25.06.2023
Již čtvrtým závodem pokračoval seriál MMČR sajdkár a čtyřkolek. Tentokráte ho hostila Krásná Lípa u Chomutova v sobotu 24. června. Jezdci se museli vypořádat nejen s panujícími vedry, ale také s novým startem i upravenou tratí. Samotné zápolení přineslo dramatické chvíle pro favority. Podnik nakonec ovládli Boukal-Vitoň před Diblíkem s Gáborem a bratranci Pečovými.
sidecarcrossSidecarcross

Již při pohledu na samotnou závodní dráhu Dykeno arény bylo vidět, že pořadatelé na ní udělali kus práce. Zakoupili startovní rošty jako na MXGP, rozšířili a prodloužili startovní rovinku, která po levotočivé zatáčce byla oproti minulosti svedena do dolní pasáže. Měnila se i zadní část trati a novinkou byl i dvoják v horní pasáži.

Bohužel jezdecká účast byla letos nejnižší. U republiky sajdkár startovalo celkem 16 posádek, včetně zahraničních (Hengster-Jahnová, Schönhofer-Schimpel), a k tomu 8 veteránských s maďarskou posádkou. Mladí junioři sajdkár zde nejeli.

KVALIFIKAČNÍ TRÉNINK:

Letošní vyrovnaná špička se už od rána nezapřela. V měřeném tréninku se totiž vešla do jedné vteřiny. Jen o pár setin byl rychlejší Vejchoda a za ním se s téměř totožnými časy poskladali Diblík, Polívka i Boukal. S kosmeticky upravenou tratí, kde v hořejší části strašil velký dvoják se seznámili velmi rychle. Skákal ho prakticky jen Vejchoda a Polívka. S malou epizodou ho zkusili přeskočit i Boukal a Diblík. Do elitní pětky se s třísekundovou ztrátou na špičku vešli dále Pečové.

Výsledky tréninku:
1. Vejchodové (2:00.998), 2. Diblík-Gábor (2:01.570), 3. Polívka-Zatloukal (2:01.943), 4. Boukal-Vitoň (2:02.577), 5. Pečové (2:05.467)

PRVNÍ JÍZDA: Stíhačka Diblíka s Gáborem z posledního místa během tří kol na druhé a vítězství Boukala s Vitoněm

Nové startovní rošty si moc se sajdkárkrosem nepotykaly. Pro sajdkáry byly kratší a tak záleželo, jak se k nim jezdci postaví, aby nebyly příliš blízko startovací bráně. Polívka i Diblík tak zůstali po spadnutí žebříku uvězněni a vyráželi jako poslední.

Holeshot si vystřihl Boukal před Vejchodou a Pečem, což předznamenalo následný vývoj na čele. Vedení si střežil Boukal a po dvě kola odolával nátlaku Vejchody. Rozuzlení přišlo následně, když znenadání motorka dotírajícího soupeře zastavila. Tomáš Vejchoda pak zkoušel všechny kontakty elektriky a nic, až po uběhnutí dvou kol se mu podařilo zase svůj stroj nastartovat. Celé pole mu ale ujelo a ztrátu už nemohl dohnat.

Na druhé se tak posunul Peč. První Boukal si navyšoval náskok a nic nenasvědčovalo tomu, že by ho někdo mohl ohrozit. Přitom za jeho zády se děly věci. Z posledního místa se do čela hnal Diblík. Po prvním kole byl osmý a hrnul před sebou skupinku Hengster, Herclík, Noháček a Polívka, se kterými ale neměl slitování. Již od třetího kola byl třetí, v brzku stáhnul Peče a po chvíli i jeho udolal. Jeho ztráta na vedoucího Boukala přesto činila propastnou půlminutu, ale každým kolem z ní ukrajoval několik sekund. Čtyři kola do cíle ztráta 7 sekund, za dvě kola už jen 2 a v závěru už byl na něj přilepený. První Boukal ale těsné vedení nakonec udržel a mohl se radovat!

I další ze špičky Polívka, který jako mezi jedinými s Vejchodou skákali velký dvoják v horní pasáži, se dočkal. Ač jeho náhradní motor neměl takový výkon, na třetí pozici to stačilo. Peč se spokojil se čtvrtým, když ho udržel před německou posádkou Hengster-Jahnová. Tentokráte se závodní pole v brzku roztrhalo a na technicky náročnější trati už tolik soubojů nenabídlo. Zklamaný dojel jako poslední Vejchoda.

