SIDECARCROSS: Holanďané obhajují!
PRVNÍ JÍZDA (A+B)
České barvy rozradostnil již start, kdy se Diblík z první řady dostal do první zatáčky jako pátý. Holeshot přitom získal Keuben před Prunierem a Fodenem, což dalo ráz na další průběh.
Na čele uháněl mladý Holanďan pronásledován smečkou Prunier, Foden, Vanluchene a z šesté pozice tomu přihlížel Diblík. Přibližně v polovině jízdy došlo ke zvratu. V 7. kole se po snaze o předjetí prvního Keubena převrátil nešťastně Vanluchene, což odnesl jeho spolujezdec Bax zraněním. Rázem se Belgičanům zhroutily vyhlídky na pódium.
S Keubenem si nakonec poradil Foden a přímočarým stylem dotáhl vedení až do cíle. Za jeho zády se pořadí měnilo. Až k závěru se na druhou příčku probojoval Bax, který svého krajana Keubena odsunul na třetí místo. To ale musel uhájit před navnaděnými Francouzi Prunierovy.
České posádky stoupaly i klesaly, že se nakonec sjely kolem 11. příčky a do cíle dojeli za sebou. Diblík závod slibně rozjel na 6. pozici, ale nakonec se pod tíhou tlaku soupeřů propadl až na 12. místo. „Start se nám bravurně povedl, že jsme i několik kol kroužili na 6. pozici, ale tlak zezadu byl hodně silný. Do kopce jsme bohužel chytli špatnou stopu, čehož využily posádky za námi,“ líčili na svých stránkách Diblík-Gábor. Naopak Boukal z druhé startovní řady a 17. místo stoupal pořadím výše, až nakonec docvakl svého kolegu a v závěru ho předjel.
Výsledek:
1. Foden-Humphrey (GBR), 2. Bax-Čermák (NED), 3. Keuben-v/d Wiel (NED), 4. Prunierové (FRA), 5. Lihtsa-Lina (EST), … 11. Boukal-Vitoň, 12. Diblík-Gábor (CZE)
V průběžném pořadí národů vedli Nizozemci před Brity a Francouzi. Našim patřila 6. příčka.
DRUHÁ JÍZDA (B+C)
Ve druhé rozjížďce znovu diktoval tempo Keuben před Auvrayem a Lielbardisy. Všichni tři se po celou dobu drželi při sobě a sváděli neskutečné souboje, které nebraly konce. Až dvě kola před cílem se ujali vedení Lielbardisové a strhli vítězství na svou stranu. Keuben pak po chybě ztratil i druhou pozici, když toho využil Auvray. Nizozemci dále zaplakali, když Hermans po stíhačce z 15. místa zastavil na devátém pro poruchu na motoru.
České posádky opět ze sebe vymáčkly maximum a bojovaly se lví zarputilostí. Tentokráte se už vešly, v případě Diblíka, do první desítky. „Byla to opět řežba. Startovní pozice jsme si rozdělili takticky tak, že my jsme startovali z druhé řady a Vejchodové z první. Pozice jsme střídali mezi 8. a 11. místem, až pak jsme se ujali dle "oční domluvy" vedení na 8. místo a Vejchoda kvalitně hlídal záda. Ke konci už docházela šťáva, výjezdy a hlubší koleje v zatáčkách nám daly zabrat, přeci jen na to nejsme zvyklí,“ sdělovali na svých stránkách naši reprezentanti.
Výsledek:
1. Lielbardisové (LAT), 2. Auvray-Musset (FRA), 3. Keuben-v/d Wiel (NED), 4. Wilkinson-Millard (GBR), 5. Sanders-Rostingt (BEL), … 10. Diblík-Gábor, 11. Vejchodové (CZE)
Průběžné pořadí se po této jízdě měnilo. Do čela se dostali Britové před Nizozemce a Francouze. Čeští jezdci drželi pořád 6. flek.
TŘETÍ JÍZDA (A+C)
Holanďané do poslední jízdy postavili to nejsilnější – Baxe s Čermákem a Hermanse s v/d Bogaartem. Už od začátku jejich síla byla znát. Vedení se ujal Hermans před Auvrayem a Bax byl také vpředu. I Vejchodové se chytli a odjížděli šestí!
Jen co se objelo první kolo, byly obě nizozemské posádky na čele. V tom dalším už se chopil vedení Bax a téměř celou jízdu vodil všechny za sebou. S větším odstupem za ním jezdil jeho krajan Hermans, na kterého doléhal Brit Foden a z povzdálí je sledoval Wilkinson. K nečekané situaci ale došlo tři kola před cílem, kdy najednou Bax zpomaloval a Ondra mával rukou. Při té příležitosti je předjel rozjetý Foden, posléze i Hermans a nakonec i Wilkinson. I tak Bax dokončil rozjížďku na 4. místě.
