Všechno má svá pro a proti
Když jsem v pátek dorazil na okruh, docela mě zarazilo, že týmy z "hlavního" šampionátu, tedy Superstars International Series vybalují své stany v paddocku a tudíž nebudou mít svoje několik set koňové skvosty v boxových garážích tak, jak to obvykle bývá. Řekl bych, že to je i třeba pro samotné jezdce a lidi v týmu docela složité a nechce se mi věřit, že by bohaté týmy z Itálie neměly peníze na pronajmutí garáže. Nicméně pro fanoušky je to rozhodně skvělý tah, protože se dostanou prakticky na dosah těm bezmála 600 koňovým bestiím, kterým dřímá pod kapotou nejméně šestiválec, o objemu minimálně 4 litrů. Ještě bych si dovolil jedno menší rýpnutí.
Stan Paddock Show je dominantou paddocku u každého závodu MS Superbiků. Je rozlehlý, konají se v něm tiskové konference přístupné veřejnosti a také autogramiády. Navíc v druhé polovině stanu jsou vystaveny motocykly snad všech týmů, moto simulátor a dokonce také fan shop. Jelikož za šampionátem Superstars stojí velmi podobná, ne-li stejná, skupina lidí, jako za WSBK, očekával jsem něco podobného. Bohužel jsem se zmýlil. Stan je sice skoro stejně velký, ale je rozdělen na dvě půlky. Jedna je pro obyčejné fandy, kde kromě vystavených pohárů GT Sprint a Superstars nenajdete nic (když zde není tiskovka nebo autogramiáda) a druhá pro ty údajně velmi důležité lidi, kteří se tam můžou pořádně zasytit. Nějak mi ale uniká proč, když na druhé straně paddocku byl další hospitality stan. Asi aby se VIPkaři tolik nenaběhali s plnými bříšky. Přitom by se tam krásně vyjímala (alespoň) replika Audiny Johana Kristofferssona, se kterou vyhrál loni šampionát po velmi strhujícím závěru.
Není Superstar jako Superstar
Musím uznat, že pozvat finalisty talentové soutěže na stejnojmenné závody byl od organizátorů výborný tah, ale když diváky nenalákají ani opravdové hvězdy a mistři volantu, tak kdo ano? Thomas Biagi, je opravdový umělec. Rodák z Boloni je specialista především na sportovní vozy. V sérii FIA GT byl na stupních vítězů pečený, vařený a ostatně to dokazují i dva tituly mistra světa. Christian Klien je jedním ze tří bývalých jezdců F1, které jsme mohli v Brně vidět. Sedm let strávených ve Formuli 1, z toho tři jako testovací. Rakušan však v královně motorsportu příliš nezářil. Jednou se však i on stal středem pozornosti světa F1, a to když v Monaku, v roce 2004 ztratil diamant za 10 miliónů Kč. Ne, že by mu vypadl z kapsy, ale dokonalý, 118 karátový diamant byl vsazen do "nosu" Formule týmu Jaguar. Po startu však přišla hromadná havárie, do které se zamotal i mladý Klien a šlamastika byla na světě. Drahý kámen se, alespoň údajně, nikdy nenašel, ale kdo ví...
Gianni Morbidelli také nepatřil mezi hvězdy startovního roštu F1, ale na druhou stranu zažil éru obrovských dvanácti válcových monster a to se také počítá. Celkem 70 startů ve Formuli 1 a jeden závod v samotném týmu Scuderia Ferrari, to nemá také jen tak někdo. O 11 víc jich má Vitantonio Liuzzi, kterému řada českých fandů neřekne jinak, než Tonda. Šampion F3000 z roku 2004 dojel ve Formuli 1 nejlépe na šestém místě. A pak je tu ještě Fabrizio Giovanardi. Ve světě cestovních vozů je to naprostá legenda. Multi šampion evropského, španělského, britského a také italského šampionátu cestovních vozů. Samozřejmě je tu spousta dalších skvělých pilotů. Bohužel, ani takové hvězdy světového motorsportu nenalákaly do ochozů Masarykova okruhu početné davy fanoušků. 13 tisíc v neděli a něco málo přes 22 tisíc celkově mi přijde tuze málo. Přitom vstupenky byly na dnešní dobu velmi příznivé a dovolím si tvrdit, že na to, jaké byly k vidění závody, byly skoro zadarmo. Věřím, že se ale rodiny s dětmi lépe bavily v přeplněných obchodních domech. Viděli spoustu zajímavého oblečení a jídla, něco si i koupili a díky klimatizaci si připadali skoro jako na čerstvém vzduchu. Zavřít v neděli všechny obchody, tak jak je to v Rakousku!
To nejlepší na závěr
GT Sprint je doprovodná série své "starší sestry" Superstars Series. Jde o závody GT vozů, s podobnými pravidly, jako má FIA GT Series. Tedy hodinový závod se střídáním jezdců, jen kromě vozů třídy GT3 zde mohou startovat i vozy GT2 a tzv. "cupové" verze. 17 startujících opravdu není mnoho, ale musím uznat, že stejně jako oba závody Superstars přinesly i oba závody GT Sprint neskutečně napínavou zábavu. V tom prvním dokonce česká posádka Palmi-Waszek stanula na třetí místo. V druhém závodě si to v posledním kole rozdal o vítězství Talkanitsa jun. na Ferrari a Solieri na Porsche. V cíli se radoval nakonec Solieri, ale byl to nervy drásající finiš. Většina fanoušků odešla právě před tímto závodem a můžou tak jen a jen litovat. V cíli totiž dělilo černé Ferrari od bílého Porsche pouhých 0,26 sekund! Opravdová fantazie. Jen pro představu to není ani metr!
Kdo byl o víkendu v Brně určitě nelituje a kdo nebyl bude mít možnost nápravy už příští rok. Tedy alespoň to tak zatím vypadá.
Text a foto: Ondřej Laušman
23.5. 2013