07.07.2024
Holandsko, země zaslíbená sajdkárkrosu a líheň mistrů světa, svědčí naší juniorské posádce Václav Kalinovský a Petr Padevět. Na druhém závodě juniorského šampionátu v Mill, pořádaném federací MON v sobotu 6. července, se oba čeští jezdci prosadili na stříbrnou příčku. Obě jízdy dokončili na skvělém druhém místě mezi domácími ostřílenými závodníky, přičemž k vítězství jim chybělo jen velmi málo.
sidecarcrossSidecarcross

Místní klub z holandského Mill oslavil 50. výročí od svého založení a oslavy byly opravdu velkolepé. Atmosféra byla téměř srovnatelná s mistrovstvím světa v sajdkárkrosu. Centrem večerní zábavy byl velký festivalový stan. V areálu byly typické holandské fritézy a během soboty se do areálu mezi loukami hrnuly davy diváků.

Počasí po celý den vydrželo zamračené, s občasným větrem a jednou mírnou dešťovou přeháňkou. Do závodu juniorských sajdkár se přihlásilo celkem 10 posádek, včetně jediné české dvojice Kalinovský-Padevět. Podklad závodní trati nebyl typicky holandský, byl spíše tvrdší, ale jako obvykle vedl po rovině a obsahoval spoustu rytmických částí, skoků a proskakováků. Nešlo o hluboký písek, ale spíše o technicky náročnou dráhu, která měla naší posádce vyhovovat.

Kvůli množství kategorií byl program upraven a zkrácen. Dopoledne proběhl jen jeden sedmiminutový trénink a po obědě už následovaly závody, které se jely v rychlém sledu.

V měřeném tréninku čeští junioři ukázali, že jim členitá dráha na tvrdším povrchu vyhovuje. V posledním kole zajeli nejrychlejší čas, o dvě sekundy lepší než starší soupeř Mulders, o pět sekund lepší než jezdkyně van Elsová a o 13 sekund lepší než Beuvink a Brockötter. Tento výsledek jim dával velké naděje před hlavními jízdami.

Výsledky kvalifikačního tréninku:
1. Kalinovský-Padevět (2:26.136), 2. Mulders-Kruijsbergen (2:28.874), 3. Van Elsová (2:31.115), 4. Beuvinkové (2:39.064), 5. Brockötter (2:39.755)

V první jízdě se po startu v první zatáčce vyřítil jako první Beuvink před Muldersem a Kalinovským. Čeští jezdci se však rychle prosadili – ve druhé zatáčce předjeli Mulderse a o několik metrů dál i Beuvinka. Ujali se vedení a drželi ho až do posledního kola.

Letěli jako střely a snažili se ujet největšímu soupeři Muldersovi, který na ně po celou dobu vyvíjel značný tlak a snažil se předjet, kde se dalo. Vašík však všechna kritická místa vykrýval a v technických pasážích byl rychlejší než jeho starší rival. Půl kola před cílem se však situace změnila. Mulders využil sílu svého motoru i fyzičku a nakonec Kalinovského s Padevětem přeskákal na roletách. Do cíle už dojel před našimi.

Souboje byly k vidění i za nimi. Zatímco dvě zmíněné posádky se odtrhly na čele, o třetí místo svedli rovnocennou bitvu Van Elsová, Brockötter a Beuvink, s úspěchem pro mladou pilotku.

Výsledky 1. jízdy:
1. Mulders-Kruijsbergen, 2. Kalinovský-Padevět, 3. Van Elsová, 4. Brockötter, 5. Beuvinkové

Ve druhé jízdě si holeshot zopakoval opět Beuvink, za ním Kalinovský a třetí Mulders. Ke změně došlo hned vzápětí. Po první levotočivé zatáčce na dlouhé rovince naplno využil sílu svého motoru Mulders a obě posádky před ním předjel. Ujal se vedení a držel ho po celý závod.

Odtrhl se od ostatních a jel své tempo. Kalinovský měl v tu chvíli plno práce. Trvalo mu přes tři kola, než vyzrál na druhého Beuvinka. Ztráta našich na prvního byla velká. Nakonec se jim přes vypětí všech sil povedlo svého rivala dohnat a v posledním kole už byl Vašík přilepený na Muldersovi. Ztrátu smazal až na rozdíl jedné vteřiny!

Diváci trnuli napětím. Poslední zatáčka a grandiózní dojezd do cíle obou nejrychlejších posádek. Mulders vyhrál a hned za ním se z výtečného druhého místa těšili Kalinovský s Padevětem.

Výsledky 2. jízdy:
1. Mulders-Kruijsbergen, 2. Kalinovský-Padevět, 3. Beuvink, 4. Brockötter, 5. Van Elsové

Celkově:
1. Mulders-Kruijsbergen (120 b.), 2. Kalinovský-Padevět (108 b.), 3. Beuvinkové (95 b.), 4. Van Elsové (95 b.), 5. Brockötter (94 b.)

Ohlasy z týmu Kalinovský-Padevět

Jezdec Vašík Kalinovský:

„Jsem spokojený se závody v Mill. Doufal jsem, že dojedeme prvního Mulderse. Možná kdybychom odstartovali jako první, asi bychom vyhráli. Ve druhé jízdě jsem nedokázal předjet dřív druhou posádku a pak už jsem měl málo času předjet Mulderse. Moc se mi tu líbilo. Ze začátku moc ne, mám raději rozbité a pískové tratě, ale tady byly hezké skoky. Byly těžké, ale naučil jsem se je skákat.“

Spolujezdec Péťa Padevět:

„Nejvíce se mi líbily drážky a skoky. Bavilo mě to, protože jsme si vyzkoušeli předjíždět prvního i druhého. Trať mě moc bavila, ještě více než písek, protože tady se toho dělo více. Rád jezdím do Holandska, protože je tu skvělá atmosféra. Navíc jsem si tu udělal dost kamarádů a také hlavně kvůli jídlu.“

Mechanik a táta Vašíka, Ondřej Kalinovský:

„Skvělé závody, skvělá trať, super atmosféra a výtečný výkon kluků. Jsem nadmíru spokojený. Kluci bojovali od prvního do posledního kola a soupeřům nedarovali ani centimetr, stejně jako soupeři jim. Všechny posádky byly perfektní.“

Mechanik a táta Péti, Petr Padevět:

„Bylo to bezvadné, moc jsem si to užil. Kluci jeli skvěle. Nemám jim co vytknout, jen chválit. Je skvělé jezdit se synem po závodech a vidět, jak mu to jde a jaké má úspěchy. Jsem na něj hrdý!“