U českého tábora se vyvíjel závod trochu dramaticky. Vejchodové z první řady se pohybovali dlouho na 6. pozici, ale pak začali klesat. „Na tom nejhorším výjezdu "potkali" kůl od plotu a trošku je to zbrzdilo, než najeli do děje. Sedm kol do konce se jim urval chladič, tak se tady modlila každá živá duše z ČR, ať to dojedou. Dojeli a to na 12. místě! Takže štěstí s námi a jsou dobří!“ byly zprávy z českého tábora. Horší situace byla u posádky Boukal-Vitoň, která odstartovala kolem 17. místa, ale opět na tom nejhorším výjezdu měli problém a zůstali v něm stát se sajdkárou zakleslou zadním kolem v koleji. Nešlo s ní hnout, a proto museli závod předčasně ukončit.
Výsledek:
1. Foden-Humphrey (GBR), 2. Hermans-v/d Bogaart (NED), 3. Wilkinson-Millard (GBR), 4. Bax-Čermák (NED), 5. Auvray-Musset (FRA), … 12. Vejchodové, 22. Boukal-Vitoň (CZE)
Po odmávnutí posledního závodu se začalo horečně sčítat a škrtat jeden nejhorší výsledek. Nakonec to Nizozemcům opět vyšlo, ač tvrdým soupeřem pro ně byli Britové s tříbodovou ztrátou. Na pódium se ještě vyšvihli Francouzi. Našim patřila pěkná šestá příčka s pouhými dvěma body ztráty na čtvrtou!
Celkově národy side:
1. Nizozemsko – 14 b.
2. Velká Británie – 17 b.
3. Francie – 24 b.
4. Lotyšsko – 54 b.
5. Estonsko – 54 b.
6. Česko – 56 b.
7. Belgie – 57 b.
8. Švýcarsko – 62 b.
9. Itálie A – 62 b.
10. Irsko – 70 b.
11. Litva – 93 b.
12. Itálie B – 100 b.
QUADCROSS: Nekompromisní Američané!
PRVNÍ JÍZDA (A+B)
U čtyřkolek se všichni třásli nad silnými Američany. Rybník jim ale v úvodu vypálil Ir McLernon, který se ujal vedení a až do poloviny jízdy ho držel. Tlak vzadu na něj byl enormní. Kolo na kolo jeli za ním Brit Walker, Američan Ford a Francouz Petit. Odvíjela se vskutku pekelná show, a to ze závětří postupoval pořadím jako nůž máslem největší favorit Hetrik, který během sedmi kol vystoupal z 10. příčky až ke zmíněné skupince. Ani s ní neměl slitování a už v polovině jízdy přebral otěže závodu. Do cíle si ještě udělal pěkný náskok na svého krajana Forda.
Čeští quadcrosaři začínali z rozmezí top20. Více se dařilo Davidovi, který postoupil na 18. příčku, ale v průběhu se potýkal s technickým problémem. „Ani dnes jsem nenašel recept na dobrý start, v první jízdě jsem stál v první řadě a v zatáčce byl patnáctý, ale zhruba v půlce závodu jsem začal pozorovat menší výkon na motoru a klepaní, v cili jsem byl osmnáctý. Začal boj s časem a výměna motoru. Naštěstí team šlapal jako hodinky a povedl se motor za 50minut vyměnit a být včas na značkách,“ vysvětloval peripetie ze zákulisí David Sůsa.
Jeho kolega Jakub Kostelecký měl z druhé řady situaci ztíženou. „Start do 1.jízdy se mi moc nepovedl a z první zatáčky jsem odjížděl z posledniho místa, ale po pár zatáčkách se mi podařilo probojovat na 24. místo a celý závod jsem bojoval v kontaktu se čtyřmi jezdci. Jízdu jsem dokončil na 23.místě,“ líčil nám Jakub Kostelecký.
Výsledek:
1. Hetrick, 2. Ford (oba USA), 3. Walker (GBR), 4. Mercogliano (ARG), 5. McLernon (IRL), … 18. Sůsa, 23. Kostelecký (oba CZE)
V průběžném stavu se na prvním ocitli Američané před Italy a Iry. Českému výběru patřila 10. pozice.
DRUHÁ JÍZDA (B+C)
Druhá jízda už od počátku byla one show Američanů. Sice holeshot jim sebral Ital Turrini a dvě kola si užíval na čele, ale pak za to vzali Američané. Nejdříve šel do čela Wienen, aby ho posléze vystřídal Ford. Za nimi zela asi dvacetisekundová mezera. Na třetím letěl Turrini a až pak skupina Graham a Zienecker, kde se nakonec prosadil německý pilot.
