18.07.2024
Pátým závodem v severoněmeckém Tensfeldu se mezinárodní motokrosové mistrovství ADAC o víkendu 13. - 14. července 2024 přehouplo do své druhé poloviny. Kvůli souběžně probíhajícímu mistrovství světa juniorů nebyly vypsány nejmenší obsahové třídy a jely se jenom kategorie MX Masters a MX Youngster Cup. Velkým lákadlem pro diváky byla účast tří předních jezdců MXGP v čele s Jeffrey Herlingsem v závodě třídy MX Masters a zajímavou součástí programu se staly závěrečné jízdy letošního mistrovsví Evropy v motokrosu žen.

Jeffrey Herlings bral závod jako "warm up" před nadcházejícími evropskými Velkými cenami, ale jel naplno a měl nad těžkou písečnou tratí k potěše diváků ve všech jízdách suverénně navrch. Příjemným překvapením byl výkon Belgičana Brenta van Donincka z týmu JM Honda Racing, který se po vážném zranění na začátku sezóny představil v plné síle. Matným dojmem zato působil Holanďan Roan Van de Moosdijk, který se taky objevil po dlouhé zdravotní přestávce. Dokončil jen první jízdu, z ostatních se po několika kolech vytratil. "Asi nemá natrénováno," mínil Jakub Terešák, který s ním byl na trati, "jeli jsme spolu ve třetí jízdě asi deset minut, pak zahnul do depa a skončil." Na rozdíl od van Donincka bude asi Moosdijkovi trvat návrat k dobré formě déle.

V plném standardním obsazení, doplněném zajímavými hosty, upoutaly jízdy třídy MX Masters hned od začátku dramatickou podívanou. A nás zvlášť, když se Jakub Terešák po startu první jízdy protáhl za Jeffrey Herlingse na druhé místo a vydržel tam celá čtyři první kola! "Začátek jsem přepískl, bylo hezké jet v dohledu za Herlingsem, ale pak mi začaly tuhnout ruce a propadal jsem se dozadu. Trať je hodně rychlá, jsou to samé rovinky proložené lavicemi, které se skáčou, a ruce dostávají zabrat. V dalších jízdách jsem se snažil líp si rozvrhnout síly, ale ve druhé jsem začal třicátý a dotáhl jsem se jenom na patnácté místo. Až třetí jízda byla dobrá,"nhodnotil svůj výkon Kuba. V první jízdě držel ještě dvě kola před koncem desáté místo, ale obral ho o ně Max Nagl, který doháněl zpoždění po pádu.

Dobrou jízdu jel v prvním závodě i Petr Polák, v jeho polovině ho však zastavil těžký pád, když trefil při nájezdu na skok velký kámen, který ho rozhodil a vyvedl ze směru. "Nemám snad nic zlomeného, ale potlučený jsem celý," hlásil Petr - není to dobrá zpráva před nedělním závodem v Lokti. Kameny v pískové trati - není to divné? "Ano, jsou tam, velké kulaté kameny zarostlé v písku, a je nebezpečné, když je trefíte," potvrzuje Kuba.

Jakub Terešák byl nakonec naším nejúspěšnějším zástupcem v závodě třídy MX Masters - za jedenácté, patnácté a deváté místo v rozjížďkách byl celkově jedenáctý. Celkovým vítězem se stal Jeffrey Herlings před Brentem van Doninckem, třetí místo a celkové vedení uhájil dosavadní suverén Max Nagl. Václav Kovář a Pavol Repčák se umístili za třetí desítkou celkového pořadí.

Výsledky třídy MX Masters 450: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM) 75 b., 2. Brent van Doninck (BEL, HON) 58, 3. Max Nagl (GER, HON) 55, 4. Tom Koch (GER, KTM) 53, 5. Jere Haavisto (FIN, KTM) 46, 6. Kevin Brumann (SUI, HUS) 42, 7. Maximilian Spies (GER, KTM) 38, 8. Cornelius Töndel (NOR, KTM) 37, 9. Lukas Platt (GER, KTM) 36, 10. Adam Sterry (GBR, KTM) 34, 11. Jakub Terešák (CZE, HUS) 28, .. 32. Václav Kovář (CZE, KTM).

