Kazašský závodník Artur Ardavičus se zcela novou Tatrou Jamal, st.č. 542, vybojoval šestnáctou příčku se ztrátou šestnácti minut na prvního. Vyrážel ve čtvrté desítce startovní listiny, takže na úvod podal velmi dobrý výkon. Musel totiž překonat řadu soupeřů startujících před ním.
Závodící šéf stáje Bonver Dakar Project Tomáš Vrátný, st.č. 515, byl s Tatrou 815 devětadvacátý. Ztratil dvaatřicet minut na vítěze. Polák Jarek Kazberuk s druhou týmovou osmsetpatnáctkou skončil šedesátý. Na čelo má manko hodinu a sedm minut. Týmový motorkář Jan Veselý, st.č.68, byl se svou Yamahou šestaosmdesátý. Třiatřicet minut za prvním.
Přímo z trasy telefonuje Tomáš Vrátný: „Docela rychlá etapa hned na začátek! Do první časové kontroly jsme drželi dvanáctý flek. Drželi jsme svižnou taktiku, ale bez riskování. Pak jsem ale přehlédl kámen a byl z toho defekt, takže patnáct minut ztráty a pád do čtvrté desítky. Ale do cíle se nám podařilo stáhnout ztrátu a skončit jako devětadvacátí. Artur Ardavičus startující hodně vzadu se dokázal probít na šestnácté místo, což je výborné. Jarek Kazberuk měl technické starosti, musela mu pomáhat naše skvělá asistence se speciálem 6x6. Kdybychom ji neměli, Poláci by se dostali do velkých starostí. Takhle z toho bylo šedesáté místo a spousta práce pro mechaniky. Jejich vůz byl totiž po dojezdu do bivaku bez výkonu.“
Druhá etapa San Luis – San Rafael přinese 400 km rychlostní zkoušky a k tomu 365 spojovacích kilometrů. Měla by být nejrychlejší ze všech a zároveň přinese první jízdu dunami.
Media Bonver Dakar Project
........
Z pohledu Martina Kolomého a jeho týmu Buggyra racing to bylo opět velice zajímavé, potíže se jim nevyhnuly hned v první etapě... Samozřejmě to nic nemění na tom, že si tuhle jízdu Kolomajz náležitě užil a jak sám říká v níže přiloženém videu, skoky se mu moc líbily...
"Martin Kolomý je v cíli se ztrátou 36 minut na vítěze etapy Mardeeva. Musel mít nějaké komplikace, na webu dakar.com psali, že se jeho speciál na 128 km zastavil na delší dobu. Čekáme na první info od kluků, co se přihodilo."
Tato slova se objevila na facebooku Buggyry něco kolem půlnoci a bohužel další info pár hodin nedocházelo. Teď je tomu ale jinak a vy si můžete přečíst, co všechno se v této etapě událo..
Rosario/San Luis - První etapu Rallye Dakar mají posádky za sebou a ihned nebyla nouze o dramatické chvilky. Ty si prožil pilot týmu Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý, kterému dokonce začala hořet zadní pneumatika. Dvě vynucené zastávky ho nakonec připravily o průběžné šesté místo, když byl klasifikován jako dvaatřicátý.
Kolomý svůj závod rozjel na výbornou. Před osmdesátým kilometrem dokonce dojel De Rooye, který startoval dvě minuty před ním a v etapě byl nakonec klasifikován jako čtvrtý. Právě v tu chvíli přišla první zastávka. Ta druhá zhruba o padesát kilometrů dál."Byla to zatracená smůla. Praskla nám pružina na pakně a způsobila přibrzďovaní zadního kola, které se vzňalo a začalo hořet. Naopak po dlouhém skoku a dopadu na přední kolo nám prasknul chladič řízení. Naštěstí se nám vždy vše poměrně rychle podařilo vyřešit. I když jsme na úvod trochu ztratili, nemá smysl zoufat. První etapa byla spíš seznamovací, takže vůbec nelze dělat jakékoli závěry. Jelo se mi úžasně, auto fungovalo, tak věřím, že ztrátu dokážeme stáhnout," řekl pilot Tatry 815 Buggyry Martin Kolomý.
Přestože v součtu kilometrů jezdci absolvovali třetí nejdelší trať celého závodu, měřený úsek byl naopak třetím nejkratším. Úvodní den byl tedy co do časů enormně vyrovnaný a tým Tatra Buggyra Racing ukázal, že o čelo hodlá bojovat. Po prvním měřeném úseku mu patřila šestá pozice s minimální ztrátou. "Trasa, i když patřila k těm kratším, byla technicky dost náročná. Na šotolinových a kamenitých cestách se nedalo moc předjíždět, ale mně tyhle cesty vyhovují. Jízdu jsem si užíval," podotkl Kolomý.
