zase první?
(joh)
Foto: Archiv Miloše Černého
10.4.2022