27.06.2023
Závody evropského mistrovství veteránů se jezdí pod hlavičkou holandské společnosti ECMO už řadu let. Pro letošní rok byl vypsán pouze jeden závod pro jednotlivce a byl přidělen k nám do Pacova. Místní zkušení pořadatelé „Pacovského propadu“ byli zárukou, že závody budou na vysoké úrovni. A to se určitě potvrdilo. Závod se zároveň jel jako „Memoriál Josefa Hřebečka“ - bývalého reprezentanta a posléze trenéra pražské Dukly. Byl i oslavou 60. výročí konání motokrosových závodů v Pacově.

Do Pacova zavítali i jezdci, kteří patřili v minulosti do světové nebo domácí motokrosové špičky - Miloslav Souček, Vladimír Dubšík, Antonín Baborovský, Jiří Churavý, Zdeněk Velký, Jaroslav Homola, Lubomír Eichler. Zvlášť obdivuhodný byl populární 92letý Miloslav Souček. Dokázal o přestávce poutavě vyprávět o své slavné motokrosové minulosti. Závody si nenechali ujít ani další jezdci jako např. Jiří Falta, Stanislav Janeček, František Hrobský, Bohumil Poslední, Josef Chára a František Soldát. Miroslav Hanáček a Jan Vetešník dokonce v závodě startovali.

V porovnání s regulemi našeho motokrosu klasiků je účast na závodech ECMO určena pouze pro stroje do roku výroby 1974 a pro jezdce v 5 věkových kategoriích. V Pacově tak mohli spokojení diváci vidět stroje mnoha světových značek. Ale výrazně převládala naše značka ČZ.

A když závodu přálo i počasí, mohli se diváci těšit na zajímavé závody. A tento předpoklad se také splnil. Návštěvníci závodu se mohli na vlastní oči přesvědčit, že závody motokrosových veteránů nejsou jen nějaké přátelské projížďky starých pánů, ale opravdové závody se vším všudy. Potěšitelné bylo, že ve většině jízd byli na čele naši závodníci. A tak nebylo divu, že získali celkem 7 evropských medailí (3 zlaté, 3 stříbrné a 1 bronzovou). A teď k jednotlivým rozjížďkám.

Kategorie 49-

Zde byl největším favoritem Martin Žerava, který po celý den dokazoval, že umí zajet na jakémkoli motocyklu. S přehledem vyhrál první 2 jízdy. To samé chtěl zopakovat i v jízdě 3., ale 2 kola před cílem jeho motocykl ztichl a Martin tak přišel o zasloužený evropský titul. Ale zastoupil ho další náš jezdec Roman Majer, který byl dvakrát 2. a poslední jízdu vyhrál. Na stupně vítězů vystoupil po vyrovnaných výkonech i Petr Kotrla. Trochu smůly měl další náš jezdec David Říha. V 1. jízdě mu spadl řetěz a David tak musel jet ze zadních pozic. A když zajel slušně další 2 jízdy, dostal se i on na stupně vítězů. V této kategorii měli naši jezdci nejvýraznější převahu, nejlepší zahraniční jezdec byl až celkově na 7. pozici. V závodě startovala i Jana Antošová. V tréninku zajela 7. nejlepší čas, ale v závodě se ji už tak nedařilo.

Kategorie 66+

Tu ovládl další náš jezdec Miroslav Nejedlý. Vyhrál všechny své jízdy, ale neměl to vůbec jednoduché. Holanďan Nieuwenhof ani Francouz Martineaud se nechtěli nechat zahanbit, zvláště pak v poslední jízdě, kde měl Nejedlý horší start. Držel se i další náš jezdec František Bezdíček.

Kategorie 60+

Zde to měli naši jezdci těžké. Už od měřeného tréninku dokazoval své mistrovství belgický závodník Jan Blancquaert, kterého si mnozí z nás pamatují ze závodů mistrovství světa v Holicích. Nestačil na něho ani u nás hodně známý Angličan Keith Best. Šanci na medaili měl Václav Formánek. Byl dvakrát na 4. pozici. Ve 3. jízdě bojoval s Francouzem Morrisotem o co nejlepší umístění, ale na jednom ze skoků měl pád, který ho vyřadil z dalších bojů. Z našich jezdců byl nakonec nejlepší Vladimír Ampapa.

K mému překvapení byl mezi startujícími italský závodník Enrico Bertone. Motokrosoví příznivci ho asi neznají, ale fanoušci rallye určitě ano. Vždyť Enrico jezdil v minulostí s Toyotou v barvách českého zlínského týmu. V roce 1995 dokonce získal prestižní titul Mistra Evropy a mistra ČR.

Pouze 3 kola si v tréninku odjel Honza Vetešník – mistr ČSSR 1984 ve třídě do 250 ccm, který na závody přijel až z Kanady. Bolestivě si poranil sval a nemohl dále jezdit.