Výsledky 1. jízdy:
1. Boukal-Vitoň, 2. Diblík-Gábor, 3. Polívka-Zatloukal, 4. Pečové, 5. Hengster-Jahn, 6. Herclíkové, 7. Kříž-Kašpar, 8. Králíček-Hrachovec, 9. Noháček-Šafář, 10. Schönhofer-Schimpel

DRUHÁ JÍZDA: Nekompromisní vítězství Vejchody

Druhý závod se už obešel bez problému se startovacím zařízením. Holeshot znovu získal Boukal před Vejchodou, Diblíkem a Herclíkem. Tentokráte ale byl Vejchoda nekompromisní, když si chtěl spravit chuť po minulém zklamání.

Už v úvodním kole se na pevno usadil na čele a rozjel svou triumfální jízdu za vítězstvím. Střídání pozic bylo v tu chvíli myslitelné jen za ním, kde z druhého fleku Diblík vystrnadil Boukala začal stíhat nedostižného Vejchodu.

Do špičky chtěl promluvit i čtvrtý Polívka, který většinu závodu strávil velkou bitvou s Boukalem o bronz. Jejich spojení se táhlo až k závěru, kde znovu dostihla Polívku smůla. „Do druhé jízdy už se šlo s tím, že motor možná nevydrží a ten se taky čtyři kola před cílem zastavil,“ informoval tým Japokra na svých stránkách. Jejich další odstoupení tak podtrhlo jejich letošní trápení a vyklizení pozic z průběžného hodnocení seriálu, kde si dělali zálusk na titul.

Jízdu suverénně ovládli Vejchodové před druhým Diblíkem a třetím Boukalem. Kdo se však dále mohl radovat, byli Pečové. Po skvělém výkonu znovu zakončili závod na 4. místě a v celkovém pořadí si zajistili letošní premiérové stupně vítězů!

Výsledky 2. jízdy:
1. Vejchodové, 2. Diblík-Gábor, 3. Boukal-Vitoň, 4. Pečové, 5. Hengster-Jahn, 6. Kříž-Kašpar, 7. Herclíkové, 8. Noháček-Šafář, 9. Poslušný-Rozhoň, 10. Schönhofer-Schimpel

Celkově:
1. Boukal-Vitoň (45 b.), 2. Diblík-Gábor (44 b.), 3. Pečové (36 b.), 4. Hengster-Jahnová (32 b.), 5. Vejchodové (30 b.)

PŘEBOR ČR side veterán:

Jen osm veteránů dorazilo do Krásné Lípy se poprat s technicky náročnou tratí. Výsledkově vyšly obě jízdy na stejno a pořadí se vůbec neměnilo, přesto se jezdci museli o svou konečnou pozici poprat.

Minulým vítězům z prvních tří podniků, Petákovi a Hlavovi, nakonec vypálili rybník Jiroušek-Ochtábec. Obě jízdy naprosto ovládli. Velký favorit a motoristická legenda Pepa Peták se tentokráte více nadřela, když o stříbro svedla tuhý boj, ale vždy se na něj usadila. Třetí příčka vždy patřila Matýsům a až jako čtvrtí byli klasifikováni Hlava-Kubíček. Pro sajdkárkrosem nepolíbeného spolujezdce byla Krásná Lípa oříškem. Miloš se však ukazuje jako dobrý učitel, které svého spolujezdce dobře cepuje.

Ve startovním poli zajisté zaujala i další známá jména z minulosti. Bývalý vicemistr republiky Jaroslav Fremr tentokráte sáhl po zkušeném bývalém mistru Antonínu Šimůnkovi. Na jejich jízdě to bylo znát a 6. místo mezi již rozjetými jezdci nebylo špatné!

Celkově:
1. Jiroušek-Ochtábec (50 b.), 2. Peták-Hotový (44 b.), 3. Matýsové (40 b.), 4. Hlava Kubíček (36 b.), 5. Hranický-Ric (32 b.)

Další pekelnou výheň máme za sebou, která přinesla velmi zajímavý průběh i zamotala průběžnou tabulkou. Sezona se Krásnou Lípou překlenula do své druhé poloviny. Další závod, který nás čeká, bude náhradní za zrušený první podnik. Zapište si, že 27. srpna se pojede seriál MMČR side a quad v Horním Újezdě!

Pozn.: Veškerý výsledkový servis hledejte na autoklub.cz. Fotogalerie budeme dávat v průběhu týdne na facebookové stránce CzechMoto a obsáhlejší na zonerama.com!