09.08.2024
O uplynulém víkendu 3. a 4. srpna se jezdci všech čtyř kategorií mezinárodního motokrosového mistrovství Německa ADAC sešli k šestému závodu. Brutální pískovou trať v severoněmeckém Tensfeldu vystřídal "hardpack" jedné z nejtradičnějších německých tratí v Gaildorfu poblíž Stuttgartu. Loni závod překvapily deště a utopily ho v blátě, letos naopak déšť chyběl a gaildorfský pack byl místy opravdu hard. Týden před dalším domácím mistrákem v Petrovicích si ho užila i řada našich předních závodníků.

Suverénní lídr "královské" třídy MX Masters Max Nagl neměl v Gaildorfu svůj víkend a nabídl tak svým soupeřům příležitost, aby dali závodům zajímavý průběh. Hned v prvním rozjížďce ji využil Rakušan Marcel Stauffer, který se v dresu Osička Racing Teamu poprvé představil na čtyřistapadesátce. Ujal se vedení, ale kvůli tvrdnoucím rukám se začal propadat a přenechal čelo Naglovu týmovému kolegovi Jordi Tixierovi, který se v plné síle vrátil po zranění. Svůj nástup zopakoval Stauffer i ve druhé jízdě a tentokrát uhájil vedení před Tixierem až do cíle. Třetí jízdu vyhrál domácí Tom Koch, který předtím dojel druhý a třetí, a zajistil si tak celkové vítězství v závodě. Za ním skončili oba čerství mistři Evropy, Stauffer a náš Jakub Terešák. Marcel Stauffer byl nakonec celkově třetí za druhým Jordi Tixierem. Max Nagl skončil čtvrtý, vede ale neohroženě dál seriál třídy MX Masters.

Jakub Terešák byl opět nejúspěšnější z našich závodníků, za třinácté, dvanácté a pódiové třetí místo byl celkově sedmý. V průběžném pořadí se už usadil v první desítce, na osmém místě mezi jezdci zvučných jmen. Druhým náším nejrychlejším reprezentantem byl opět Petr Polák, devátý ve třetí jízdě a celkově patnáctý. Spolu s našimi bodovali ve všech jízdách i slovenští závodníci Tomáš Kohút z Osička Racing Teamu a Pavol Repčák z týmu Orion Racing. Kohút obsadil celkové devatenácté a Repčák jedenadvacáté místo. Václav Kovář, Adam Dušek a Martin Krč bojovali ve třetí desítce závodního pole, na body ale tentokrát nedosáhli.

Výsledky třídy MX Masters 450:  1. Tom Koch (GER, KTM) 67 b., 2. Jordi Tixier (FRA, HON) 65, 3. Marcel Stauffer (AUT, KTM) 61, 4. Max Nagl (GER, HON) 50, 5. Noah Ludwig (GER, KTM) 49, 6. Maximilian Spies (GER, KTM) 40, 7. Jakub Terešák (CZE, HUS) 37, .. 14. Petr Polák (CZE, YAM) 17, 19. Tomáš Kohút (SVK, KTM) 13, 21. Pavol Repčák (SVK, KTM) 8,  26. Václav Kovář, 28. Adam Dušek, 36. Martin Krč (CZE, KTM).

Pořadí třídy MX Masters po 6 závodech:1. Max Nagl 396 b., 2. Tom Koch 284, 3. Max Spies 278, 4. Jordi Tixier 272, 5. Adam Sterry (GBR, KTM) 270, 6. Jare Haavisto (FIN, KTM) 222, .. 8. Jakub Terešák 193, 15. Petr Polák 105, 37. Tomáš Kohút 13, 43. Martin Krč 3.

Martin Venhoda a Jaroslav Katriňák znají dobře své soupeře ve třídě MX Youngster Cup, protože se  s nimi setkávají v závodech mistrovství Evropy EMX 250, i v mistrovství světa MX2. Taky v Gaildorfu s nimi jeli vyrovnané jízdy a měli nakonec na umístění v první desítce - Venhoda skončil celkově osmý a Katriňák desátý. Se skromnými bodovými zisky odjížděli zkušení borci Tomáš Pikart a Petr Rathouský i nováček David Widerwill.

Stejně jako předchozímu závodu v Tensfeldu dominoval i v Gaildorfu Švýcar Nico Greutmann, který vyhrál všechny tři jízdy. Po dramatickém průběhu, kdy došlo i k pádům a zraněním favoritů, skončil jako druhý Holanďan Bradley Mesters. Třetí byl po překvapivě vyrovnaném výkonu domácí Leon Rudolph, týmový kolega Jakuba Terešáka ze stáje Enduro Koch.

