04.10.2023
Vrcholící motoristická sportovní sezóna nabízí finálové závody jednotlivých národních mistrovství. Souběžně se závěrečným podnikem našeho mezinárodního mistrovství v Přerově se o uplynulém víkendu odjelo finále jednoho z nejvýznamnějších evropských seriálů - mezinárodního mistrovství Německa ADAC. Na pískové trati u meklenburského města Dreetz byly rozdány tituly v juniorských třídách 85 a 125 ccm, mládežnických dvěstěpadesátkách Youngster Cup a v mistrovské třídě čtyřistapadesátek Masters.

Posuny v mezinárodním kalendáři po úpravách termínu Motokrosu národů způsobily souběh termínů závěrečných závodů našeho a německého mistrovství, a tak do depa dreetzkého závodu dorazili jen tři naši závodníci, stopětadvacítkáři Vítězslav Marek, Václav Janout a David Kadleček. Nejdůležitější byl závod pro Víťu Marka - po předposledním podniku se bodově srovnal s druhým jezdcem celkového pořadí, domácím Maximilianem Wernerem, továrním jezdcem Fanticu. Na čtvrtém místě za Wernerem skončil v letošním mistrovství Evropy a teď měl Víťa možnost vzájemné pořadí otočit. V první jízdě byl Werner lepší a odskočil Víťovi o tři body, ve druhé ale nabídl velkou šanci: po startu upadl a začal závod z 28. místa! Nevzdal to ale a nasadil k mohutné stíhačce, po které projel cílem na sedmém místě. Odstup od čtvrtého Marka byl ale čtyři body a Víťa se před něj o jeden bod posunul na stříbrnou příčku celkového pořadí třídy Junior 125!

Závod stopětadvacítek skončil úspěchem Rakušana Maxe Erneckera, který vyhrál první jízdu a ve druhé byl druhý za Finem Hinderssonem, celkově třetí byl Holanďan Gyan Doensen. Vítězslav Marek skončil celkově pátý za překvapením závodu, Litevcem Tomassem Saicansem. Oba zbývající naši závodníci, Vašek Janout i David Kadleček, dojížděli tentokrát za bodovanými místy.

Výsledky třídy Junior 125 ccm: 1. Maximilian Ernecker (AUT, GAS) 47 b., 2. Kasimir Hindersson (FIN, KTM) 45, 3. Gyan Doensen (NED, KTM) 38, 4. Tomass Saicans (LVA, GAS) 36, 5. Vítězslav Marek (CZE, KTM) 33, 6. Maximilan Werner (GER, FAN) 32;

Konečný stav mistrovství 2023: 1. Mads Fredsoe (DEN, KTM) 231 b., 2. Vítězslav Marek 221, 3. Maximilian Werner 220, 4. Gyan Doensen 193, 5. Kasimir Hindersson 158, 6. Maximilian Ernecker 150, .. 19. Julius Mikula (CZE, YAM) 42, 30. Václav Janout (CZE, KTM) 21.

Obě jízdy třídy Junior 85 ccm ovládli Holanďané Dani Heiting a Dean Gregory před Maďarem Aronem Katonou. Dani Heiting tak dovršil hattrick, když vedle titulu juniorského mistra světa třídy 85 ccm a mistra Holandska získal i titul mezinárodního mistra Německa. Ověnčen tituly se chystá přejít v příští sezóně do obsahové třídy 125 ccm.

Několika závodů německého mistrovství se zúčastnili i naši závodníci David Widerwill a Stanislav Pojar. Pár dobrých umístění vyneslo Davida na konečné 11. místo celkového pořadí, Standa Pojar skončil celkově sedmnáctý.

Výsledky třídy Junior 85 ccm: 1. Dani Heiting (NED, HUS) 50 b., 2. Dean Gregoire (NED, KTM) 44, 3. Aron Katona (HUN, KTM) 40, 4. Lucas Leok (EST, HUS) 34, 5. Michal Psiuk (POL, KTM) 34, 6. Travis Leok (EST,HUS) 29;

Konečný stav mistrovství 2023: 1. Dani Heiting 226 b., 2. Aron Katona 194, 3. Dean Gregoire 189, 4.Travis Leok 150, 5. Michal Psiuk 132, 6. Moritz Ernecker (AUT, GAS) 123, .. 11. David Widerwill (CZE, GAS) 79, 17. Stanislav Pojar (CZE, KTM) 21.

Dominantní postavou třídy juniorských dvěstěpadesátek - Youngster - byl letos na německých tratích Španěl Oriol Oliver Vilar, dvanáctý jezdec letošního mistrovství světa třídy MX2 a čerstvě nominovaný člen ambiciozního družstva Španělska pro Motokros národů. Mistrovský titul získal už po předposledním závodu a v Dreetz nastoupil a úspěšně si vedl v nejsilnější třídě Masters. Uvolnil tak místo dalším mladým závodníkům, kteří letos tvořili pestré jezdecké pole této třídy, často se zkušenostmi ze závodů mistrovství Evropy i z mistrovství světa třídy MX2. K nejúspěšnějším patřili vedle domácích Cato Nickela, Marnique Appelta a Valentina Keese i Holanďan Jens Walvoort nebo Švýcaři Mike Gwerder a Nico Greutmann. V závěrečném závodě třídy Youngster zvítězil zkušený Litevec Eduards Bidzans před překvapením závodu, Estoncem Martinem Michelisem a dalšími favority Jensem Walvoortem a Mike Gwerderem.

