6. díl k nahlédnutí zde: http://www.motolevel.com/clanek-3727-nemeli-hospodu-ale-motokros-6-dil
Ouběnický motokros během několika let, kdy získával více příznivců a kdy si vybojoval stálé místo v motoristickém kalendáři a kdy jeho pořadatelé přesvědčili, že i oni umí zorganizovat kvalitní podnik s výborným obsazením, dosáhl v roce 1988 na absolutní vrchol – pořadatelství MISTROVSTVÍ SVĚTA.
„Byl to sen, kterému jsem věnoval celý život,“ svěřil se tehdy novinářům František Hejnal. Dále dodal i obavu: „Možná asi nebudu schopen přednést úvodní slovo ředitele. Třeba se i rozpláču...“
Slavnostní zahájení MS sajdkár 1988
Tak moc pro něj znamenalo uspořádání mistrovství světa. A nejen pro něj byl tento okamžik významný a výjimečný. Byla to velkolepá událost pro celou tehdejší motoristickou veřejnost. Vždyť poprvé země z východní Evropy uspořádala mistrovství světa sajdkár! Navíc v době normalizace, kdy tamní občané jaksi měli přistřižená křidélka k cestování na „Západ“.
Nyní se jim celý „svět“ sjel do malé vísky u Příbrami. Počet přihlášených posádek do Ouběnic lámal rekordy a zastavil se až na čísle 58. Z 15 zemí světa zaujala zajisté jedna dvojice až z dalekého USA, Palfreyman-Palfreyman.
Vedlo to také k podnícení obrovského zájmu diváků i médií. V rozhlehlém areálu se v den D pohybovalo cca 17 000 lidí (oficiální údaj hovoří o 13 804 platících diváků, 2 800 VIP hostů a nespočítatelném množství „mazaných“ návštěvníků). Zejména z bývalé NDR přicestovaly davy natěšených fandů. Z celkového počtu tvořily dvě třetiny! Nutno poznamenat fakt, že konečné číslo mohlo být i vyšší, nebýt nepřízně počasí.
Naopak o rok později již ochozy podél trati praskaly ve švech. Neuvěřitelných 20 000 příznivců si našlo cestu do motokrosového areálu Na Kocábě.
Závody také přitahovaly svou atraktivitou sdělovací prostředky. Českosloveská televize vysílala z Ouběnic dokonce přímý přenos. Přítomni byli i novináři zahraničních motoristických časopisů, např. Motor Sport Aktuel, Moto 73 (NSR), Motosport (Holandsko), Sport Foto Agentur (Švýcarsko), z NDR ad.
Přistání Němců Netterscheid-Hassold
Příprava světové premiéry v Ouběnicích si vyžádala přes 12 000 brigádnických hodin. Trať doznala několika úprav a prodloužila se o část na obilném poli. Celkem měřila 1 850 m. Nechalo se dokonce zhotovit i nové startovací zařízení (dnes používané v Ředhošti – pozn. redakce), které bylo věrnou kopií z Holic. Pod vedením zkušeného sajdkárkrosaře J. Vynopala se také vytvořily umělé skoky v horní partii trati.
Na oba závody se nechaly vytisknout poutavé plakáty a velmi podrobné programy, které směle mohly konkurovat těm ze zahraničním.
Bratrská posádka ze Švýcarska Andreas a Christoph Hüsser
Největšími hvězdami se v těchto letech stali švýcarští závodníci Christoph a Andreas Hüsserové, kteří dvakrát dosáhli na titul mistrů světa (1988 a 1989). Zářili i v Ouběnicích, kde dokonce vyhráli všechny tři mezinárodní závody v jednom roce! Nebylo tedy divu, že se stali tváří mnoha ouběnických suvenýrů – samolepek, čepic, triček, desek, sklenic ad. Po dvojici krajanů Bächtolda a Fusse se stali rázem miláčky publika.
Pro náruživější čtenáře jsem v příloze pod článkem připojil slušný materiál dobových dokumentů. Můžete si tak prolistovat v části časopisů a novinových výstřižcích, kde se podrobně píše o mistrovství světa v Ouběnicích. Dále naleznete i veškeré výsledky a startovní listiny.
Stupně vítězů 1988: 1. Netterscheid-Hassold (D), 2. Hüsser-Hüsser a 3. Graf-Käser (všichni CH)
Vítězové 2.GP ČSSR 1989 br.Hüsserové (CH), druzí Bakens-Janssen a třetí Timmermans-Verhagen (všichni NL)
V příštím díle nahlédneme do začátku devadesátých let, do období velkých politicko-společenských změn v Evropě. A podíváme se na to, jak se promítly do sidecarcross scény. Na výsluní se tehdy hřáli Holanďané Timmermans – Verhagen.
(joh)
Foto: archiv Františka Hejnala
25. 2. 2013