16.07.2024
Hostitelem největší slavnosti motokrosového mládí, Mistrovství světa v motokrosu juniorů 2024, byl o uplynulém víkendu (13. a 14. července) pískový okruh Kamperweg u nizozemského Heerde. Stal se středem světa pro tři stovky mladých závodníků, z nichž nejlepší se po sobotních kvalifikacích probojovali do neděních finálových jízd ve třídách 65, 85 a 125 ccm. Nepříznivé sobotní počasí nepřálo oficielnímu zahajovacímu ceremoniálu, který pak proběhl za slunka a v slavnostní náladě až před nedělními jízdami.

V prvním závodě třídy 65 ccm zvítězil jízdou start - cíl Novozélanďan Nico Verhoeven před domácím Nizozemcem Van Hamondem, Estoncem Theo Koltsem a Britem Cohenem Jagielskim. Pátý skončil Belgičan Xen Temmermen před Francouzem Timotei Cezem.

Nico Verhoeven byl nejrychlejší i po startu druhé jízdy, ale byl postupně překonán van Hamondem, Němcem Lucou Nierychlem a Theo Koltsem. Skončil čtvrtý před Američany Jaydinem Smartem a Josephem Vicarim. K radosti domácího publika tak celkově zvítězil a mistrem světa třídy 65 ccm se stal Kash Van Hamond před Nico Verhovenem a Theo Koltsem.

Třída 65 ccm měla také jediného našeho zástupce ve finálovách jízdách juniorského mistrovství světa - Dominika Hasoně z týmu JB MX Racing. V první jízdě získal za dvacáté místo jediný letošní světový mistrovský bod pro Česko a celkově skončil 24.

Celkové pořadí třídy Junior World Cup 65 ccm: 1. Kash Van Hamond (NED, GAS) 47 b., 2. Nico Verhoeven (NZL, KTM) 43, 3. Theo Kolts (EST, GAS) 40, 4. Luca Nierychlo (GER, HUS) 36, 5. Joseph Vicari (USA, KTM) 27, 6. Cohen Jagielski (GBR, GAS) 27, 7. Timoteï Cez (FRA, GAS), 8. Mason Ezergailis (AUS, KTM) 23, 9. Jaydin Smart (USA, YAM) 22, 10. Austin Keller (USA, KTM) 22.

Jen 42 nejrychlejších ze 108 přihlášených zájemců o titul ve třídě 85 ccm se dostalo do nedělních finálových jízd. V té první začal nejrychleji Rakušan Moritz Ernecker před Novozélanďanem Levi Townleym, Francouzem Sleny Goyerem a Finem Viktorem Lapäläu. Ernecker se ale zdržel pádem a do čela se tak dostal Levi Townley, syn slavného otce Bena Townley, mistra světa z roku 2004. Vedení udržel až do cíle před Sleny Goyerem, Lepäläu a Estoncem Lucasem Leokem. Pátý dojel Američan Wyatt Duff před dalším Estoncem Astonem Allasem.

Druhou jízdu ovládl od startu do cíle Lukas Leok, nejprve před Dánem Casey Karstromem, kterého ale překonali domácí Dex van den Broek a vítěz první jízdy Levi Townley. Za čtvrtým Karstromem skončili Rakušan Ricardo Bauer a Američan Braxtyn Mes. Levi Townley celkově zvítězil a získal tak první titul juniorského mistra světa pro Nový Zéland! Estonec Lukas Leok byl druhý a domácí Dex van den Broek třetí.

Celkové pořadí Mistrovství světa juniorů třídy 85 ccm:
1. Levi Townley (NZL, YAM) 45 b., 2. Lucas Leok (EST, HUS) 43, 3. Dex van den Broek (NED, KTM) 33, 4. Sleny Goyer (FRA, GAS) 32, 5. Viktor Leppälä (FIN, KTM) 31, 6. Braxtyn Mes (USA, HUS) 27, 7. Moritz Ernecker (AUT, GAS) 27, 8. Aston Allas (EST, HUS) 27, 9. Casey Karstrom (DEN, KTM) 26, 10. Ricardo Bauer (AUT, KTM) 23.

