27.07.2024
Stejně jako každý rok zamířili fanoušci motokrosu do západočeského Lokte, kde se konal třináctý podnik letošního mistrovství světa. V tropických teplotách si jezdci mnohdy sáhli až na dno svých sil a nás může těšit, že se neztratila ani početná skupina domácích motokrosařů. Nejvíce bodů si z Loketských Serpentin odvezl Martin Venhoda, který hlavně v první jízdě třídy MX2 se držel na dostřel továrním jezdcům a zabodoval skvělým 12. místem, když celkově skončil třináctý.

MX2: Kay de Wolf opět celkově vyhrál

Nizozemec Kay de Wolf nadále vládne slabší třídě MX2 a v Lokti bral letošní páté celkové vítězství. V první jízdě ještě přenechal vítězství svému stájovému kolegovi Lucasu Coenenovi, ovšem ve druhé jízdě zavelel k útoku, bezpečně vyhrál a první skončil i celkově, čímž si upevnil vedení v seriálu MS.

Náš pravidelný účastník, talentovaný Julius Mikula z Osička MX Teamu, prozatím nasbíral 75 bodů, ale v Lokti žádný bod nepřidal, jelikož se hned v první jízdě zranil, zamířil na vyšetření do nemocnice a do druhé jízdy nenastoupil. Naopak se skvěle vedlo Martinu Venhodovi, který v první jízdě atakoval první desítku, a nakonec skončil s nejlepším českým výsledkem na 12. pozici, druhou jízdu také bodoval 15. místem, což mu vyneslo celkově třinácté místo. Další naši reprezentanti sice nebodovali, ale získali důležité zkušenosti během klání se světovou špičkou. Za zmínku stojí i skvělé 13. místo Jaroslava Katriňáka, syn slovenské legendy endura, který skončil s osmi body jako 18. celkově.

MXGP: Premiérové celkové prvenství Tima Gajsera

Populární pětinásobný šampion Tim Gajser vyhrál mraky velkých cen, ale vyhrát Loket se mu stále nevedlo. I když měl vždy hlasitou podporu věrných fanoušků, tak vystoupit na nejvyšší stupínek Timovi nevycházelo. Až letos si třetím místem v první jízdě a vítězstvím ve druhé nejen zajistil dostatečný bodový příděl a náskok před druhým Jorge Pradem, ale hlavně premiérově vyhrál loketskou velkou cenu. Nahrály mu k tomu problémy a pád vítěze první jízdy Jeffreyho Herlingse, který sice nasadil ďábelskou jízdu hodnou jeho přezdívky „Bullet“ čili střela, ovšem stíhačku dotáhl pouze na čtvrté místo a celkově bral třetí místo. Na následné tiskové konferenci bylo vidět, že to Herlingsovi zase tak moc nevadí, a je rád, že má rychlost do dalších bojů o světové body.

Stejně jako v MX2 Triumph, kde je mimochodem velmi úspěšný, tak se i na vstup do kolotoče MS připravuje další „nemotokrosová“ značka Ducati, která v rukou Alessandra Lupina a legendárního Tony Cairoliho již úspěšně závodí v italském mistráku. V tiskovém středisku jsme potkali manažera této italské značky a ten nám potvrdil, že se můžeme příští sezónu těšit na účast Ducati v některých velkých cenách.

- Pád a převoz do nemocnice Jacka Chamberse. Naštěstí už je v pořádku a těší se na návrat, pravděpodobně vynechá jen další GP v Lommelu
- Skleněné zázemí (téměř mobilní domy) některých týmů, např. tovární Kawasaki, Honda, vypadá to luxusně, pro členy týmu pohodlné, ale týmy se odcizují od návštěvníků paddocku

Výsledky velké ceny České republiky, 13. podnik MS v motokrosu v Lokti:

MXGP:

1. jízda: 1. Herlings (Niz./KTM) 35:28,261, 2. Prado (Šp./Gas-Gas) -8,082, 3. Gajser (Slovin./Honda) -10,394, ...21. Terešák (ČR/Husqvarna), 25. Polák (ČR/Yamaha), 27. Plch (ČR/Husqvarna) všichni -1 kolo, 31. Smola (ČR/TM) -2 kola.

2. jízda:
1. Gajser 35:31,253, 2. Prado -3,031, 3. Vlaanderen (Niz./Yamaha) -4,360, ...18. Terešák, 19. Polák, 28. Plch, 30. Smola všichni -1 kolo.

Celkově:
1. Gajser 45, 2. Prado 44, 3. Herlings 43, ...20. Terešák 3, 22. Polák 2, 28. Plch, 30. Smola oba 0.

Průběžné pořadí MS:
1. Gajser 663, 2. Prado 627, 3. Herlings 608, ...41. Terešák 6, 55. Polák 2.

MX2:

1. jízda: 1. L. Coenen (Belg./Husqvarna) 33:54,414, 2. Längenfelder (Něm./Gas-Gas) -9,949, 3. de Wolf (Niz./Husqvarna) -13,583, ...12. Venhoda (ČR/Gas-Gas), 23. Stehlík oba -1 kolo, 25. Mikula -4 kola, 30. Kraus (všichni ČR/KTM) -10 kol.

2. jízda:
1. de Wolf 33:54,288, 2. Längenfelder -1,958, 3. Everts (Belg./KTM) -7,745, ...15. Venhoda, 21. Stehlík oba -1 kolo, 23. Kraus -2 kola, 30. Pikart (ČR/KTM) -18 kol.

Celkově:
1. de Wolf 45, 2. Längenfelder 44, 3. L. Coenen 43, ...13. Venhoda 15, 22. Stehlík, 24. Kraus, 30. Pikart, 31. Mikula všichni 0.

1. de Wolf 626, 2. L. Coenen 580, 3. Längenfelder 560, ...20. Mikula 75, 32. Venhoda 15.

EMX2T: Marcel Stauffer zlatý, Vašek Kovář bronzový

Závod MXGP České republiky byl také dějištěm finálových jízd EMX65, EMX85 a evropského seriálu EMX2T. Během víkendu si nejrychlejší evropští jezdci odnesli tituly v uvedených třídách.

Velkou radost nám udělal Rakušan Marcel Stauffer (z domácího Osička MX Teamu), když vybojoval zlatou medaili v EMX2T, a ještě větší radost bronz Vaška Kováře. Další tituly patří Francouzi Sleny Goyer (GASGAS) v EMX85 a Chorvatu Roko Ivandič (KTM), který ovládl EMX65.