Pro ty z vás, kterým detaily týkající se tohoto činu unikly, je následující odstavec.
Bylo rozhodnuto, že zámořské závody MX1 a MX2 pro rok 2013 budou mít pozměněný formát. V praxi to znamená, že v sobotu budou dva volné tréninky každé třídy, což je jediná změna co se soboty týče. Po volných trénincích bude následovat předkvalifikační trénink a kvalifikační jízda. Maximální počet jezdců je stanoven na 40 v každé třídě. V neděli se jedou klasicky dvě jízdy, ve kterých se objeví prvních 15 jezdců z kvalifikace MX1 společně s patnácti nejlepšími jezdci z kvalifikace z MX2 a dalších 10 je doplněno dle kvalifikace nezávisle na třídě. Jezdci budou ovšem v obou jízdách bodováni dle umístění ve své třídě (tzn. když nejlepší jezdec v cíli na dvěpade projede cílem jako třetí, tak stejně bere 25 bodů za první místo mezi MX2).
V sezóně 2014 se dočkáme další obměny předcházejícího systému. Sobota bude probíhat stejně jako v předchozím případě, ale v neděli v poledne místního času se jede první jízda MX2 a ve 13:00 následuje první jízda MX1. V 16:00 se jede tzv. superfinále, do kterého se automaticky kvalifikuje prvních deset jezdců průběžného pořadí šampionátu z obou tříd a dalších deset jezdců z obou tříd postupuje do superfinále na základě výsledků z první jízdy. Jezdci budou v superfinále opět bodováni dle umístění mezi jezdci své třídy. Doplňující informací budiž to, že podobný systém superfinále bude mít v sezóně 2013 i pohár SMS Kaplice.
Nyní by bylo záhodno shrnout, co pozitivního lze od tohoto systému superfinále v Mistrovství světa v následujících letech očekávat. Promotér si tímto krokem slibuje zvýšení popularity závodu, takže jako "pokusní králíci" poslouží destinace, kde návštěvnost GP valná nebyla, nebo se neočekává (Mexiko, Thajsko, Katar). Sekundárním pozitivním efektem by mohlo být i to, že by počet zraněných jezdců z řad MX1 a MX2 nemusel být tak vysoký jako v posledních letech (přece jen se pojedou dvě (2013 - zámoří) nebo tři (2014) jízdy o 40 jezdcích místo současných čtyř jízd).
No a na závěr je potřeba shrnout negativa tohoto systému. Jako první a největší negativum, které se asi každému v hlavě zobrazí, je to, jak může někdo srovnávat mladé jezdce MX2 se zkušenými jezdci na silnějších strojích třídy MX1. Pravdou je, že předem nelze říci, jak jejich měření dopadne. Pokud ovšem vezmeme v úvahu, že Jeffrey Herlings dokáže být stejně rychlý jako prvních pět jezdců MX1, a přičteme k tomu fakt, že nezřídkakdy dá šestému jezdci MX2 v cíli kolo, tak dostáváme jako výsledek rovnice chaos s tzv. zavazeči. To se dostáváme do roviny subjektivních pocitů (kdo, kdy, kde, komu a jak moc bránil v předjíždění) a nevědomky se takhle posouváme do podobné roviny jako v MotoGP, kde ačkoliv jezdci na strojích CRT jsou pomalejší než tovární speciály, tak si i tak jedou vlastní závod o body...
Nicméně zpět k motokrosu. Cílem promotéra MX1 je motokros přiblížit MotoGP a Formuli 1, což v tomhle bodu programu plní, ovšem v některých dalších bodech lehce pokulhává. Například předsevzetí, že třída MX2 bude třída pro mladé začínající jezdce, ve které budou maximálně rozvíjet svůj um za řídítky. Před pár lety jsme tu měli diktátorské nařízení, že jezdci starší 23 let a nebo ti, kteří již mají dva tituly v MX2, nesmí již jezdit v této třídě. Tohle ustanovení vedlo k tomu, že staří lišáci jako např. Ital Alessio Chiodi po neúspěšném působení ve třídě MX1, se dali na občasné závodění v EMX2, kde toto pravidlo neplatí. Nicméně v roce 2012 přišla změna. Věkový limit ovšem zůstává, ale maximální přípustný počet titulů se ruší. OVšem zpět k současné problematice. Ve třídě MX2 je každý rok pole mezi 15. až zhruba 25. místem velmi vyrovnané, což ale při zavedení nového systému znamená v ideálním případě to, že ti, kteří bodují v první jízdě, mají body ze druhé jízdy po dojetí do cíle jisté.
Mnoha lidem se současný systém Mistrovství světa tříd MX1 a MX2, kde se závodů účastní vždy maximálně 40 lidí v kvalifikaci obou tříd a všichni se kvalifikují, nelíbí. A nedivil bych se, kdyby se jim tento systém, jenž všem, kteří se dostanou do druhé jízdy, dává teoreticky body, nelíbil též.
Autor: Jiří Sojka
Zdroje:
MX-pure.com, Crossmagazin.de, Fim-live.com
30. 11. 2012