Z našich závodníků se v první polovině sezóny dařilo Janu Wagenknechtovi, který se v několika jízdách dokázal měřit s nejrychlejšími soupeři, do druhé poloviny seriálu už ale pro zranění nenastoupil. Naopak po zranění se na dvou závodech úspěšně představil s dvěstěpadesátkou Julek Mikula a větší, nebo menší příděl bodů si v průběhu sezóny odváželi Jaroslav Katriňák, Martin Venhoda a Daniel Mandys.

Výsledky třídy Youngster: 1. Edvards Bidzans (LVA, HUS) 63 b., 2. Martin Michelis (EST, KTM) 60, 3. Jens Walvoort (NED, KTM) 58, 4. Mike Gwerder (SUI, KTM) 52, 5. Filip Olsson (SWE, HUS) 42, 6. William Woxen Kleemann (DEN, KTM) 40;

Konečný stav mistrovství 2023: Oriol Oliver Vilar (ESP, KTM) 449 b., 2. Cato Nickel (GER, KTM) 329, 3. Jens Walvoort 300, 4. Mike Gwerder 299, 5. Edvards Bidzans 273, 6. Marnique Appelt (GER, GAS) 234, .. 14. Jan Wagenknecht (CZE, HUS) 109, 25. Jaroslav Katriňák (SV, GAS) 75, 26. Julius Mikula (CZE, YAM) 72, 33. Martin Venhoda (CZE, GAS) 49, 38. Daniel Mandys (CZE, YAM) 35.

Nejsilnější kategorie Masters
se několik posledních sezón jezdí v režii nestárnoucího Maxe Nagla, kterému společnost dělají další stálice, bývalý mistr světa Jordi Tixier a Brit Adam Sterry. Prosazují se ale i domácí jezdci - vedle Toma Kocha, který si dobře vede v mistrovství světa třídy MXGP, jsou to junioři Maximilian Spies a Noah Ludwig, kteří se v nejvyšší soutěži taky zabydlují.

Max Nagl nezklamal a přes výkyvy v průběhu sezóny získal další titul, když v závěrečném závodě vyhrál všechny tři jízdy a zvítězil před Tixierem, Tomem Kochem a Sterrym. Ale pozornost diváků vzbudil i letošní vítěz kategorie Youngster Oriol Oliver, který po přesvědčivých výkonech ve všech třech jízdách skončil při své premiéře ve třídě Masters na výborném pátém místě!

Koordinace termínů českého a německého mistrovství umožňovala letos jezdcům našeho mistrovství zúčastnit se téměř celého seriálu ADAC. Několik našich tradičních účastníků využilo této možnosti. Nejlepších výsledků dosáhli Jakub Terešák, Šimon Jošt a do svého zranění i Petr Polák, kteří se v několika jízdách umístili v první desítce jezdců.

Výsledky třídy Masters: 1. Max Nagl (GER, HON) 75 b., 2. Jordi Tixier (FRA, HON) 62, 3. Tom Koch (GER, KTM) 58, 4. Adam Sterry (GBR, KTM) 56, 5. Oriol Oliver Vilar (ESP, KTM) 48, 6. Lars van Berkel (NED, HON) 43;

Konečný stav mistrovství 2023:
1. Max Nagl 486 b., 2.Tom Koch 456, 3. Jordi Tixier 413, 4. Adam Sterry 383, 5. Maximilian Spies (GER, KTM) 346, 6. Nico Koch (GER, GAS) 211, 7. Noah Ludwig (GER, KTM) 204, 8. Stefan Ekerold (GER, HUS) 197, .. 11. Jakub Terešák (CZE, HUS) 174, 14. Šimon Jošt (SVK) 136, 18. Petr Polák (CZE, YAM) 80, 20. Tomáš Kohút (SVK, KTM) 73, 28. Pavol Repčák (SVK, KTM) 48, 39. Pavel Dvořáček (CZE, YAM) 19, 41. Dušan Drdaj (GAS) 15, 42. Václav Kovář (KTM) 14, 44. Martin Krč (KTM) 9.

Možnost účastnit se závodů seriálu ADAC je přínosem hlavně pro naše mladé jezdce, protože poznávají náročné tratě s povrchy, které u nás nejsou běžné, hlavně pískové, a setkávají se s nutností kvalifikovat se do závodů a prosadit se mezi čtyřicítkou jezdců, což doma taky není běžné. Kdo to myslí se závoděním vážně, měl by si ADAC zkusit!