Rodák z Českých Budějovic byl kvůli národnosti po válce ve svých dvou letech s rodiči odsunut do Německa, kde postupně vybudoval firmu MEFO (Metall Form), zaměřenou na kovovýrobu a motokros. Po revoluci v roce 1989 rozšířil své aktivity zpět do Čech.
„Když se v roce 1984 rozhodlo, že československá reprezentace může startovat na mistrovství světa na zahraniční technice, tak motocykly Kawasaki dodal pan Liebl. Měl totiž ve své firmě motocykly této značky a prodával je v Německu jako dealer. Navíc pro nás bylo výhodné, že se mohlo platit formou zápočtu, výměnou za české pneumatiky BARUM. Pan Liebel se také podílel na vývoji těchto pneumatik a i díky jemu se podařilo vyvinout ze zastaralých modelů špičkové výrobky. Postupně se spolupráce rozšířila ze stopětadvacítek i na dvěstěpadesátky. Hodně nám tehdy pomohl a v roce 1987 jsem na jeho motorce Kawasaki skončil v seriálu MS 125 ccm celkově osmý a získal skvělá umístění při závodech na MS 1985 ve Sverepci (druhý), čtvrtý na MS v Dalečíně a třetí v závodu MS 1987 v Holicích. Po revoluci jsem dva roky jezdil německé ADAC i halové motokrosy za jeho tým. Jeho sportem byly ale sajdy. Ty provozoval od samého začátku a jezdil hodně dlouho. Motokrosový svět v něm ztrácí velkého srdcaře. Upřímnou soustrast.“ Takto na něj vzpomíná bývalý vynikající reprezentant v motokrosu Petr Kovář.
Obchodní ředitelka Mefo Sport Centra v Jiníně Jana Wolfschlägerová na to navazuje: „Willi Liebl po revoluci 1989 rozšířil své podnikatelské aktivity zpět do Čech. S AČR uzavřel v roce 1991 smlouvu a stal se nájemcem motokrosového areálu Jinín, kde se svým dlouholetým kamarádem Janem Strachem (zemřel 2019) vybudoval mimo jiné i českou firmu MEFO. Během svého působení v motokrosovém areálu Jinín jsme společně zorganizovali desítky sportovních podniků od krajských přeborů až po mistrovství světa. Podnikatelský zápal pana Liebla provázel celý život, výroba MEFO Mousse ho doprovázela do posledních chvil. Motokros miloval, obzvláště sajdkáry, které všemožně podporoval.“
Jeho odchod nenechal chladnými i otrlé dřívější i současné závodníky, kteří na něj vzpomínají na sociálních sítích.
Václav Rozehnal: „Pan Liebl žil sportem. Pro český sajdkárkros (ale taky motokros) to byla jedna ze zásadních postav. Kolik jezdců a hlavně českých spolujezdců se kolem něj protočilo. Upřímnou soustrast. Děkujeme za vše.“
Jaroslav Fremr: „Nemám slov, je to šok. Děkuji, kamaráde.“
Miloš Černý: „Jawa sidecarcross děkuje za podporu a budeme všichni s úctou vzpomínat.“
Sidecarcross team Herclík: „Jsme rádi, že jsme mohli pana Liebla poznat. S úctou vzpomínají Herclíci.“
Tomáš Vejchoda: „Smutné, děkujeme, vzpomínáme.“
Etienne Bax: „RIP - Willi Lieble budeš nám chybět na závodišti!! Díky za přátelství a dlouhou podporu.“
Marvin Vanluchene: „RIP Willi. Díky za všechno!!“
Adrian Peter: „Žil jsi a udělal všechno pro náš sport. Děkujeme za podporu v průběhu let a tvou ochotu vždy naslouchat.“
Jürgen Hassold: „Odpočívej v pokoji Willi. Stále rád vzpomínám na náš výlet do Austrálie v roce 1993 s Ottmarem Kingem za Johnem Robinsonem. Přeji rodině hodně sil.“
Text: Karel Švéda
Foto: Archiv redakce MOTOLEVEL a FB sidecarcrossových teamů