Foto: Petr Lusk
Úvodní etapa z Rosaria do San Luis se nesla v tradičním schématu dlouhých argentinských přesunů. Jezdci před měřenou částí museli absolvovat čtyřsetkilometrový přesun. Časová prověrka se jela v horách Sierra Cordoby, kde klikaté kamenité cesty lemují strmé srázy. V kategorii kamionů, která startovala až jako poslední, byl nejrychlejší Rus Mardějev na Kamazu, když sto osmdesátikilometrový měřený úsek zvládnul za dvě a tři čtvrtě hodiny. Martin Kolomý kvůli potížím na trati za vítězem zaostal o šestatřicet minut a v cíli mu patřila dvaatřicátá pozice. Pro start do 2. etapy proto pilot "tlouštík" s číslem 502 využije po bystré reakci týmu jednoho ze svých tří žolíků, takže ve skutečnosti bude vyjíždět z výhodnější jedenácté pozice. "Podrobnou studií pravidel jsme zjistili, že jezdec, který se umístí v předchozím ročníku Dakaru do desátého místa, má během toho následujícího trojici jokerů. Když tedy etapu dojedu z nějakého důvodu takhle vzadu, mám možnost startovat hned za první desítkou. Žádost jsme stihli podat tak tak, pouhých pět minut před uzávěrkou. Teď už jen doufám, že ty zbylé dva žolíky nebudu potřebovat," usmál se Martin Kolomý.
První závodní den se dařilo také posádkám s motorem Gyrtech. Jaroslav Valtr zajel devátý nejrychlejší čas, Artur Ardavičus šestnáctý.
Pondělní 2. etapa posádky vyveze ze San Luis do San Rafael. V součtu na jezdce čeká 765 km, z nichž jsou rovné čtyři stovky měřených. "Startem z dvaatřicáté pozice bychom jen nabírali ztrátu, proto jsme se rozhodli pro žolíka. Teď musíme fičet a časy stáhnout," dodal odhodlaně Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing.
Výsledky - 1. etapa (180 km): 1. Mardějev (RUS) Kamaz 2:46:52, 2. Loprais (CZE) Tatra 0:10, 3. Van Vliet (NED) MAN 0:21, 4. De Rooy (NED) 1:33, 5. Nikolaev (RUS) Kamaz 4:00, 9. Valtr (CZE) Liaz 9:18, 16. Ardavičus (KAZ) Tatra 16:22, 20. Vildman (CZE) Liaz 21:38, 29. Vrátný (CZE) Tatra 32:29, 32. Kolomý (CZE) Tatra Buggyra 36:09, 44. Tománek (CZE) Tatra 51:49, 60. Kazberuk (POL) Tatra 1:07:51.
Zdroj: buggyra.com a FB
Slavnostní zahájení letošního ročníku Rallye Dakar bylo velkolepé. Už v pátek se v Rosariu uskutečnila velká společenská akce, které se mimo jiných zúčastnili i zástupci argentinské vlády. V sobotu se pak konal slavnostní nástup všech účastníků na pódium, který trval přibližně šest hodin. Nad městem vyšíval ornamenty akrobatický letoun, helikoptéry kroužily a každý ze závodníků si mohl užít svou chvíli slávy. Zájem argentinských fanoušků byl obrovský. Do milionového Rosaria se jich mělo shromáždit kvůli předstartovní přehlídce jednotlivých posádek na tři miliony. To ovšem nic není ve srovnání s očekávanou sledovaností dakarského maratonu ve světě. Soutěžení totiž bude vysílat více než 70 televizních stanic ve 190 zemích světa!
Aleš Loprais nám k tomu poznamenal: “Krásná atmosféra a Argentinci byli jako obvykle úžasní. Stihli jsme v sobotu také krátké večerní setkání s výherci soutěže společností Budvar a Sherlog. Povečeřeli jsme společně a taky si povyprávěli o Dakaru. No a teď už směřujeme na start první etapy. Suerte - jak říkají místní - hodně štěstí!”
Dnešní první etapa vedla z Rosario do San Luis (spojovací úseky: 629 km, rychlostní zkouška: 180 km). Po startu z Rosaria vyrazili závodníci směrem na západ podél řeky Rio Tercero. Projeli 405 km městy Caňada de Gómez, Villa Maria a Rio Tercero. Přibližně 50 kilometrů za městem, které nese stejný název jako zmíněná řeka, odstartoval první, 180 km dlouhý měřený úsek. Ten se vinul jako had v podobě písmene S v podhůří středoargentinského pohoří Sierra de Córdoba s vrcholem Champaqui, jež ční do výšky 2 790 nad mořem. Hlinitokamenitý měřený úsek začínal v 500 metrech nad mořem, konec se už nacházel ve výšce přibližně 2 100 metrů nad mořem. Hned na 29. kilometru čekal na závodníky první kontrolní bod. Po průjezdu soutěžní částí putovali závodníci dalších 224 kilometrů na jihozápad do cílového města San Luis.
