09.06.2024
Spalující výheň a vyčerpávající závod, závodníci na dně svých sil a one man show desetinásobného mistra světa Daniela Willemsena z Nizozemska s krajanem Jensem Vincentem – takový byl pátý podnik OPEN Mistrovství České republiky v sajdkárkrosu, který se konal v Krásné Lípě v sobotu 8. června. Holandská posádka Willemsen-Vincent bezkonkurenčně zvítězila a za sebou nechala českou jedničku, bratry Vejchodovy, kteří obsadili druhé místo. Bronzovou příčku si vybojovali Králíček s Hrachovcem. Tento závod přinesl nejen úžasnou podívanou pro diváky, ale i tvrdý boj na trati, kde každý tým dal do svého výkonu maximum.
sidecarcrossSidecarcross

Slunečné a horké letní počasí přivítalo všechny účastníky šampionátu v Krásné Lípě v perfektně nachystané Dykeno aréně. Velkou změnou ve startovní listině bylo jméno náhradního spolujezdce Daniela Willemsena. Stávající Michal Gábor totiž v pondělí podstoupil operaci zlomeného zápěstí, a tak jeho místo, jako na MS v Kramolíně, zaujal mladý talentovaný mitfára Jens Vincent.

Víceméně dorazilo stejné složení posádek jako na předešlém závodě ve Stříbře. Bohužel účast trpí kvůli zraněním ze začátku i průběhu sezony.

KVALIFIKACE: Rekordní čas Willemsena s Vincentem!

Kvalifikační měřený trénink jen potvrdil největší favority na jejich předních pozicích. Rozjetý desetinásobný mistr světa Willemsen s mladým talentem Vincentem nasadili ohromující čas a dokonce překonali rekord Baxe s Čermákem, který na stejné trati stanovili v roce 2022. Aktuální lídr si tak přenesl rychlost a formu z předcházející GP ČR v Kramolíně a bylo to znát. Na rivala Vejchodu měli náskok 4 sekundy – na začátek velký rozdíl.

Třetí nejlepší čas nasadili podle předpokladů Králíček a Hrachovec. Následoval je Králíček starší a pětku uzavírali Žižlavský s Hanulíkem, kteří se vrátili po vynucené pauze ve velmi dobré formě.

Výsledky kvalifikace:
1. Willemsen-Vincent (1:59.650), 2. Vejchodové (2:03.170), 3. Králíček-Hrachovec (2:06.860), 4. Králíček-Boukal (2:09.510), 5. Žižlavský-Hanulík (2:13.090)

PRVNÍ JÍZDA: Suverénní Willemsen-Vincent a zajímavá bitva o 3. a 6. místo!

Holeshot udělali sice Vejchodové, ale hned ve druhé zatáčce je několikanásobný světový šampion z Holandska předjel a ujal se vedení. Za nimi letěli Kříž, Králíček ml. a Poslušný.

Start se naopak nepovedl Králíčkovi st., který měl problém s řazením. Společně s Fremrem, který se také na začátku potýkal s technickým problémem, odjížděl mezi posledními. Během jednoho kola se závodní pole postupně roztrhalo na skupinky.

Na čele uháněl bezkonkurenčně Willemsen a snažil se ostatním poodjet. Na jeho tempo se však ladil Vejchoda a nemínil mu dovolit větší náskok. Udržovali mezi sebou 5vteřinový rozdíl a drželi jízdu ve své režii. Jejich let byl hodný mistrů a už dopředu bylo zřejmé, že o vítězi a druhém místě bude rozhodnuto. Bezchybně a bez povolení tempa dojeli tak i do cíle.

S velkým rozestupem za nimi hořela bitva mezi Králíčkem ml., Křížem a Poslušným. V úvodu se ještě drželi pospolu, ale postupně se mezi nimi vytvořily rozdíly. Králíček ml. nasadil takové tempo, že k závěru už pro něj nebyl problém udržet 3. pozici.

Ještě zajímavější situace panovala za nimi mezi Procházkou, Žižlavským a Vachem. Pozice si v průběhu různě vyměňovali. V začátku se dařilo více Žižlavskému, kterého na pár kol odsunul Vach, aby mezi nimi došlo k napínavému souboji. Vyvrcholil v poslední třetině jízdy, kdy navrch jasně měl Žižlavský a 6. místo ho neminulo.

Šachovnicový praporek jako prvního odmával neohroženého lídra šampionátu Willemsena s Vincentem. Jen o pět vteřin za nimi skončili Vejchodové. Třetí místo si bezevšeho ohlídali Králíček-Hrachovec a jako čtvrtý se radoval Kříž. První pětku pak uzavírali Poslušný s Vitoněm.