Pořadí třídy MX Masters po 5 závodech: 1. Max Nagl 346 b., 2. Maximilian Spies 238, 3. Adam Sterry 235, 4. Cornelius Töndel 219, 5. Tom Koch 217, 6. Jere Haavisto 208, 7. Jordi Tixier (FRA, HON) 207, 8. Jakub Terešák 156, 9. Lukas Platt 141, 10. Noah Ludwig (GER, KTM) 134, .. 15. Petr Polák (CZE, YAM) 88, .. 27. Pavol Repčák (SVK, KTM) 22.

Dave Kooiker, Bradley Mesters, Maxime Grau, nebo Nico Greutmann jsou jména z velkého motokrosu, která zdobí čelo výsledkové tabulky kategorie MX Youngster Cup, juniorských dvěstěpadesátek. Vedení v seriálu po první polovině držel Holanďan Dave Kooiker, jednotlivé jízdy vyhrával Francouz Maxime Grau, vpředu se střídali Dán Rasmus Pedersen, Kooikerův krajan Bradley Mesters a Švýcar Nico Greutmann. V Tensfeldu bylo všechno trochu jinak - Kooikerovi se nedařilo, Grau ztratil body zdržením v první jízdě a penalizací za zkrácení trati ve druhé, rychlý byl tentokrát Maďar Bence Pergel a drsná trať zřejmě vyhovovala švýcarskému hromotlukovi Nico Greutmannovi. Vyhrál dvě ze tří jízd, zvítězil i celkově v závodě a posunul se před Kooikera do čela průběžné klasifikace třídy MX Youngsters.

Martin Venhoda začínal první dvě jízdy kdesi ze třicátého místa a neměl moc nadějí na dobré umístění, ve třetí se ale pochlapil a dojel si pro dvanáct bodů za deváté místo. Jaroslav Katriňák získal bod za dvacáté místo v první jízdě, přidal další za třinácté ve druhé, ale ve třetí vyšel naprázdno, nedokončil ji. Bojovali i David Widerwill a Stanislav Vašíček, na body ale nedosáhli.

Výsledky třídy MX Youngster Cup 250: 1. Nico Greutmann (SUI, HUS) 60 b., 2. Bence Pergel (HUN, KTM) 53, 3. Bradley Mesters (NED, KTM) 51, 4. Rasmus Pedersen (DEN, YAM) 47, 5. Nicolai Skovbjerg (DEN, YAM) 45, 6. Maxime Grau (FRA, KTM) 37, 7. Ryan Alexanderson (AUS, KTM) 36, 8. Dave Kooiker (NED, KTM) 34, 9. Scott Smulders (NED, HON) 33, 10. Maximilian Werner (GER, HON) 29, .. 20. Martin Venhoda (CZE, GAS) 12, 23. Jaroslav Katriňák (SVK, GAS) 9, .. 30. David Widerwill, 32. Stanislav Vašíček (CZE, GAS).

Pořadí třídy MX Youngster Cup po 5 závodech: 1. Nico Greutmann 267 b., 2. Dave Kooiker 261, 3. Maxime Grau 232, 4. Rasmus Pedersen 232, 5. Bradley Mesters 224, 6. Bence Pergel 218, 7. Peter König (GER, KTM) 181, 8. Jan Krug (GER, HUS) 181, 9. Scott Smulders 144, 10. Ryan Alexanderson 129, .. 13. Martin Venhoda 94, 16. Jaroslav Katriňák 73.

EMX Women

Sedmnáctiletá Britka Lucy Barkerová opustila letos rodné ostrovy a přistála na pevnině, aby absolvovala celý seriál mistrovství světa v motokrosu žen. Sbírá umístění blízko desátého místa, ale svoji parketu našla v závodech mistrovství Evropy žen, které ovládla. Do závěrečného sedmého závodu nastupovala s bezpečným bodovým náskokem před Dánkou Barbarou Aagaard Andersenovou (stážistkou v oboru digitálních technologií) a (další Lotte?) - patnáctiletou Švédkou na stopětadvacítce, Elsou Andersson-Löfovou.

