05.06.2024
Série dalších tří po sobě jdoucích podniků Mistrovství světa odstartovala osmým kolem v německém Teutschenthalu. Na místě nechyběl Julius Mikula #451 a letošní MXGP premiéru si v Německu střihl i Tomáš Kohút #45.
motocrossMotocross

MXGP of Germany - po jednom "odpočinkovém" víkendu pokračoval seriál Mistrovství světa v Teutschenthalu. Ani začátek června nepřinesl lepší počasí a celý týden před závodem se Německem proháněly bouřky. Během soboty začala trať sice pomalu osychat, ale chvíli před startem kvalifikační jízdy kubatury MX2 se přihnal další liják a průběžně následovalo několik přeháněk.

Nevyzpytatelné povětrnostní podmínky už nechávají po posledních třech blátivých světech našeho Julia Mikulu v klidu. V kvalifikačním závodu zajel pro něj více méně standardní 16. místo a polepšit si o pár příček chtěl hlavně v nedělních jízdách.

I po startu první rozjížďky se pohyboval Mikula na 16. pozici, ale po lehkém pádu následoval propad na 19. místo, se kterým se ovšem nechtěl spokojit. V těžkém terénu nasadil skvělé tempo a během závodu se probojoval až na finálovou 14. příčku. Po podobném startu do druhé rundy se Mikula rychle prodral opět na 14. pozici, bohužel v 7. kole zradila technika a bylo nutné odstoupit. Se ziskem dalších 7 bodů obsadil Julius Mikula v kubatuře MX2 na MXGP of Germany celkové 17. místo.

JULIUS MIKULA #451

"Další muddy race je za námi! Přes víkend se střídaly přeháňky a na to, jak pršelo, byla trať v ideálním stavu, s velkými kolejemi a celkově odvedli při přípravách dobrou práci. Start v první jízdě nebyl moc dobrý, byl jsem až za bodovanými pozicemi, nakonec jsem dojel na 14. místě. Ve druhé jízdě byl start lepší a po 2 kolech jsem jel na 14. místě a cítil jsem, že bych mohl dojet do TOP10, jenže po 10. minutě se začaly z motoru ozývat nepříznivé zvuky, kvůli kterým jsem musel odstoupit z jízdy. Nedá se nic dělat, víme zase víc věcí a jedeme dál. Next stop - MXGP of Latvia!"

Do víru MXGP jsme letos poprvé vyslali i Slováka Tomáše Kohúta #45. Vedle závodníků zvučných jmen se postavil na start královské kubatury MXGP. Během soboty se Kohút s opravdu těžkým terénem plným hlubokých kolejí doslova pral. Jeho trápení bylo zjevnéi z výsledků tréninků a kvalifikační jízdy, ve které skončil až na 31. místě.

Příjemným překvapením byly Kohútovy výkony během nedělních rozjížděk. Tomáš změnil taktiku, nabral sebevědomí a solitní tempo v kombinaci se stabilním výkonem mu vynesly 23. a 22. pozici v jízdách. Vyzdvihnout musíme raketový start do druhé rundy a hlavně schopnost poprat se s extrémními podmínkami, na které nejsou závodníci z našich tratí vůbec zvyklí. Trochu zvláštní motokrosové počty dávají celkové 25. místo z MXGP of Germany pro Tomáše Kohúta.

TOMÁŠ KOHÚT #45

"MXGP of Germany - pro mě první Mistrovství světa v této sezóně ve třídě MXGP. Mega atmosféra a náročná trať, která mě během víkendu hodně naučila. První minuty na trati pro mě byly dost těžké. Dlouhé a hluboké koleje na našich tratích moc často nevidím, takže to byla nová zkušenost po dlouhé době jezdit opět v takových podmínkách. Těší mě, že během víkendu jsem neustále zrychloval, cítil jsem se víc a víc komfortněji a vyhnul se pádům v hlavních jízdách.

Race 1: Odstartoval jsem okolo 25. místa, první polovina jízdy byla dobrá, akorát jsem po pár útocích na jezdce předemnou hned na úvodu jízdy minul hodně sil , které mi potom chyběly a tempo klesalo. Dobojoval jsem to na 23. místě.

Race 2: Odstartoval jsem v TOP20, prvních 20 minut jsem i bojoval o body, měl jsem dobré tempo a na trati se cítil nejlépe za celý víkend. Později jsem ztratil pár míst a propadl se na 22. pozici. Tato jízda mi udělala radost.Velké poděkování patří celému týmu a našim partnerům!"

Trénink na motorce už běžně zařazuje i náš třetí pilot, Rakušan Marcel Stauffer. A jak se mu daří?

MARCEL STAUFER #401

"Minulý měsíc jsem se na motorce necítil úplně komfortně a musel jsem věnovat spoustu času tomu, abych získal zpátky kondici a rychlost. Je to frustrující, když víte, kde jste skončili před úrazem, když víte, čeho jste schopni, ale najednou každý den vyžaduje spoustu energie a motivace, abyste udělali zase pokrok správným směrem. Od mého zranění mám za sebou 15 dní na motorce a konečně se začínám cítit zase jako dřív. Určiě to bude chtít ještě hodně tréninku, fyzioterapie a dřiny, abych se dostal zpět do plné kondice, ale jsem si jistý, že budu pokračovat tam, kde jsem skončil."

Příští zastávkou Osička MX Teamu bude o víkendu 8. - 9. 6. 2024 Mistrovství světa v Lotyšsku. V kubatuře MX2 nás zastoupí tradičně Julius Mikula #451 a na místo se vypraví i Tomáš Kohút #45, který se opět postaví na start ve třídě MXGP.