Výsledky 1. jízdy:
1. Willemsen-Vincent, 2. Vejchodové, 3. Králíček-Hrachovec, 4. Kříž-Kašpar, 5. Poslušný-Vitoň, 6. Žižlavský-Hanulík, 7. Vach-Kratochvíl, 8. Králíček-Boukal, 9. Procházka-Dubský, 10. Umgeher-Rottensteiner

DRUHÁ JÍZDA: One man show Daniel Willemsen s Jens Vincent

Postartovní reakci měl zase nejlepší Vejchoda, ale Willemsen ho tentokrát ještě v první zatáčce předhonil a rozjel nevídanou jízdu. Start se povedl Poslušnému, jenž se zařadil hned za oba rivaly a zadělal si na dobrý vstup.

Světová legenda neponechala nic náhodě a ve druhé jízdě předvedla něco mimořádného. Od prvních kol cukla Vejchodovi a každým kolem mu nadělovala několik vteřin. Jejich rozdíl narostl až na neuvěřitelných 22 vteřin. Byla to jízda mistra. Suverénní a bezkonkurenční, se smrtelným tempem pro ostatní. Nebylo se co divit, když k závěru se při skocích bavili a divákům předváděli show s několika triky a zdravením. Vejchoda nestačil a musel se spokojit s druhým místem.

Velká propast byla i za nimi. V úvodních kolech vytvořili nerozlučnou dvojici o 3. příčku Poslušný s mladým Králíčkem. Jejich souboj první tři kola bavil diváky. Poslušný byl na koni a vezl se na vlně. Bohužel v rámci souboje mu motorka zhasla a jeho soupeř šel přes něj. V té chvíli se zčistajasna k nim blížil nenápadně Kříž. V polovině jízdy je dohnal a nakonec k závěru došlo mezi ním a Králíčkem k dechberoucí bitvě o třetí místo. Zpomalení Králíčka ale poznamenala nefunkční spojka, přesto se mu nakonec podařilo Kříže za sebou udržet.

Plno práce měl i Králíček starší. Z hloubi pole se mu nakonec podařilo prokousat na 6. pozici.

Euforie u týmu Willemsen na konci nebrala konce. S úctyhodným náskokem zvítězili před Vejchodou. Třetí místo uhájili Králíček-Hrachovec před Kříž-Kašparem a pětku uzavírali Poslušný s Vitoněm.

Výsledky 2. jízdy:
1. Willemsen-Vincent, 2. Vejchodové, 3. Králíček-Hrachovec, 4. Kříž-Kašpar, 5. Poslušný-Vitoň, 6. Králíček-Boukal, 7. Vach-Kratochvíl, 8. Fremr-Kubíček, 9. Umgeher-Rottensteiner, 10. Procházka-Dubský

Celkově:
1. Willemsen-Vincent (50 b.), 2. Vejchodové (44 b.), 3. Králíček-Hrachovec (40 b.), 4. Kříž-Kašpar (36 b.), 5. Poslušný-Vitoň (32 b.)

PŘEBOR ČR side veterán:

Veteránské sajdkáry se i nadále potýkaly se slabou účastí. Nepomohl ani restart legendy Josefa Petáka, který se vrátil po dlouhé pauze od zranění před začátkem sezony v Karlíně u Čejče. V paddocku byl připraven i domácí matador Milan Funda, ale bohužel těsně před závodem mu onemocněl spolujezdec Vyšata, takže se za startovní žebřík nepostavil.

Trio letošních favoritů Jiroušek, Matýs a Hlava nechybělo. A byli to právě oni, kdo udávali tempo závodům. V obou jízdách zvítězil neohrožený lídr Jiroušek, ač v obou případech mu holeshot sebral Hlava. Ten se o druhou příčku přetahoval s Matýsem. Všichni tři favorité pak zaslouženě ovládli stupně vítězů.

Celkově:
1. Jiroušek-Ochtábec (50 b.), 2. Matýsové (42 b.), 3. Hlava-Hobl (42 b.), 4. Peták-Hotový (36 b.), 5. Pechr-Plhák (32 b.)

Krásná Lípa byla ve vedru pro všechny závodníky skutečně náročná. Jezdci si sáhli na dno svých sil. V průběžné tabulce mistrovství se na prvním místě utrhli Willemsen a Gábor s náhradníkem Vincentem, jejich pozice je téměř neotřesitelná. Druhou příčku drží jejich rivalové, bratři Vejchodové. Na definitivní rozuzlení si však budeme muset počkat. Český šampionát v sajdkárkrosu a quadcrossu nyní čeká tříměsíční přestávka. Šestý závod je na programu až první týden po letních prázdninách v Karlíně u Čejče, a to v neděli 8. září.