01.10.2024
O víkendu 28.–29. září se v Lokti odehrával prestižní závod národů – Sidecarcross and Quadcross of Nations, letos navíc se statusem mistrovství světa. Favorizovaní Nizozemci, několikanásobní vítězové, opět ukázali svou sílu a zaslouženě získali trofej pro nejlepší družstvo. Pouze o dva body zpět skončila Velká Británie a překvapivě třetí Francie. Belgičané s mistrem světa Vanluchenem obsadili až čtvrté místo. Český tým neměl štěstí, když zranění spolujezdce Peče v kvalifikaci zhatilo šance na lepší umístění. Přesto Vejchodové a Vach-Kratochvíl předvedli maximum.
sidecarcrossSidecarcross

Do sobotní kvalifikace nastoupilo celkem 12 národních týmů, každý se třemi nejlepšími posádkami své země. Český tým byl posílen dvěma premianty. Poprvé na národech startovali Pečové a Vach-Kratochvíl, kteří se museli popasovat s atmosférou a získat cenné zkušenosti. Nezkušenější českou dvojicí zůstali Vejchodové. V kvalifikaci skupiny A skončili Vach-Kratochvíl po pádu jedenáctí, zatímco Vejchodové ve skupině B obsadili solidní osmé místo. Smůla provázela Peče ve skupině C – i přes sedmé místo dostali penalizaci za hluk a spolujezdec se navíc zranil, což je vyřadilo z nedělních závodů.

Večer proběhlo slavnostní představení všech týmů a napětí před hlavními závody jen rostlo.

PRVNÍ JÍZDA skupin A a B:

První závod národů sajdkár začal skvělým startem bratrů Prunierových, následovaných dvojicí Foden-Chamberlain a týmem Vanluchene-De Veene. Hermans-vd Bogaart se drželi na pátém místě, ale postupně předjeli Normak-Kasalu a útočili na Leferink-Rietman. V čele závodu se mezitím utvořil velký náskok. Killian a Evan Prunier navyšovali vedení, zatímco Hermans-vd Bogaart tlačili na Fodeneho a nakonec ho předjeli. Ve finiši se Hermans-vd Bogaart dostali i na druhé místo, když přeskočili Vanlucheneho.

České posádky bojovaly, jak to jen šlo. Vejchoda odstartoval kolem 8. místa, ale neudržel tempo a skončil na 16. pozici. Vach-Kratochvíl, startující z druhé řady, se probojovali přes závodní pole až na 19. místo.

Výsledky 1. jízdy:
1. Prunierové (FRA), 2. Hermans-van den Bogaart (NED), 3. Vanluchene-De Veene (BEL), 4. Prümmer-Vincent (GER), 5. Foden-Chamberlain (GBR), …. 16. Vejchodové (CZE), 19. Vach-Kratochvíl (CZE)

DRUHÁ JÍZDA skupin B a C:

Druhá jízda přinesla překvapení, když se do čela dostali Gordejev-De Bruyne, následovaní Wilkinson-Millard a Leferink-Rietman. Favorité bratři Lielbardis startovali vzadu, ale rychle se probojovávali dopředu. Wilkinson-Millard si vydobyli vedení, než je Lielbardis předjeli. V dramatickém závodě nakonec vyhráli Lielbardisové. Bohužel česká posádka Pečové do závodu nenastoupila kvůli zranění spolujezdce. Vejchodové, po slibném startu, dojeli patnáctí.

Výsledky 2. jízdy:
1. Lielbardisové (LAT), 2. Wilkinson-Millard (GBR), 3. Sanders-Steegmans (BEL), 4. Leferink-Rietman (NED), 5. Weinmannové (GER), …. 15. Vejchodové (CZE), … pro zranění nestartovali Pečové

TŘETÍ JÍZDA skupin A a C:

Skupiny A a C byly považovány za nejsilnější a závod sliboval dechberoucí podívanou s řadou špičkových týmů. Duo Lielbardis vedlo závod před týmem Vanluchene-De Veene, Prunier-Prunier a Gordejev-De Bruyne. Hermans-vd Bogaart začali na pátém místě, ale brzy se posunuli na čtvrtou pozici. Došlo k dramatickému okamžiku, když Lielbardisové havarovali. Naštěstí mohli pokračovat v závodě bez vážných následků. Vanluchene-De Veene převzali vedení, následováni bratry Prunierovými a Hermans-vd Bogaart. Foden-Chamberlain mezitím klesli na čtvrté místo, s Prümmer-Vincent za nimi. Avšak Prunierovi, kteří se agresivně snažili dostat do vedení, také havarovali. Tato nehoda mohla skončit ještě hůř, kdyby se jim nepodařilo těsně vyhnout srážce. Na čtvrtém a pátém místě jely anglické týmy, kdy Wilkinson-Millard dostali volný průchod od Foden-Chamberlain. Vanluchene-De Veene nakonec zvítězili s velkým náskokem před Hermans-vd Bogaart. Wilkinson-Millard v posledních dvou kolech předjeli Prümmer-Vincent, kteří skončili čtvrtí. Foden-Chamberlain dokončili závod na pátém místě.