Zatímco o nejlepší umístění v obou slabších obsahových třídách 65 a 85 ccm bojovala pestrá společnost mladých závodníků ze všech koutů světa, nejsilnější třída 125 ccm byla zcela v moci jezdců mistrovství Evropy kategorie EMX 125. Je to logické - i když jde o mladé sportovce v poměrně velkém věkovém rozpětí 13 až 17 let, ti nejlepší jsou už členy vyspělých týmů s profesionálním vedením a často i s tovární podporou výrobců a tato třída svojí úrovní směřuje ke špičkovým kategoriím EMX 250 a MX2. Proto se boje o světový juniorský titul nápadně podobaly bojům o pořadí v závodech evropských stopětadvacítek.

Bleskovými starty zaujal v obou jízdách Švéd Sandro Sols, který se letos dobře uvedl v jednom ze závodů EMX 125, ale svoji pozici neudržel a klesal do druhé desítky. Vedení v první jízdě převzal Ital Mancini na továrním Fanticu před domácími borci van Drunenem a Doensenem. Neodolal ale tlaku týmového kolegy a horkého favorita na letošní evropský titul Maďara Noela Zanocze a Španěla Garcii a v první jízdě skončil třetí; čtvrtý byl rychlý Fin Kasimir Hindersson a pátý domácí favorit Gyan Doensen.

Simone Mancini převzal vedení ve druhé jízdě, zatímco Noel Zanocz musel nasadit ke stíhání zpoza patnáctého místa po startu. Za Mancinim jelo holandské trio Doensen, Gregorie a van Drunen. Noel Zanocz se ale dokázal vrátit až na konečné druhé místo za Manciniho, které mu zajistilo celkové vítězství v závodě a titul mistra světa! Třetí ve druhé jízdě dojel Gyan Doensen, Španěl Garcia byl čtvrtý a pátý skončil další domácí hrdina, loňský mistr světa osmdesátek Dani Heitink.

Juniorským mistrem světa třídy 125 ccm se tedy stal tovární jezdec Fanticu, Maďar Noel Zanocz, před svým týmovým kolegou, Italem Simonem Mancinim a Španělem Francisco Garciem.

Celkové pořadí Mistrovství světa juniorů třídy 125 ccm: 1. Noel Zanocz (HUN, FAN) 47 b., 2. Simone Mancini (ITA, FAN) 45, 3. Francisco Garcia (ESP, GAS) 40, 4. Gyan Doensen (NED, KTM) 36, 5. Kasimir Hindersson (FIN, KTM) 33, 6. Jamie Keith (GBR, YAM) 28, 7. Dani Heitink (NED, YAM) 25, 8. Nicolò Alvisi (ITA, KTM) 22, 9. Jekabs Kubulins (LAT, YAM) 22, 10. Dean Gregoire (NED, KTM) 22.

V soutěži národních družstev slavilo zasloužený úspěch domácí Holandsko. Po loňském druhém místě letos díky dvěma pódiovým umístěním a jednomu čtvrtému místu zvítězilo před týmy Francie a Velké Británie. Řada holandských závodníků všech věkových kategorií stále dokazuje, že umí jezdit nejen na písku, ale na jakémkoliv povrchu. Čtvrté místo v soutěži družstev patřilo Estonsku a páté týmu USA.

Česká republka vyslala na závod devět závodníků, po třech v každé kategorii. Do hlavního závodu se kvalifikoval jediný, a to ještě přes opravnou jízdu. Ten taky přinesl do sbírky úspěchů jediný mistrovský bod, jak už bylo zmíněno výše. Více se asi nedalo očekávat - v klasifikaci zónových závodů mistrovství Evropy tříd 65 a 85 ccm končili naši závodníci ve třetí desítce, evropské stopětadvacítky jsou léta zakázaným ovocem. Výsledek v závodě není u mladých závodníků jen výsledkem jejich jízdy, je výsledkem jejich vedení rodiči a taky výsledkem práce těch, kteří by měli rodičům ukazovat cestu. Není to jednoduché - slavný motoristický funkcionář Pavel Poláček bojoval kdysi před třiceti a více lety za oficiální připuštění malých dětí k závodění, až je vybojoval - a krví se mu pak podlévaly oči, když vzpomínal na diskuse s tatíky malých talentů.