Ale popořadě. Poslední červnový víkend bylo konečně krásné počasí, a tak jsem se rozhodl provětrat pavučiny svého silničního motocyklu. Do toho zavolal Franta Hrobský, že by také rád do Kramolína, tak jsem ho vyzvedl na jeho jihočeské chalupě, odšroubovali jsme kšilt z jeho MX přilby a jelo se.
V Kramolíně na nás čekala poněkud rozpačitá atmosféra. Lavina informací jako že Honza Froněk definitivně končí s motokrosem kvůli špatnému kolennímu kloubu levé nohy a nadále se bude už jen věnovat Martinovi Michkovi coby trenér a poradce, Martin Žerava s angínou doma v Přerově, Jirka Čepelák nově v dresu Osička MX Teamu, atd. Do toho prořídlé pole startovních listin, kdy jen ve Veteránech plnila svou podstatu kvalifikace a kromě sólo zástupců ze Slovenska, Francie, Slovinska, Ukrajiny a pár Veteránů z Itálie byla nejpočetnější zahraniční enklávou družina maďarských motokrosařů, byl asi nejzajímavější zprávou protest jezdců kvůli nízkým odměnám za umístění na dopolední rozpravě... Ano, vzhledem k tomu, na jak vysoké úrovni český motokrosový mistrák je, jak slušnou jezdeckou a pořadatelskou úroveň má, jsou odměny za umístění opravdu směšně zanedbatelné... Nelze se tedy divit jezdcům, že jsou nespokojeni a cítí se jako námezdní dělníci, kteří za svou odvedenou práci musí ještě platit. Zároveň však nelze házet vinu na pořádající promotérskou agenturu Forsage, které může být český motokros vděčný za to, že právě český mistrák je dlouhodobě v hledáčku nejen české motokrosové špičky, ale i mnoha kvalitních zahraničních jezdců. Doufejme, že si nevezmeme příklad z MS třídy MX3, kdy se na startu sejde sotva způli zaplněný startovní rošt. Avšak klesající počty přihlášených jezdců během této sezóny v jednotlivých třídách našeho mistrovství jsou toho varovným signálem. Buďme tedy optimisté a věřme, že se kompetentní zástupci jak jezdců, tak i sponzorů, promotéra, ale i sportovní autority AČR dohodnou na nějakém rozumném kompromisu, který český motokros nepohřbí...
No a jak se v Kramolíně závodilo? Už v kvalifikaci ve třídě MX2 zaperlil nejrychlejším časem Maďar Bence Szvoboda. V obou rozjížďkách ale zvítězil zástupce bohatého portfolia mladých francouzských jezdců Florent Richier a po vítězství v obou rozjížďkách si upevnil pořadí na čele průběžné klasifikace o 33 bodů přes Markem Sukupem. Ten byl v Kramolíně celkově třetí. Štěstí se konečně usmálo na Josefa Kulhavého, který si dvěma třetími místy vyjel celkové druhé místo a v průběžné klasifikaci se tak usadil na čtvrtém místě za průběžně třetím Františkem Smolou, který sice v Kramolíně body sbíral, ale rozhodně se nedalo mluvit o nějakém oslnivém výkonu. Ten však bohužel nepředvedli ani další favorité této třídy Milan Špičák a Jarda Romančík. Slušný bodový zisk si naopak z Kramolína odvezli celkově čtvrtý Tomáš Šimko a pátý David Kosmák.
Ve třídě Veterán se objevil čerstvý čtyřicátník Honza Mrázek. Nutno podotknout, že tato třída již takovéto zpestření nutně potřebovala. Tento houževnatý skromný Jihočech připomněl, že patřil v 90. letech ke špičkovým reprezentantům České republiky, téměř nic ze svého umu nezapomněl a tak i dosud nepřemožitelný Míra Kučírek musel po chybě v úvodním kole soustředit veškeré síly, aby se až dvě kola před cílem dostal na špici právě před Mrázka. Podobný scénář se odehrával i v jízdě druhé. Mrázek první kolo vedl, hned při nájezdu do kola druhého se před něj sice dostal Kučírek, ale Mrázek se nevzdával a jako by byl pojítkem mezi vedoucím Kučírkem a zbytkem startovního pole, protože ani třetí v pořadí, poctivý bojovník Zděnek Špaček na vedoucího Kučírka zdaleka tolik neztrácel. Čtvrté místo si v Kramolíně nenápadně vyjel dobře jezdící Severočech Roman Majer.
Třída OPEN byla tentokráte ryze národním mistrovstvím. Jindy hojně početní Rakušané měli tento víkend dvouzávod svého domácího mistráku v Mehrnbachu, dosavadní lídr šampionátu Kornel Németh zase plnil sponzorské povinnosti v Kanadě, soutěžák David Čadek si byl vyzávodit vítězství ve své třídě na ME v enduru v Polsku a tak se nejvyšší pódiový stupínek relativně snadno naskytl Martinu Michkovi, který suverénně vyhrál obě jízdy a potvrdil tak téměř dvacetisekundovým náskokem svou formu jak z nedávného MS třídy MX3 v Holicích, tak z MS třídy MX2 v německém Teutschenthalu. Nebyl by to snad ani český mistrák, kdyby vavříny nevybojoval Jiří Čepelák. Ten byl v Kramolíně druhý a po výpadku Németha se tak usadil na čele této třídy s pětadvacetibodovým náskokem před Janem Zarembou, který byl v Kramolíně čtvrtý. Németh se propadl při své neúčasti na průběžné čtvrté místo a na místo páté si naopak polepšil Jan Brabec, který sice nijak nezazářil, ale body střádal pilně. Dařilo se Petrovi Masaříkovi, když ve druhé jízdě vybojoval třetí místo. Po téměř měsíční pauze si zdatně vedl i pátý Petr Bartoš a na dvoutaktní třístovce TM statečně bojoval i celkově šestý Michal Kadleček. Vyhranými holeshoty se blýskli též Petr Michalec a Michal Votroubek, jejichž tempo však na špičku nestačilo.
Necelá dvoutisícovka diváků rozhodně v Kramolíně viděla zajímavé závody. Pořadatelé stíhali trať rozumně kropit, a tak jediným neduhem, který jsem mezi jezdci zaznamenal, byl na českých tratích často absentující modrý praporek, který signalizuje pomalejším jezdcům předjíždění o kolo zpět.
Ze západu Čech se nyní přestěhuje český mistrák po dvouleté pauze do Vranova u Brna, kde se v neděli 25. 7. 2010 přehoupne do své druhé poloviny.
Evžen Zadražil
www.motosportchynov.cz