28.10.2022
Po téměř měsíci po posledním závodě republiky sajdkár už snad veškeré vášně a emoce vychladly a může přijít na řadu střízlivější hodnocení minulé sezony českého šampionátu, který opanovali Lukáš Černý a jeho francouzský spolujezdec Bastien Chopin na českém motoru JJD Jawa. Ohlednutí nabízí podrobnější analýzu, pár čísel a statistik...
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat



Konečně po dvou letech pandemie covid-19 jsme se dočkali velmi plnohodnotného šampionátu, kde se jelo podle naplánovaného kalendáře od dubna po říjen na tradičních baštách. Do letních prazdnin se stihly odjet čtyři podniky v Mohelnici, Krásné Lípě, Horšovském Týně a Kramolíně. Jen Kaplice na konci srpna byla bez náhrady zrušena, protože na další týden se zde narychlo chystalo MS. V září a začátkem října se finišovalo v Březové nad Svitavou a Horním Újezdě.



Český šampionát přilákal celkem 9 zahraničních posádek, včetně letošních mistrů světa Nizozemce Etienna Baxe a Ondřeje Čermáka, kteří si zajeli pro vítězství v Krásné Lípě.



Největší favorité na titul Lukáš Černý a Bastien Chopin ukázali v průběhu sezony svou kvalitu a sílu. Suverénně začali a na vedoucím místě se postupně napevno usadili, ač i jim se nevyhly dva výpadky technického rázu. Nejdříve jim šlapali na paty Diblík-Gábor, kteří i jednu dobu vedli. Zastavilo je až zranění na GP ČR v Lokti nad Ohří. Za Černého se tak posunuli konstantně jedoucí Polívka-Zatloukal, kteří se pravidelně umisťovali na stupních vítězů a v Březové nad Svitavou si připsali premiérové vítězství. Stáhli ztrátu na Černého, že závěr sezony byl dramatičtější, než se předpokládalo. Na stavu se však nic nezměnilo a Černý si titul nenechal vzít.



Až na posledním závodě se na konečné třetí místo dostali Boukal-Vitoň, které na úvodních podnicích zlobila technika, což si vynahradili právě v Horním Újezdě, který vyhráli. Na „bramborovou“ pozici tak odsunuli navrátivší se bratry Vejchodovy. Top pětku uzavírali bratři Herclíkové a jen o dva body níže skončili bratranci Pečové. Nebýt zranění ruky Ládi Peče na předposledním závodě v Březové nad Svitavou, určitě by v plné síle v Horním Újezdě bodovali více.



Větší rychlost nabral i sedmý Králíček s mladým Boukalem, což jim vyneslo i nominaci na „národy“. S osmičkou se museli spokojit Diblík-Gábor, kterým lepší umístění vzala neúčast na některých podnicích kvůli zranění. Na devátem místě se umístili další reprezentanti Žižlavský-Hanulík a do desítky nejlepších patřila i nejmladší posádka Vach-Čiko, která se ale v průběhu sezony rozpadla.




Konečné pořadí top10 MMČR side:



1. Černý-Chopin 255 b.
2. Polívka-Zatloukal 232 b.
3. Boukal-Vitoň 217 b.
4. Vejchodové 213 b.
5. Herclíkové 156 b.
6. Pečové 154 b.
7. Králíček-Boukal 148 b.
8. Diblík-Gábor 120 b.
9. Žižlavský-Hanulík 104 b.
10. Vach-Čiko 104 b.



ÚČAST: Nejnižší za poslední dekádu



Klesající tendence v počtu startujících republikových sajdkár se i v sezoně 2022 probloubila a zůstala jako nejnižší za posledních 12 let. Celkově se šampionátu zúčastnilo 25 posádek, z nichž 9 bylo ze zahraničí. Průměr na jeden závod činil jen 13, což je oproti minulým rokům pokles o 3 posádky. Alarmující je, že jen 6 z celkového počtu naskočilo do všech podniků.

Důvody, proč k tomu dochází, můžeme vysledovat v malém zájmu o tuto specifickou disciplínu, kde přeci jen oproti jiným motokrosovým sportům musíte najít dva stejně nadšené závodníky. Dlouhodobě chybí mládí a úplně se nepovedla výměna generací. Starší a zkušení sajdkárkrosaři během předešlých let postupně končili a nenahradili je ti mladší. Letos se vkládala naděje do nejmladší posádky Vach-Čiko. Jejich rychlý a skvělý nástup měl ale také brzký konec, že ještě během letních prázdnin ze startovní listiny úplně vymizela. Vyšší počty tak zachraňovali vracející se bývalí matadoři Diblík-Gábor a bratři Vejchodové.

