02.07.2024
Šestý závod MS sajdkár se konal o víkendu 29.-30. června v belgickém Lommelu. Vyhlášená nejtěžší písčitá trať přilákala rekordní počet posádek. Diváci se těšili nejen na souboje mezi Lielbardisem a Vanluchenem, ale i na návrat Baxů. Velká cena Belgie tak získala ještě větší náboj a samotné závody to plně potvrdily.
sidecarcrossSidecarcross

Do sobotní kvalifikace nastoupilo rekordních 42 posádek, včetně navrátivšího se pětinásobného mistra světa Etienna Baxe se svým bratrem Robbie Baxem. Jejich comeback se vydařil na výbornou, když svůj kvalifikační závod ovládli před Hermansem a Prümmerem.

Největším překvapením kvalifikace bylo odstoupení Vanlucheneho kvůli závadě na motoru. Čekala ho tak náročná poslední šance, ze které se mu však hladce podařilo postoupit. V nedělních jízdách ho ale čekala druhá řada na startu. Naopak lídrům šampionátu, bratrům Lielbardisovým, se kvalifikační závod vydařil nadmíru dobře.

Karty pro nedělní závody byly rozdány. Diváci zaplnili areál a dychtivě vyhlíželi, jak se povede Baxům a co udělá Vanluchene s nevýhodnou pozicí na startu.

PRVNÍ JÍZDA: Grandiózní návrat Baxe a úchvatný let Vanlucheneho!

Kvalifikační triumf navrátivších Baxů byl potvrzen v první jízdě. Pětinásobný mistr světa udělal holeshot před Prümmerem a Wilkinsonem. Aktuální lídři šampionátu, bratři Lielbardisové, se pohybovali kolem 6. místa a vpředu byl i Hermans.

Bax se hned zpočátku utrhl a společně s Prümmerem vedl celé závodní pole. Po pár kolech byl Wilkinson mimo hru kvůli technickému problému. Pronásledovatelé Baxe se proměnili v podobě Hermanse a Lielbardise.

Ze zadních pozic ale probublával Vanluchene, který projevil charakter bojovníka a z druhé startovní řady se postupně probojovával vpřed. V 7. kole už jel jako čtvrtý a v tempu nepřestával, až se mu podařilo předjet Hermanse i Lielbardise.

Na prvního Baxe ale ztrácel propastných 20 vteřin. Až do cíle se snažil manko umazat, ale marně. Přesto s 2. místem musel být spokojen. Navíc jeho největší konkurenti o titul, Lielbardisové, se v předposledním kole dostali do problémů a nakonec v cíli byli až třináctí.

První jízdu jasně vyhrál Bax, druhý skončil loňský mistr světa Vanluchene a třetí Hermans.

Výsledky 1. jízdy:
1. Baxové, 2. Vanluchene-Janssens, 3. Hermans-van den Bogaart, 4. Leferinkové, 5. Prümmer-Lebreton, 6. Wijers-van Hal

DRUHÁ JÍZDA: Neuvěřitelný Vanluchene si dojel pro červenou tabulku!

I ve druhé jízdě zopakoval Bax nejrychlejší start před Prümmerem, van Wervenem a Wilkinsonem, na něž tlačili Lielbardisové. Vedení pevně držel navrátivší Bax a nemínil ho přepustit.

Na začátku na něj vyvíjel nátlak Van Werven, kterého vystřídal Hermans s Lielbardisemi. Ti ale neměli příliš štěstí. V jedné písčité pasáži na hřebenu se převrátili a museli následně bojovat o zpětné pozice.

Nevídaný raketový vzestup zaznamenával Vanluchene. Je až neuvěřitelné, že z druhé řady se prokličkoval ve druhém kole až na 5. pozici. O další minuty už dýchal Baxovi na záda z 2. místa. Každým kolem mu z náskoku ukrajoval 3 sekundy a nakonec v jedné zatáčce v hluboké koleji předjel!

Vanluchene zvítězil, ovládl Lommel a získal i červenou tabulku pro lídry šampionátu. Jeho předchůdci totiž dvě kola před cílem zůstali v hluboké koleji.

Výsledky 2. jízdy:
1. Vanluchene-Janssens, 2. Baxové, 3. Wilkinson-Millard, 4. Prümmer-Lebreton, 5. Leferinkové, 6. van Werven-van de Wiel

Celkově:
1. Vanluchene-Janssens (47 b.), 2. Baxové (47 b.), 3. Prümmer-Lebreton (34 b.), 4. Leferinkové (34 b.), 5. Wijers-van Hal (29 b.)

Průběžná tabulka MS sajdkár 2024:

Další závod MS sajdkár nás čeká ve francouzském Iffendic o víkendu 13.-14. července. Můžete se těšit na jedinečnou atmosféru, kterou dokáží vytvořit jen ve Francii!