Čeští jezdci bojovali, jak mohli. Kašpar šplhal pořadím výše. Poskočil o jedenáct míst! „Po startu jsem se ze zadu začal probíjet vpřed. Nakonec z toho bylo 12. místo,“ řekl nám Jirka. David Sůsa měl podobný průběh, kdy z 20. pozice po prvním kole šel nahoru. „Na start jsem se stavěl do druhé řady, v cili z toho bylo 15. místo,“ sdělil David.
Výsledek:
1. Ford, 2. Wienen (oba USA), 3. Turrini (ITA A), 4. Zienecker (GER), 5. Graham (GBR), … Kašpar, 15. Sůsa (oba CZE)
Američané nadále drželi prvenství. Na druhé místo se v průběžné tabulce ale dostali Britové před Iry. Češi si polepšili na osmé!
TŘETÍ JÍZDA (A+C)
Dramaticky začala poslední jízda čtyřkolek, kdy musel být opakován start pro nespadnutím všech branek u startovacího zařízení. Favority to ale nezaskočilo. Tentokráte šli Američané od první zatáčky do čela. Vedoucí Hetrick posléze nedospustil žádnou změnu. Vytvořil si pohodlný náskok, takže o vítězi bylo rozhodnuto předem. Jeho krajan se k němu prokličkoval po 4. kole a oba dva předvedli famózní jízdu za dalším titulem z národů. Souboje tak probíhaly zejména pod nimi. Turrini se vypracoval na třetí flek před Brita Walkera, Němce Zieneckera a Argentince Guerra. V posledním kole ale crash připravil britského jezdce o 4. místo.
Do této jízdy vstoupili s ambicemi na top10 Jiří Kašpar a Jakub Kostelecký. Do první řady na start šel Jakub a vypálil kolem top15, ale pak znenadání klesl pořadím. „Druhá jizda musela mít opakovaný start a v druhém startu jsem byl cca na 14.místě, ale v souboji jsem se zasekl se soupeřem a propadli jsme se na poslední místa. Zahájil jsem stíhací jízdu, kterou jsem dokončil na 16.místě. Obě jizdy jsem si moc užil, byly plné soubojů a bavilo mě to. Jen škoda, že nebylo lepší umístění,“ objasňoval Jakub. Jeho týmový kolega Jirka se z druhé řady dokázal dostat až na sedmnácté, ale pak ho v rozletu zastavila závada. „Ze zadních pozic jsem se opět dostával vpřed, kde tempo bylo dobré. Bohužel kolem 10. minuty přišla technická závada, která mi nedovolila pokračovat a bohužel nás mé odstoupení stálo celkové 9. místo,“ omlouval se Jirka.
Výsledek:
1. Hetrick, 2. Wienen (oba USA), 3. Turrini (ITA A), 4. Guerra (ARG), 5. Saar (EST), … 17. Kostelecký, 27. Kašpar (oba CZE)
Po škrtnutí nejhoršího výsledku se podle očekávání stali mistry Američané před domácími Italy a Argentinci. Našim jezdcům nakonec vyneslo stejně bodů jako desátému B týmu Italů.
Manažer Jan Jasanský k výkonu našeho výběru řekl: „Po vydařené kvalifikaci panovala v teamu pohoda a odhodlání. První trable přišly hned po první rozjížďce, kdy jsme museli vyměnit Davidovi motor. Vše jsme stihli a druhá jízda se Davidovi i Jirkovi povedla. Ve třetí jízdě bohužel odstoupil Jirka Kašpar kvůli technice. Celkově nám to dalo 11. místo, kdy máme stejně bodů s B teamem Itálie, kteří skončili 10. Do Cingoli jsem odjížděl, že chceme být do 10. místa. Myslím, že se to vlastně povedlo a já jsem s výkony spokojen. Příště si zkusíme to štěstí ze soboty přenést trochu i na neděli. Rozhodně musím poděkovat pořadatelům za skvěle připravenou trať. Děkuji také všem fanouškům za podporu.“
Celkově národy quad:
1. USA – 7 b.
2. Itálie A – 44 b.
3. Argentina – 46 b.
4. Irsko – 46 b.
5. Velká Británie – 51 b.
6. Estonsko – 56 b.
7. Francie – 58 b.
8. Belgie – 71 b.
9. Norsko – 81 b.
10. Itálie B – 85 b.
11. Česko – 85 b.
12. Německo – 87 b.
13. Nizozemsko – 90 b.
14. Lotyšsko – 93 b.
15. Polsko – 114 b.
Kompletní výsledkový servis naleznete na: https://www.mgmtiming.it/default.aspx?pagina=/2023/_____Varie/2023-10-08%20Cingoli
(joh)
Foto: Stijn Vanoverbeke, FB jezdců
8.10.2023