10.03.2025
První březnový týden nás přivítal jarními teplotami, vyšší mírou slunečních paprsků a počasím, které přímo láká osedlat motocykl nebo skútr a zahájit moto sezónu hned s prvními dny prvního jarního měsíce. Odborníci však před tímto unáhleným startem moto sezóny motorkáře varují. Nejde jen o promrzlé silnice a cesty s minimální přilnavostí, ale především o celkovou nepřipravenost jezdce. Po půlroční pauze si motorkář potřebuje opět oživit správné návyky, rozhýbat se a rozjezdit se, připomenout si ideální chování na motocyklu a v provozu a celkově zlepšit své reakce, které jsou pro bezpečnou jízdu nezbytné.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Jen za loňskou sezónu se stalo obětmi dopravních nehod 81 motorkářů a meziročně vzrostl počet usmrcených motorkářů o více jak 15 %, což je alarmující číslo. Roli sehrál nejen brzký start moto sezóny, ale i celková nepřipravenost jezdců a nedostatečné jízdní schopnosti. Na prvním místě by tak pro motorkáře měla být včasná příprava na sezónu, správný trénink a rozježdění se ještě před tím, než prvně vyjedou do provozu. Jen tak je možné přispět k tomu, aby letošní motocyklová sezóna byla bezpečnější než ty předešlé a účinně tak ochránit zdraví a životy.


Trénink před startem moto sezóny


Svoboda, volnost, životní styl, vítr ve vlasech nebo dokonalý relax a vyčištění hlavy od stresu a starostí – tak většina motorkářů popisuje svojí motivaci a důvod proč na motocyklu jezdí. Aby si tak mohli užívat sezónu přesně podle svých představ a vždy bezpečně a bezstarostně dojeli do cíle, je nezbytné nepodcenit přípravu, která by měla přijít ještě před samotným startem sezóny.


„Půlroční pauza, od konce staré moto sezóny do začátku nové, dovede udělat strašně moc. Nejste dostatečně rozhýbaní, v sedle motocyklu jste ztuhlí, jezdíte křečovitě, a kromě správného ovládání a pohybu na motocyklu si musíte zvykat i na silniční provoz a na auta, která na vás za půl roku skoro už zapomněla. Rozježdění před sezónou, kdy se opět na motorce rozhýbete, znovu si oživíte správný posez a chování v sedle, potrénujete řešení krizových situaci jako je brždění na přesnost nebo krizové brždění a zlepšíte i své reakce a reakční čas, které jsou v samotném provozu zásadní, by mělo být prvním krokem každého motorkáře,“ vysvětluje Jiří Matela, majitel motocyklového areálu Pitland a instruktor bezpečné jízdy v jedné stopě.
 

Bezpečné místo pro rozježdění před sezónou jako základ


Samotný motocyklový trénink před tím, než motorkář poprvé v sezóně vyjede do provozu je tak skutečně alfa omega. Myslet je ale třeba i na bezpečnou formu a místo, jak a kde se na sezónu připravit. Představa, že na motorce objedeme několik koleček okolo domu nebo přilehlých ulic a jsme připraveni je sice pro motorkáře častou realitou, z hlediska bezpečnosti ale nemá s relevantní a zodpovědnou přípravou a rozježděním nic společného.


„Příprava a rozježdění se před novou motocyklovou sezónou je pro naše zdraví a životy zásadní. Přemýšlet ale musíme i nad tím, kde a jak se rozjezdíme. Rozhodně není vhodné pojmout jako takzvané rozježdění se první jízdu v provozu, kdy si řekneme, že pojedeme pomaleji a opatrně. A ideální formou není ani pomyslný trénink na opuštěných parkovištích, odlehlých prostranstvích a podobných místech. Skutečně efektivní trénink, který nám něco dá a u kterého můžeme říct, že jsme se před sezonou rozjezdili, by měl vždy probíhat pod vedením profesionálů, a především na bezpečném místě, mimo silniční provoz,“ říká Jiří Matela z Pitlandu a dodává, že přesně z toho důvodu před 5lety vznikl projekt Pitland. Zastřešená hala na pražském Zličíně, kde moto sezóna nikdy nekončí a která je svým prostorem přes 5000 m2 přímo stvořená ke zdokonalování jízdních vlastností, výuce jízdy v jedné stopě a správnému rozježdění se před sezónou, ale třeba i po letech, kdy jezdec na motorce neseděl.


Správný průjezd zatáčkou součástí Rozjezdi se v Pitlandu


Ideálním místem pro bezpečné rozjezdění se před sezónou je tak jednoznačně motocyklová aréna Pitland, která se nachází na pražském Zličíně. Motorkář se může po půlroční pauze v klidu a bezpečně na motorce opět rozhýbat, oživit si správné návyky a natrénovat vše potřebné – od ovládání motorky v pomalých rychlostech a celkové práce se stabilitou, přes krizové brždění až po vhodný posez a jízdní pozici na motorce i ideální průjezd zatáčkou, včetně obávaných náklonů. „Právě náklony a správný průjezd začátku je to, co dělá jezdcům největší problémy. Po sezóně jsou ještě takzvaně ztuhlí, bojí se jít do větších náklonů, jezdí křečovitě a na motorce se prakticky nehýbou. Anebo jsou naopak namotivováni, jdou rychle do vysoké rychlosti, která je ale často překvapí a které nedovedou přizpůsobit právě odpovídající náklon. Pitland je tak ideálním místem, kde si vše mohou bezpečně vyzkoušet a odladit chyby, které by jinak udělali na silnici, a které by v lepším případě mohly jen bolet,“ upozorňuje Matela.
 

Pozitivem je i fakt, že celý trénink probíhá na malých a lehkých elektrických motorkách Pitbike, speciálně nevržených přímo pro Pitland, a veškerou motocyklovou výbavu navíc Pitland půjčuje. Motorkář se tak nemusí obávat, že by si v rámci tréninku poškodil motorku nebo zničil novou výbavu. Naopak, právě v Pitlandu dostane šanci si v rámci rozježdění vyzkoušet třeba i náklony a průjezdy zatáčkou, na které by si v provozu netroufl. To vše pod vedením zkušených instruktorů, motorkářů, kteří mu pomohou, poradí a dají rady a tipy, co ještě zdokonalit, jak na motorce fungovat, proč je zásadní vedení pohledu nebo co by právě konkrétnímu jezdci pomohlo k ještě většímu uvolnění v sedle nebo k dalšímu zdokonalení jízdních schopností.


Více informací na www.pitland.cz a www.pitland.cz/rozjezdise

TZ Pitland.cz
10.03.2025

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.