I v poslední jízdě naskočila jen jediná česká posádka. Vach-Kratochvíl započali jízdu uprostřed pole. Během závodu se nakonec propadli na konečné 18. místo.

Výsledky 3. jízdy:
1. Vanluchene-De Veene (BEL), 2. Hermans-van den Bogaart (NED), 3. Wilkinson-Millard (GBR), 4. Prümmer-Vincent (GER), 5. Foden-Chamberlain (GBR), … 18. Vach-Kratochvíl, … pro zranění nestartovali Pečové

Ladislav Peč:
„V sobotu jsme se v tréninku trápili s tratí. Pak v kvalifikaci jsme měli start kolem 5. místa, ale následně jsme se propadli na deváté a nakonec na desáté. Bohužel se nám rozpadla koncovka výfuku, takže jsme s tím dojeli rozjížďku a hned nás poslali na měření hluku, které nám ukázalo 124 decibelů, takže nás posunuli o pět míst dozadu. V rozjížďce asi ve třetím kole za startem v roletách Slávek šel doprava a praskla tyčka na rámu a Slávkovi propadla noha ven. Mysleli jsme si, že to bude naražené, tak si to přes noc chladil. Ráno jsme dali warm-up, zkusili jsme asi 4 kola. Slávek mi ale říkal, že ho to bolí více a více, tak šel rovnou k doktorovi na obstřik, ale ten ho poslal na rentgen a zjistilo se, že má zlomený kotník. Tím pro nás národy předčasně skončily a bohužel jsme nemohli nastoupit do žádné rozjížďky.“

Tomáš Vejchoda: „Opět jsme dostali motor až v pátek, takže jsme do Lokte odjížděli bez nějaké přípravy. Sobota nám sedla. Po ranním kvalifikačním tréninku, kde jsme se rozkoukali, byl závod dobrý. Skončili jsme na 8. místě. Měli jsme obavy z rozjížděk. Jelo se 30 minut a 2 kola. Oba starty se nám povedly, vždy okolo 8.-9. místa. Drželi jsme tempo a jeli svoje, abychom dojeli. Druhá jízda byla lepší. Asi dvě větší chyby nás stály lepší umístění těsně za top 10. Bohužel trať byla náročná, jinak jsme spokojeni. Pěkně jsme si pozávodili. Uvidíme se v Březové!“

Dominik Vach: „Byli jsme nasazení ve skupině A, což znamená, že jsme šli v sobotu do úplně prvního tréninku, a po pátečních deštích to byla bahenní lázeň, tedy spíše trápení než jízda. Do kvalifikačního závodu jsme nastupovali ze 7. místa. Po startu jsme se pohybovali na 9. místě, které jsme drželi až do chvíle, kdy nás ve výjezdu kopla jedna díra a Dan vypadl z motorky. Poté jsme dojeli na 11. místě. První jízda: Start z druhé řady, v první zatáčce jsme byli okolo 15. místa, ale ve výjezdu se před námi přetočila irská posádka a my zůstali za ní, což znamenalo předposlední místo. Následně se nám podařilo předjet nějaké posádky a dojeli jsme osamoceni na 19. místě. Druhá jízda: start někde v půli pole. V průběhu závodu jsme se propadli na 18. místo, na kterém jsme dojeli do cíle. Spokojeni s výsledkem být samozřejmě nemůžeme, ale zranění se bohužel v tomto sportu stávají. Za nás jako posádku si myslím, že jsme zajeli to nejvíce, co bylo v našich silách. A co se týče pocitů, tak je to neskutečné. Atmosféra je skvělá. Pro nás byla obrovská čest reprezentovat a neskutečně jsme si to užili. Největší problém jsme měli s tratí. Takové koleje jsme ještě nikdy nezažili a v sobotu jsme se s tím fakt prali, ale říkám, ta atmosféra to tam prostě všechno přebije.“