Posádka 504 může být s vybojovaným druhým etapovým místem spokojena a náš pilot Aleš Loprais přidává osobní vzkaz: “Letos první dakarské stříbro. Mohlo to být i zlato nebýt jedné malé navigační chybičky, ale je to velmi krásný výsledek ve srovnání s továrním týmem Kamaz a ostatní velkou konkurencí. Etapa měřila bezmála 200 km a rozestupy mezi prvním a druhým místem činí pouhých deset vteřin! To svědčí o současné náročnosti a vyrovnanosti kategorie. Po dlouhém a náročném dni jsme po téměř 900 km na cestě dorazili do bivaku. Na Královně 69, která dnes šlapala skvěle, se začalo opět pracovat. Obě Tatry teď dostávají nezbytný servis a je jasné, že se mechanici až do rána nezastaví. Dakar se již rozjel… a rozjel jsem se i já, respektive my, v osobním životě. Pár dnů před startem se mi narodil syn Alex. Toto symbolické etapové stříbro bych chtěl věnovat jemu a také jeho úžasné mamince. I když jsem mu chtěl vybojovat zlato (a že bylo sakra blízko), věřím, že ještě chvíli počká a že se nám to s Královnou podaří… Děkuji všem za přání a podporu, které se nám během závodu od fanoušků dostává.”
Přesně tak, jak bylo potřeba, dokončily první etapu Dakaru 2014 oba kamiony KM Racingu. Jaroslav Valtr se v nabité první desítce dokázal prosadit na devátou příčku a Vlasta Vildman uzavíral první dvacítku. Nevedlo se naopak Josefu Macháčkovi, který dorazil do bivaku až v noci se ztrátou více než pěti hodin poté, co na jeho buggy došlo k poruše alternátoru.
Speciálka, dlouhá 180 kilometrů, se vlnila po zatáčkovité trati pohořím Sierra Cordoba v úsecích známých i z mistrovství světa v rallye. Úzká prašná cesta neumožňovala příliš častá předjíždění, naopak přítomnost skal a srázů byla velkou hrozbou. "Pro nás je to dobrý start. Klíčové bylo, na úvod nic nepokazit a nemít defekt či technické problémy. V plánu jsme měli, zahájit v první desítce, a to se nám podařilo. Zkouška ale byla místy dost nebezpečná," řekl Jarda Valtr po dojezdu. Posádka Vlasty Vildmana zažila také solidní začátek – cílem bylo dojet úvodní speciálku bez problémů, nezdržet se defektem, na solidním umístění a v kontaktu se soupeři – přesně takové je dvacáté místo zelenožlutého Liazu – pouze 12 minut za Jardou Valtrem.
Josef Macháček zažíval se svou buggy opačný příběh. Na trati první etapy mu odešel alternátor a následně došlo k totálnímu vybití baterie. Do cíle etapy musela být buggy dotažena a následně v noci mělo teprve dojít k výměně alternátoru, pravděpodobně poškozeného solným prostředím na lodi při přepravě stroje do Jižní Ameriky.
Další fotografie naleznete na: www.kmracing.cz/fotogalerie.php?id=31
Druhá etapa nabídne odlišné menu od té první. Na úvod bude závodníky čekat znovu dlouhý přesun a po něm 400 kilometrů speciálky pro kamiony a 433 kilometrů pro osobní auta. Zatímco vítěz kamionů z prvního dne Mardějev dosáhl průměrné rychlosti jen 65 km/h, druhý speciál má být nejrychlejším v celém letošním ročníku. Na jeho konci čekají všechny první duny – už klasická oblast šedých dun Nihuil ke konci speciálu, jen kousek od cílového San Rafael.
Sledujte zpravodajství KM Racingu z Rallye Dakar na televizi Sport 5 v pořadu Dakarské aktuality ve 21:00.
KM Racing Media / Jiří Vintr
Na našich stránkách naleznete také mnoho dalších aktuálních informací a rozhovorů, nebo i starší články či fotografie.
Aktuálně je 6.1. neco před 19- tou hodinou týmy pomalu vyjíždějí na trať!
A ještě pár tipů, kde co sledovat :
TV vysílání DAKAR – 6.1.2014
Sport 5 - Dakarské aktuality - 2.díl, 21:00 hod.
Sport 5 - Dakarské aktuality - 2.díl, 22:15 hod.
ČT sport - Dakar 2014 - 23:00 hod. (Denní souhrn důležitých momentů)
Eurosport - Rally Dakar - 2.etapa, 23:00 hod.
Eurosport - Rally Dakar - 2.etapa, 01:00 hod.
Eurosport 2 - Rally Dakar - 2.etapa, 00:15 hod.
Připravila Klára Bubelová.
6. 1. 2014