10.09.2011
Východní tour byla zakončena Velkou cenou Ruska o letním víkendu 20. – 21. srpna 2011. Celá sajdkárkrosová špička se přesunula až za pohoří Středního Uralu do města Kamensk-Uralsky, které leží ve Sverdlovské oblasti a je vzdáleno 100 km jihovýchodně od města Jekatěrinburgu.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Průmyslové město s koncentrací 181 tisíc obyvatel je totiž rodištěm jednoho z účastníků mistrovství světa Evgenyho Ščerbinina a jeho otce Sergeje, který se proslavil jako jezdec na sajdkáře v 80. letech. U nás ho známe především z mezinárodních závodů v Ouběnicích, kde jezdila celá tehdejší světová špička. V roce 1985 zde stanul dokonce na stupních vítězů.

Nově zbudovaný motokrosový areál v Kamensk-Uralsky nabízí nádhernou dráhu s množstvím skoků a moderní zázemí pro diváky i jezdce. Pro obecenstvo se dokonce postavily podél trati i velké tribuny s plastovými sedačkami. Mistr světa Daniel Willemsen to okomentoval následovně: „Rusové postavili něco, co nemá v Evropě obdoby.“ Podle důvěryhodných zdrojů stála výstavba moderního areálu přes 30 miliónů EUR (cca 733,5 milionů Kč).  

I přes všechna zmíněná pozitiva svoji účast odřekla polovina posádek MS. Přidali se i naši reprezentanti. Důvodem byla zejména obrovská vzdálenost z místa posledního závodu MS v Kivioli do místa konání, jež činila přes 2 300 km. Přední jezdci ovšem dorazili téměř všichni.


Na start kvalifikační jízdy se připravilo pouze 23 posádek, z toho 5 domácích. S přehledem ji vyhrál D. Willemsen – S. Verbrugg (Nr. 1) před domácím jezdcem E. Ščerbininem (Nr. 20). Kvalifikovali se tedy všichni.

Sobotní večer vyplnilo představení sajdkárkrosových jezdců na městském náměstí. Závodníci zde byli vítáni doslova jako hrdinové a byla pro ně uspořádána velká hudební show. Součástí večerního programu bylo i přistání parašutistů z ruské armády z nedalekých kasáren. Dále pamětníci mohli zavzpomínat u historických sajdkár a obdivovat i nově zrekonstruovaný stroj Ural, na kterém vyrazil Sergej Ščerbinin st. v 80.letech dobývat Evropu.

Celý podnik MS v Rusku se těšil obrovskému zájmu veřejnosti a provázela ho nevídaná sledovanost. Už jen na sobotní kvalifikaci dorazilo kolem 8.000 diváků. Při nedělním závodě se podél trati tísnilo až neuvěřitelných 15.000 fanoušků. Obdivuhodnou návštěvnost můžeme srovnat snad jen se závody v Ouběnicích, kdy na MS v roce 1989 tam přišlo 20.000. 

Nedělní finále tak mělo působivou atmosféru. Není se, čemu divit. Domácí si hodně slibovali od svých posádek a zejména od E. Ščerbinina. První rozjížďka jim však radosti moc nepřinesla. Jejich naděje dojela až na devátém místě. Suverénně vyhrál D. Willemsen. Druhá jízda pro Rusy znamenala ještě větší zklamání. E. Ščerbinin – H. Kurpnieks museli odstoupit a do cíle nedojeli. Nejlépe se jim umístil alespoň I. Rodionov na devátém místě. První opět dojeli D. Willemsen – S. Verbrugg a navýšili tak svůj bodový náskok před lotyšskými bratry Daidersovými na 80 bodů. V Dánsku jim tak k obhajobě titulu stačí dosáhnout pouze 20 bodů a budou korunováni mistry světa!

Velkou cenu Ruska si velmi pochvaloval mistr světa a vedoucí muž šampionátu Daniel Willemsen: „Zúčastnili jsme se jednoho z nejlepších závodů všech dob – s perfektním zázemí a s ohromným veřejným zájmem o náš sport. Všem fanouškům sidecarcrossu, kteří sem nepřijeli, doporučuji, aby ušetřili nějaké peníze a v příštím roce dorazili do Kamensk-Uralsky!“


První rozjížďka:

  1. D. Willemsen – S. Verbrugg (NL-B)
  2. E. Bax – B.van den Bogaart (NL-NL)
  3. B. Adriaenssen – G. Auvray (B-F)
  4. J. Daiders – L. Daiders (LV-LV)
  5. M. Rupeiks – K. Stupelis (LV-LV)
  6. J. Hendrickx – T. Smeuninx (B-B)
  7. M. Happich – M. Schelbert (D-CH)
  8. D. Millard – J. Miliard (GB-GB)
  9. E. Ščerbinin – H. Kurpnieks (RUS-RUS)


Druhá rozjížďka:

  1. D. Willemsen – S. Verbrugg (NL-B)
  2. J. Daiders – L. Daiders (LV-LV)
  3. E. Bax – B.van den Bogaart (NL-NL)
  4. B. Adriaenssen – G. Auvray (B-F)
  5. M. Rupeiks – K. Stupelis (LV-LV)
  6. J. Hendrickx – T. Smeuninx (B-B)
  7. D. Millard – J. Miliard (GB-GB)
  8. M. Happich – M. Schelbert (D-CH)
  9. I. Rodionov – D. Rodionov (RUS-RUS)

Report: Josef Hejnal
Ilustrační foto: Zdeněk Růžička


Zdroje:
http://www.kamensk-uralskiy.ru/
http://www.teamwillemsen.com/
Svět motorů, 1985

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.