21.07.2024
V německém Strassbessenbachu se o víkendu 20.-21. července uskutečnila velkolepá Velká cena, která přilákala rekordní počet posádek i diváků, navzdory tropickým teplotám. Senzační vítězství v první jízdě získali mladí bratři Leferinkové, zatímco druhý závod ovládl Hermans. Celkové vítězství v německé Grand Prix si však odnesli lídři šampionátu, Vanluchene-Janssens.
sidecarcrossSidecarcross

Byl to klíčový víkend před dvěma posledními podniky MS sajdkár. Odpovídala tomu jezdecká i divácká účast. Strassbessenbach, tradiční bašta sajdkárkrosu, přilákal mnoho fanoušků, kteří zaplnili parkoviště, kempy i okolní pole. Bessenbach táhl! Dorazily davy z několika velkých měst v regionu, včetně nedalekého Frankfurtu, a také mnoho belgických, nizozemských a lotyšských fanoušků, kteří podporovali Lielbardise.

Českou zástavu v jezdeckém poli držel pouze Michal Gábor v nizozemském týmu desetinásobného mistra světa Daniela Willemsena. Sádra ze zlomeného zápěstí mu byla těsně před závodem sundána, a tak se po dlouhé přestávce těšil na svátek sajdkárkrosu v Německu.

KVALIFIKACE: Rekordní účast a napěchované startovky!

Letos konečně měla kvalifikace pořádný říz. Přihlásilo se rekordních 46 posádek, což je nejvíce za posledních 5 let! Dva kvalifikační závody i poslední šance byly plné nervozity. Skupinu A ovládl lídr šampionátu Vanluchene před Prunierem a Leferinkem. Ve druhé zvítězil Hermans před Weissem a Lielbardisem.

Desetinásobný mistr světa Daniel Willemsen s naším Michalem Gáborem zazářili v měřených trénincích, kde zajeli 5. nejrychlejší čas. Ačkoliv kvalifikační závod začali na 2. místě, museli po polovině odstoupit kvůli Michalovu nedoléčenému zápěstí. Přesto se jim v poslední šanci podařilo hladce postoupit z 1. místa! Jejich start na GP byl však v ohrožení.

PRVNÍ JÍZDA: Senzační a úchvatné vítězství mladých Holanďanů Leferinků!

Do nedělních závodů bohužel Willemsen-Gábor nenastoupili, a tak jsme neměli ani jedno české želízko v ohni. Strmý kopec po startu nejlépe zvládli osmnáctiletí bratři Leferinkové a vedli celé pole. Za sebou měli Hermanse, Prümmera, Wilkinsona a Sanderse. Největší favorité se snažili do bojů o špičku vložit. Několikanásobný mistr Anglie a legenda Stuart Brown se po startu převrhl. Vanluchene i Lielbardis začínali odzadu.

Na čele probíhal boj mezi Leferinkem a Hermansem, který se snažil předjet, kde se dalo. Mladý pilot vše vykrýval. V 5. kole ale jejich souboj ustal kvůli technickému problému Hermansova stroje. Leferink měl cestu k vítězství téměř volnou. Za jeho zády se do sebe pustila skupinka zahrnující Prümmera, Wilkinsona, Lielbardise, Pruniera, Sanderse, Weisse a Stephana Wijerse. Tato bitva byla vrcholem závodu s mnoha útočnými manévry.

V posledním kole rozčeřil vody Vanluchene, který se přes všechny dostal na druhé místo. Za ním dojeli Prunier a Lielbardis. Pro Leferinky to byl první vyhraný závod na GP. Bohužel spolujezdec Sem po dojezdu zkolaboval vyčerpáním a potřeboval lékařskou pomoc. Do druhého závodu proto nenastoupili.

Výsledky 1. jízdy:
1. Leferinkové, 2. Vanluchene-Janssens, 3. Prunierové, 4. Lielbardisové, 5. Weiss-Schneider, 6. Prümmer-Lebreton, 7. Wilkinson-Millard, 8. Sanders-Vincent, 9. Wijers-Van Hal, 10. Weinmannové

DRUHÁ JÍZDA: Hermans-van den Bogaart prokázali kvalitu!

Druhá jízda se už obešla bez vítězů té předešlé. Holeshot si vystřihl Hermans před Gordějevem a Wilkinsonem. V úvodu se k nim dostal Vanluchene a měl co dělat, aby je předjel. Pak už se odvíjela bitva mezi ním a Hermansem. Za třetím Wilkinsonem jeli ve vláčku Lielbardis, Sanders, Prümmer a van Werven. K nim se řítil Prunier.

V další fázi vedoucí Hermans nedopustil zvrat a prvenství uhájil před Vanluchenem. Spravil si tak chuť z nepovedené první jízdy. Jako třetí projel cílem Wilkinson, který uhlídal za sebou rozjetého Sanderse s Vincentem, kterého jsme mohli vidět na českém mistrovství v Krásné Lípě. Jako pátí dojeli Lielbardisové před Prunierem.

Výsledky 2. jízdy:
1. Hermans-van den Bogaart, 2. Vanluchene-Janssens, 3. Wilkinson-Millard, 4. Sanders-Vincent, 5. Lielbardisové, 6. Prunierové, 7. van Werven-van de Wiel, 8. Weiss-Schneider, 9. Wijers-Van Hal, 10. Prümmer-Lebreton

Celkově:
1. Vanluchene-Janssens (44 b.), 2. Prunierové (35 b.), 3. Wilkinson-Millard (34 b.), 4. Lielbardisové (34 b.), 5. Sanders-Vincent (31 b.)

PRŮBĚŽNÝ STAV MS:

Nyní čeká světový šampionát přestávka, aby kola závodních speciálů se naplno rozjela na předposlední Velké ceně v německém Rudersbergu o víkendu 14.-15. září.