09.12.2024
Deset let už stojí Evžen Zadražil v čele jihočeskéhé motokrosu. Nejříve to bylo pod kuratelou Autoklubu České republiky, poslední dva roky už se o krajský přebor stará sám a bude pokračovat i dál. "Pořád mě to baví," usměje se duše oddaná motokrosu.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Druhý rok jste pořádal v roli promotéra krajský přebor jako soukromá osoba. Byl letošní ročník ve vašich očích lepší než ten předcházející?
Dalo by se říci, že byl podobný jako ten loňský. Nový systém registrací závodníků se v roce 2023 celkem úspěšně zaběhl a pořadatelé jednotlivých závodů i sponzoři také projevili obdobný zájem jako loni. Především ledenické firmě HR Technik patří obrovský dík, protože je již deset let generálním partnerem jihočeského motokrosu!


Jezdecká účast byla větší než před rokem?
Průměrná jezdecká účast byla o něco menší než loni, ale bylo to dáno i tím, že letos polovina závodů propršela, což mělo pochopitelně na obsazení závodů zásadní vliv. Ale například na krásném jarním závodě v Pacově byla rekordní jezdecká účast, na startu se tam sešlo 270 jezdců, což krajský přebor dlouho nezaznamenal. Nedá se tedy hovořit o nějakém meziročním poklesu jezdců, ten je stále zhruba 150 jezdců na závod.
 

Ze sedmi plánovaných závodů se nakonec uskutečnilo jen šest. Kde byla příčina, že jeden závod vypadl?
Každý rok plánuji sedm závodů, aby byl přebor pro jezdce zajímavý a vyplatilo se jim udělat si registraci pro tento seriál. Jinak závody letos vypadly v podstatě dva – Jinín a Nihošovice. V Jiníně to bylo z důvodu neočekávané úpravy tratě mezi závody seniorského a juniorského mezinárodního mistrovství republiky, v Nihošovicích zase kvůli stížnostem místních obyvatel. Naopak pořadatel ve Voticích nám vyšel vstříc, aby závodů nebylo jenom pět, a udělal nám letos dva. Ten druhý říjnový byl spojený se středočeským krajským přeborem. Ostatně Votice jsou i na samém pomezí těchto dvou krajů.
 

Nebral jste až trochu jako podraz, že vám v Jiníně zrušili pořádání závodu pouhé tři týdny před jeho termínem?
Nebral. Jinínské závodiště provozuje poslední roky agilní klub MS Kluky a jeho šéf Josef Pekař mi v minulosti několikrát vytrhl trn z paty, když mi operativně vyhověl v uspořádání závodů v Klukách, kde se několikrát jely i dva závody v roce, když ostatní pořadatelé vypadli. Bohužel, samotné Kluky letos touto náhradou být nemohly, neboť i tam řeší s obcí a s některými místními občany problém s užíváním této tratě. Motokros je holt hlučný sport, který některým lidem z okolí může vadit.
 

Na kterém závodě byla letos největší divácká účast?
Závody krajského přeboru nejsou primárně o divácích, ti se chodí dívat především na závody mezinárodního mistrovství republiky. A i když na startu můžeme vidět naprosto špičkové republikové jezdce, za všechny bych jmenoval například Rudolfa Plcha, tak divácká účast bývá zhruba jen kolem pěti set lidí. Obecně ale platí, že více diváků se přijde podívat na závodiště, kde se nejezdí mistrovství republiky, protože je krajský přebor na dané trati vrcholným podnikem. Jako příklad bych uvedl třeba Netolice.
 

Vyhovuje účastníkům přeboru, že se jezdí na kvalitních, ale také náročných tratích, na kterých se pořádají i závody mistrovství republiky?
Těm lepším jezdcům to určitě vyhovuje, mají to mnohdy jako trénink na závod mistrovství republiky a přijedou sem i jezdci z jiných krajů jako například Petr Bartoš, Martin Krč nebo někteří rychlí zahraniční závodníci. Je ale pravdou, že některým juniorským jezdcům, nebo naopak těm nejstarším veteránům, mohou dělat náročné tratě problémy, pokud jsou navíc třeba obtížné klimatické podmínky.
 

Jakou prestiž má mezi závodníky zisk titulu krajského přeborníka?
Určitě má, a to bez ohledu na věk i výkonnost závodníka. Těm nejlepším jezdcům to může přinést nové sponzory. A jsou i tací srdcaři, za všechny bych jmenoval Zdeňka Blábolila, který má těch krajských titulů nespočet, a to od juniorských, přes dospělé až po veteránské kategorie, a stále je to pro něj prestižní záležitost. Anebo Martina Fiňka, který za posledních deset let vyhrál titul přeborníka kraje v nejprestižnější kategorii MX1 hned třikrát.

Povedlo se tradiční slavnostní zakončení sezony v chýnovském kulturním domě?
Povedlo, jako každý rok. Oceněno bylo celkem 88 jezdců, sešli se i zástupci pořadatelů, sponzorů, sportovních a technických komisařů a fotografové. V sále bylo přes 150 lidí, každý dostal na náklady střediska večeři a pití. Jsem moc rád, že se všichni takto sejdou právě na konci sezóny u nás v Chýnově a odjíždějí pak domů spokojeni.
 

Druhý rok Autoklub České republiky nepodporuje krajská střediska. Jak moc podle vás tento krok škodí rozvoji především mládežnické základny českého motokrosu?
Tento fakt na to nemá žádný větší vliv. Výkonnostní sport jako takový v motokrosu už stejně nefunguje přes třicet let, takže žádný systém postupu z krajských přeborů do mezinárodního mistrovství republiky dle výkonnostních tříd neexistuje. Přímý vliv to nemá ani na rozvoj juniorské jezdecké základny. V současné době to je tak, že existují tři úrovně motokrosových závodů, aniž by na sebe měly nějaký přímý vliv. Existují lokální amatérské seriály, kde se dá s motokrosem začít třeba i bez licence. Kdo chce sportovně růst, může pak začít jezdit registrované závody krajských přeborů. A kdo má talent a potřebnou finanční podporu, může se přihlásit do mistrovství republiky. Fungují i trenéři z řad bývalých vynikajících závodníků, kteří se věnují mládeži, jako jsou například Martin Michek, Petr Masařík, Arnošt Zemen a další. Vše je však založeno na soukromé bázi.
 

Je složité ufinancovat seriál jako soukromá osoba?
Seriál sice provozuji jako soukromá osoba, ale je to zastřešený mým týmem Motosport Chýnov. Osobně každý rok absolvuji školení pro sportovní komisaře a ředitele závodů u sportovní autority Autoklubu ČR. Příjmy jsou v podstatě dva – z registračních karet jezdců, což jsou vlastně licence, a od sponzorů. Tento sport negeneruje zisk. Úspěchem je, když se sám ufinancuje. Dělám to především kvůli lásce k motokrosu, protože jsem v něm celý život vyrůstal. Spíše jsem před těmi dvěma lety řešil zvýšenou potřebu administrativy, spojenou s vyřizováním registrací jezdců, tedy zaslanými žádostmi o registraci, lékařskými prohlídkami a platbami, na kterou mi při mé práci už nezbýval čas. Nicméně významně mi s tím pomáhá Natálie Doubková, manželka jednoho z jezdců a členů sportovní komise jihočeského krajského přeboru Pavla Doubka.


Dočti ZDE. 

Autor: Pavel Kortus/Táborský deník
Foto:
Petr Hřídel 
09.12.2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.