V Tensfeldu ale neplatily papírové předpoklady a závod se vyvíjel docela zajímavě. Do výsledků promluvily stálé soupeřky z řad účastnic seriálu mistrovství světa žen, z nichž se kromě Dánky Laury Runkjaerové a Švédky Tyry Bäckströmové nejvíce dařilo domácí Fioně Hoppeové a naší známé, Rakušance Eleně Kapsamerové. Obě ovládly už sobotní kvalifikační závod, když se Lucy Barkerová zdržela hned v prvním kole kolizí a musela nasadit ke stíhačce, aby dojela třetí. Ani v první nedělní jízdě neměla Lucy štěstí a po problémech dojela opět až třetí, za Fionou a Elenou. Třetí jízda byla ale pro obě pohromou, tentokrát se ony zdržely pády a naopak Lucy Barkerová, už se zlatou jedničkou na přední číslové tabulce, předvedla triumfální vítěznou jízdu. Zvítězila i celkově před Fionou Hoppeovou a Tyrou Bäckströmovou. Její pozice v mistrovské tabulce nemohla být ohrožena a tak se Lucy Barkerová stala s téměř stobodovým náskokem letošní mistryní Evropy v motokrosu žen před Barbarou Aagaard Andersenovou a Elsou Andersson-Löfovou. Ta vyhrála i závěrečnou klasifikaci stopětadvacítek (jen v Tensfeldu jich jelo šestnáct!) před Finkou Melisou Mäntyläovou a Norkou Rosalitou Hovindovou.

Aneta Čepeláková absolvovala celý letošní seriál mistrovství Evropy a zvlášť z posledních tří závodů odjížděla s příjemným bodovým ziskem. Drsná trať v Tensfeldu jí ale vzala hodně sil. Měla dobré starty, ale v průběhu jízd klesala k patnáctému místu. V sobotním kvalifikačním závodě byla sedmnáctá, v první nedělní jízdě bodovala na osmnáctém místě. Ve druhé finálové jízdě na čtrnácté pozici upadla a z třicátého místa to už nešlo lépe, než na konečné sedmadvacáté. Celkový výsledek letošní evropské sezóny je ale povzbuzující - sedmdesát dva mistrovských bodů a konečné třinácté místo dodává odvahu i do zbývajících závodů mistrovství světa žen!

Výsledky závodu Mistrovství Evropy žen: 1. Lucy Barker (GBR, KTM) 45 b., 2. Fiona Hoppe (GER, HUS) 43, 3. Tyra Bäckström (SWE, GAS) 40, 4. Elena Kapsamer (AUT, GAS) 37, 5. Laura Raunkjaer (DEN, YAM) 36, 6. Elsa Andersson-Löf (SWE, GAS125) 30, 7. Barbara Aagaard Andersen (DEN, YAM) 28, 8. Nellie Fransson (SWE, YAM125) 27, 9. Rosalita Hovind (NOR, YAM125) 21, 10. Katharina Schultz (GER, KAW) 21, .. 21. Aneta Čepeláková (CZE, YAM) 3.

Konečné pořadí Mistrovství Evropy žen 2024: 1. Lucy Barker 287 b., 2. Barbara Aagaard Andersen 193, 3. Elsa Andersson-Löf 189, 4. Elena Kapsamer 184, 5. Laura Raunkjaer 160, 6. Tyra Bäckström 152, 7. Katharina Schultz 126, 8. Nellie Fransson 111, 9. Melisa Mäntylä (FIN, KTM125) 102, 10. Rosalinta Hovind 91, .. 13. Aneta Čepeláková 72.

Konečná klasifikace třídy 125 ccm: 1. Elsa Andersson-Löf 294 b., 2. Mellisa Mäntylä 209, 3. Rosalita Hovind 199, .. 11. Vanessa Zimmermannová (SVK, GAS) 100.

Autor: Petr Starý