I když naši dva nejmladší, Hugo Brant a Jan Veselý, nakonec do nedělních finálových bojů ve třídě 65 ccm nezasáhli, mohli jsme v této kategorii fandit dalším borcům, které známe z našich tratí. Vedle Slováka Maxima Zimmermana, který vybojoval celkové 21. místo, to byli dva malí Rakušané, kteří k nám přijíždějí sbírat body z českého juniorského mistrovství. Ricardo Bauer si v Lokti vyjel titul mistra Evropy a ve Vantaa potvrdil svoje kvality, když zde vybojoval stříbrnou medaili za celkové druhé místo v závodě třídy 65 ccm. Jen o jedno místo za ním, jako třetí, se umístil další z rakouských talentů, Moritz Ernecker a oba naznačili, že rakouský motokros bude mít svoji budoucnost o koho opírat. Mistrem světa ve třídě 65 ccm se stal Estonec Lucas Leok ze známé motokrosové rodiny, který zvítězil v obou jízdách. V té první za ním dojeli domácí Fin Viktor Lepälä a Moritz Ernecker, ve druhé Ricardo Bauer a Španěl Jorge Salvador.
Výsledky třídy 65 ccm- 1. Lucas Leok (EST, HUS) 50 b., 2. Ricardo Bauer (AUT, KTM) 36, 3. Moritz Ernecker (AUT, HUS) 33, 4. Marten Raud (EST, HUS) 32, 5. Viktor Leppälä (FIN, KTM) 32, 6. Jorge Salvador (ESP, GAS) 26, 7. Tayce Morgan (USA, KTM) 24, 8. Aston Allas (EST, HUS) 24, 9. Pau Caudet Ruiz (ESP, KTM) 23, 10. Jekabs Hudolejs (LAT, YAM) 16, … , 21. Maxim Zimmerman (SVK, KTM).
Ve třídě 85 ccm nás reprezentoval dvojnásobný mistr Evropy v této třídě, Vítězslav Marek a do Finska odjížděl s předsevzetím dosáhnout co nejlepšího výsledku. Jako nejvážnější konkurent ho čekal soupeř z vyrovnaného souboje v Lokti, Holanďan Gyan Doensen, ale Víťa věřil, že naděje na špičkový výsledek je reálná. Doensen zajel v sobotu fantastický kvalifikační čas a vyhrál taky před Víťou první nedělní finálovou jízdu. Ten se ale soustředil na druhou jízdu a záměr opravdu vycházel. Po několika vystřídání na čele se Marek ujal vedení a po čtyřech kolech v čele závodu se zdálo být rozhodnuto. Pak ale přišel lehký pád po uklouznutí předního kola a při něm Víťovi zhasl motor. Chvíli trvalo, než nastartoval, uhájil sice druhou pozici, ale ztráta na Doensena už byla velká. Rozloučenou s třídou osmdesátek byla tak pro Víťu Marka druhá stříbrná z mistrovství světa. "Jak jste spokojeni s výsledkem?", zeptal jsem se. "Dnes (v pondělí) už ano, ale včera ...," popsal náladu otec Marek. Bronzovou medaili získal ve Vantaa Belgičan Jarne Bervoets, syn někdejšího mistra světa Marnicqa Bervoetse, který kvůli přípravě syna vzdal loni spolupráci s týmem mistrovství světa.
Stejně jako v Lokti suploval vlastně Víťa ve Finsku účast našich letošních osmdesátkařů, kteří sice odjeli zónové kvalifikační závody mistrovství Evropy, nikdo z nich se ale nedokázal probojovat do finálového závodu. Tam s ním nakonec sdíleli divokou kartu jen David Widerwill a Martin Červenka. Do Finska ho nedoprovodil nikdo, snad aby nezmeškal mistrovský závod Pacově, který s termínem Mistrovství světa kolidoval. Osmdesátky, jako klíčová kategorie pro další vývoj mladých závodníků, dostaly letos hojně příležitostí ke svezení při juniorském i velkém mistráku, na úrovni závodníků a jejich chuti popasovat se se silnou zahraniční konkurencí se to ale moc nepodepsalo. Po Markovi a Mikulovi zeje zatím citelná díra.
Výsledky třídy 85 ccm- 1. Gyan Doensen (NED, HUS) 50 b., 2. Vítězslav Marek (CZE, KTM) 44, 3. Jarne Bervoets (BEL, KTM) 40, 4. Freddie Bartlett (SWE, KTM) 29, 5. Tristen Mardo (EST, HUS) 26, 6. Seth Dennis (USA, KTM) 25, 7. Heath Fisher (AUS, HUS) 25, 8. Dani Heiting (NED, HUS) 24, 9. Matias Meittien (FIN, KTM) 20, 10. Amaury Maindru (FRA, KTM) 18.
Jádro jezdeckého pole Mistrovství světa třídy 125 ccm tvořili účastníci evropského mistrovství této kategorie a obě jízdy se jely v režii špičkových závodníků této třídy, Holanďanů Ivano Van Erpa a Case Valka a Lotyše Janise M. Reisulise. První závod vyhrál Van Erp před Valkem a Reisulisem, ve druhém zvítězil Janis Reisulis před Ivano Van Erpem, který se stal celkovým vítězem a mistrem světa třídy 125 ccm, a Casem Valkem. Ze zámořských účastníků se do první desítky nejlepších dostali Američan Cochran a Australan Minear.
Náš Julek Mikula nastupoval do závodu jako jeden ze špičkových účastníků s nadějí na výrazné umístění. Potvrdil to už v první jízdě, když po dobrém startu kolem desátého místa postoupil dopředu a dojel hned za vedoucí trojicí jako čtvrtý! I do druhé jízdy dobře odstartoval a vyrazil znovu kolem desátého místa, ve strkanici v první zatáčce byl ale vytlačen z trati a propadl se k pětadvacátému místu, odkud musel nasadit ke stíhačce. Stihl dojet devátý a celkově skončil pátý, jeho rychlost ale slibovala, že nebýt zdržení, byl Julek Mikula ve Vantaa zralý na pódium! Není to ale poslední příležitost, oba naši junioři, Marek i Mikula, se mohou se svými soupeři letos potkat ještě několikrát při zbývajících závodech Mezinárodního mistrovství Německa ADAC.
Výsledky třídy 125 ccm- 1. Ivano Van Erp (NED, YAM) 47 b., 2. Janis Martins Reisulis (LAT, KTM) 45, 3. Cas Valk (NED, FAN) 42, 4. Casey Cochran (USA, HUS) 32, 5. Julius Mikula (CZE, KTM) 30, 6. Ferruccio Zanchi (ITA, YAM) 25, 7. Kayden Mirean (AUS, KTM) 25, 8. Francisco Garcia (ESP, GAS) 24, 9. Alex Fueri (FRA, FAN) 23, 10. Laban Alm (SWE, HUS) 23.
V soutěži družstev zvítězilo letos družstvo Spojených států před domácím Finskem a Holandskem, naše dvoučlenné družstvo bylo nejlepší mezi těmi malými, celkově desáté.
Text: Petr Starý
Foto: MXGP.com
28. 8. 2022