Výsledky třídy MX Youngster Cup 250:  1. Nico Greutmann (SUI, HUS) 75 b., 2. Bradley Mesters (NED, KTM) 60, 3. Leon Rudolph (GER, HUS) 55, 4. Ryan Alexanderson (AUS, KTM) 49, 5. Bence Pergel (HUN, KTM) 48, 6. Peter König (GER, KTM 36, .. 8. Martin Venhoda (CZE, GAS) 34, 10. Jaroslav Katriňák (SVK, GAS) 33, 24. Petr Rathouský  5, 26. Tomáš Pikart (CZE, KTM) 4, 27. David Widerwill (CZE, GAS) 2.

Pořadí třídy MX Youngster Cup po 6 závodech:  1. Nico Greutmann 342 b., 2. Bradlley Mesters 284, 3. Dave Kooiker (NED, KTM) 275, 4. Bence Pergel 266, 5. Rasmus Pedersen (DEN, YAM) 245, 6. Maxime Grau (FRA, KTM) 232, .. 12. Martin Venhoda 128, 15. Jaroslav Katriňák 106,  29. Petr Rathouský 30, 42. Tomáš Pikart 4, 43. Jiří Klejšmíd 4, 47. David Widerwill 2, 49. Stanislav Vašíček 2.

Technické problémy vyřadily v Gaidorfu ze hry favorita třídy MX Junior 125, Rakušana Maxe Erneckera. Jeho místo zaujal rychlý host, jeden z letošních lídrů  třídy EMX 125, Holanďan Gyan Doensen, kterému v obou nedělních jízdách sekundoval další z favoritů, Maďar Aron Katona. Ten dojel v první jízdě za Doensenem druhý, ve druhé dlouho vedl, než tři kola před koncem upadl a přenechal Doensenovi vedení. Dojel druhý, byl ale ještě potrestán za porušení pravidel odsunutím na sedmé místo a skončil nakonec za Lotyšem Ozolinsem jako celkově třetí. A celkové čtvrté místo bylo tentokrát naše - po dvou výborných výkonech v rozjížďkách, šesté a třetí pozici, ho vybojoval  Václav Janout! Za jeden z nejleších výkonů v letošní sezóně zasloží velkou pochvalu.

Výsledky třídy MX Junior Cup 125:  1. Gyan Doensen (NED, KTM) 50 b., 2. Markuss Ozolins (LAT, GAS) 40, 3. Aron Katona (HUN, KTM) 36. 4. Václav Janout (CZE, KTM) 35, 5. Jayson van Drunen (NED, YAM) 34, 6. Marius Adomaitis (LTU, GAS) 30, .. 30. Stanislav Pojar, 33. Jakub Zahradník (CZE, KTM).

Pořadí třídy MX Junior Cup 125 po 4 závodech:  1. Maximilian Ernecker (AUT, GAS) 172 b., 2. Aron Katona 161, 3. Raivo Laicans (LAT, GAS) 129, 4. Mick Kennedy (NED, GAS)115, 5. Tomass Saicans (LAT, GAS)108, 6. Marius Adomaitis 108, .. 12. Václav Janout 63, .. 22. Martin Červenka 30, 35. Stanislav Pojar (CZE, KTM) 9.

Obě jízdy juniorské třídy 85 ccm měly očekávaného vítěze, malého Švýcara Ryana Oppligera, za nímž se na dalších místech vystřídali Rakušan Moritz Ernecker, Estonec Lukas Leok a zajímavý host z "francouzské" zóny, její letošní vítěz Leo Diss-Fenard. Matyáši Výletovi se tentokrát tolik nedařilo, dojížděl třináctý a osmý a skončil celkově devátý, v pořadí seriálu ale uhájil páté místo.

Výsledky třídy MX Junior Cup 85:  1. Ryan Oppliger (SUI, KTM) 50 b., 2. Moritz Ernecker (AUT, GAS) 40, 3. Lukas Leok (EST, HUS) 40, 4. Leo Diss-Fenard (FRA, KTM) 40, 5. Luca Nierychlo (GER, GAS) 30, 6. Storm Maymann (DEN, YAM) 30, .. 9. Matyáš Výleta (CZE, GAS) 21,  32. Hugo Brant (CZE, KTM).

Pořadí třídy MX Junior Cup 85 4 závodech:  1. Ryan Oppliger 209 B., 2. Lukas Leok 195, 3. Ricardo Bauer  (AUT, KTM) 137, 4. Moritz Ernecker 114, 5. Matyáš Výleta 106, 6. Simon Hahn (GER, KTM) 97, .. 22. Szymon Masarczyk (POL, GAS) 34, 34. Maxim Zimmermann (SVK, HUS) 5.

Předposlední, sedmý závod letošního seriálu mezinárodního mistrovství Německa v motokrosu ADAC připravují v termínu 31.8. a 1.9.2024 pořadatelé z hornolužického Jaueru.

Připravil: Petr Starý