Neméně důležitým faktorem je finanční náročnost a menší zájem médií. Na účasti se také podepsalo značné množství zranění.

Naděje svítá v projektu juniorských sajdkár, které letos absolvovaly nultý ročník. O budoucnost by tak mělo být postaráno!


Srovnání účasti za poslední desetiletí
rok - průměr na 1 závod / celkový počet účastníků seriálu / absolutní počet s přeborem

2022 – 13 / 25 / 46
2021 – 16 / 27 / 48
2020 – 16 / 25 / 52
2019 – 18 / 23 / 58
2018 – 17 / 24 / 63
2017 – 20 / 29 / 58
2016 – 19 / 24 / 57
2015 – 21 / 34
2014 – 20 / 32
2013 – 18 / 29
2012 – 20 / 29
2011 – 23 / 32
2010 – 21 / 33


RYCHLOST: Nepolapitelný Černý



Jestliže chceš vyhrávat, musíš být nejrychlejší. Formulka, která asi nikoho nepřekvapí. Za své si ji vzali letošní mistři Černý-Chopin a tuto statistiku naprosto ovládli. Nejrychlejší časy na jedno kolo jim nedělali problém, ač ve volném tréninku si s nimi starost nedělali. V kvalifikaci a v závodě však neměli konkurenci. Z šesti podniků byli u čtyřech nejrychlejší. Po jednom mají Bax a Boukal.

Nejrychlejší ve volném tréninku: 3x Boukal-Vitoň, 2x Diblík-Gábor, 1x Žižlavský-Hanulík
Nejrychlejší v kvalifikaci: 3x Černý-Chopin, 2x Boukal-Vitoň, 1x Bax-Čermák
Nejrychlejší v závodě: 5x Černý-Chopin, 1x Bax-Čermák
Nejrychlejší čas v jednotlivém podniku: 4x Černý-Chopin, 1x Bax-Čermák a Boukal-Vitoň




HOLESHOTY: Špička starty umí!



Dobře odstartovavat je klíčové, obzvláště u dvoustopého sajdkárkrosu. Přední jezdci ví o tom své, proto nepřekvapí, že všichni favorité na titul se u holeshotů vystřídali. Nejvíce jich však utržil Černý a druhý v pořadí za ním Polívka.

Přeborníci na holeshoty: 5x Černý-Chopin, 4x Polívka-Zatloukal, 1x Bax-Čermák, Boukal-Vitoň a Vejchodové


ZÁVODY: Dominance Černého s Chopinem



I další statistika patřila letošním mistrům. Vyhráli nejvíce rozjížděk (z 12 polovinu) a také nejvíce podniků (3 ze 6). Nebýt jejich dvou výpadků, byla by jejich dominance, kterou předváděli v závodech, o to větší. Zlatý vavřínový věnec si letos pověsily celkem 4 posádky. Na stupních vítězů se nejvícekrát objevili Polívka-Zatloukal následovaný dvojicemi Černý-Chopin a Boukal-Vitoň.



vítězové v jednotlivých jízdách: 6x Černý-Chopin, 3x Boukal-Vitoň, 2x Bax-Čermák, 1x Polívka-Zatloukal
celkoví vítězové podniků: 3x Černý-Chopin, 1x Bax-Čermák, Polívka-Zatloukal a Boukal-Vitoň






Souhrn sezony MMČR side 2022:

počet závodů MMČR:   6
celkový počet zúčastněných posádek:   25
z toho zahraničních posádek:   9 (4x německá, 1x holandská, 2x rakouská, 2x dánská)
nejpočetnější národnost:   33x česká, 7x německá, 1x nizozemská, 4x rakouská a dánská

nejpoužívanější rám:   21x WSP, 4x VMC
nejpoužívanější motor:   5x Jawa, Zabel a MEGA, 4x KTM a Husqvarna, 2x GasGas

nejvíce posádek v závodě:   16 v Kramolíně
nejméně posádek v závodě:   10 v Horním Újezdě
průměrná účast na podnicích MMČR:   13

nejvíce bodů:   Černý-Chopin 255 bodů
nejvíce vítězství z jízd:   6x Černý-Chopin
nejvíce vyhraných podniků:   3x Černý-Chopin
nejvíce holeshotů:   5x Černý-Chopin
nejvíce vyhraných kvalifikací:   3x Černý-Chopin
nejvyšší průměrná rychlost na jedno kolo:   61,2 km/h Boukal-Vitoň v Horšovském Týně



V dalším článku si dále rozebereme i sezonu v kategorii Přebor ČR side a veterán...



Připravil: Josef Hejnal
28.10.2022

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.