Nejdříve ale malé okénko do nedávné historie. V roce 2007 převzala značku Husqvarna německá značka BMW a světlo světa spatřily zcela nové modely s neotřelým designem. Někomu se líbily, někomu ne. Tak už to bývá, ale motorky to byly jistě konkurence schopné. To nám dokázal mimo jiné i Pepa Kulhavý, který na Husqvarně vyhrál mistrovství Německa v cross-country 2012.
Potom, začátkem roku 2013 se Husqvarna ocitla v problémech, a dlouho se nevědělo, co bude dál, a po internetu se šířily spekulace. V půlce roku bylo oficiálně oznámeno spojení Husabergu a Husgvarny pod patronací společnosti Pierer Industrie AG, kterou nevlastní nikdo jiný než hlavní boss KTM, pan Stefan Pierer. Pierer Industrie AG se již roky předtím podílelo na vývoji motocyklů Husaberg.
Takže to, co na jednu stranu vypadá, jako skvělé oživení zašlé slávy evropské značky, může vlastně znamenat spoustu dalších věcí. Co třeba úvaha typu „KTM si buduje testovací oddělení“ nebo „KTM postupně ovládne evropský trh s off-road motocykly“.
Nové modely jsou na první pohled velice povedené po vzhledové stránce, ale úplně stejný design, alespoň co se endura týče, už rok používá Husaberg (opět – vliv ze strany KTM). U MX modelů zůstal základní koncept zachován, samozřejmě s výměnou předního světla za číselnou tabulku. Stále ale platí to, co jsem již zmínil, design je (podle mého) opravdu velmi povedený.
Při bližším pohledu „pod kapotu“ zjistíme, že motory ve všech modelech jsou prakticky stejné, jako u KTM. Akorát místo loga KTM je na nich, stejně jako na výfuku logo Husqvarna. Dalo by se to ale obhájit tím, že na přípravu nových modelů měli v Mattighofenu, kam byla výroba přesunuta, málo času.
Takže, které modely máme vlastně na mysli? Huqvarna nabídne ucelenou nabídku MX motocyklů, kde najdeme dvoutakty o objemu 85, 125 a 250 ccm a čtyřtakty o objemu 250, 350 a 450 ccm. U dvoutaktu TC 250 se ještě zastavíme. K dispozici totiž bude i kit na objem 300 ccm. Pro nově vzniklý evropský šampionát EMX300 bude tedy TC300 jak ulité.
Bližší specifikace jednotlivých modelů jsou vesměs stejné, jako u KTM. Vypíchnout se dá hydraulická spojka u všech modelů (i u TC85), dále nový systém sání Boyesen u TC125, který slibuje „nejvýkonnější 125 na trhu“. Mezi čtyřtakty je zajímavá hodnota maximálních otáček u FC250, která atakuje hranici 14 000 ot/min.!
Jako mínus vidím větší hmotnost napříč celým portfoliem. Výjimku tvoří pouze model TC85, který má suchou hmotnost 69 kilo. KTM jsou nejtěžší sériové motocykly na trhu a ještě větší hmotnost u Husqvarny může hodně pilotům a pilotkám vadit a dělat problémy. Dalším rozdílem je zdvih zadního tlumiče, který například u 4T modelů je 317 mm a u KTM je 330 mm.
Líbí se vám nové Husqvarny? Nemáte strach, že KTM ovládne celý trh s off-road motocykly, k čemuž má úspěšně nakročeno jak v MS, tak v AMA? Jistě, KTM je v posledních letech opravdu silná a úspěšná fabrika, za kterou jezdí nejlepší piloti světa, ale zásady dobrého fungování trhu mluví jasně. Vyvážená konkurence je prostě potřeba!
Fotogalerii všech modelů motocyklů Husqvarna 2014 si prohlédněte ZDE.
Autor: Jiří Kružík ml.
Zdroje:
www.husqvarna-motorcycles.com
www.ktm.com
11. 10. 2013