09.01.2014
Včerejší čtvrtá etapa byla poněkud brutální. Kamiony objely neskutečných 657 kilometrů! Motorky dostaly o něco menší nálož v podobě pouhých 352 kilometrů! Všichni zdolávali převýšení několika tisíc metrů. Paradoxně největší nejasnosti a potíže nastaly na přejezdu mezi měřenými úseky... Pátá etapa je ale nejdelší, opět je rozdělena do dvou měřených úseků - dohromady to dělá 527 kilometrů. A celkově tato etapa měří neuvěřitelných 911 kilometrů!
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Nepřehlédněte Dakarské ozvěny- 4. etapa s Jiřím Žákem

 

Buggyra racing: Martin Kolomý v cíli 4. místo a kolabs!

 

Zpráva po dojezdu 4. etapy- FB:  Hurá jsme v cíli a je to zase brambora.. Bedna utekla o kousek, celkově posun na 8.místo za Aleše. Sem rád, že ten dnešní více jak 6ti hodinový maraton je za námi.

 

Rallye Dakar za sebou má jeden z nejtvrdších dnů historie! Čtvrtá etapa byla nejdelší měřenou zkouškou letošního ročníku za posledních osmi let. Kolomého speciál Tartry a roudnické Buggyry - FatBoy (Tlouštík) dojel v nejnáročnější etapě na čtvrtém místě a byl opět nejlepší českou posádkou. Bohužel Martinovi cestou došlo pití a v cíli vyčerpáním zkolaboval!
 

 

Paradoxem je, že když bruntálský pilot říká, že tyto dlouhé a těžké etapy miluje, určitě si nedělá legraci. Své tvrzení potvrdil právě při středeční prověrce, v níž, i když trpěl jako zvíře, obstál na výbornou. Dakar měl právě díky čtvrtému dílu na programu nejdelší speciálku od roku 2005. Posádky musely zdolat měřených 657 km, které pořadatel rozdělil do dvou částí.

 

"Právě proto byl závodní den tak náročný. Obě části byly dlouhé a rozbité. Ke konci nám došla voda, takže jsem přijel značně dehydrovaný. Kluci mě museli křísit, ale zvládli jsme to," řekl unaveně Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing, kterému tentokrát nestačilo osm litrů nápoje a v cíli na chvíli ztratil vědomí. Jeho navigátor René Kilián hned na tři hodiny usnul.

 

Kamiony do etapy vyjížděly ze San Juan. Časomíra prvního úseku (216 km) se rozběhla už po čtyřech desítkách kilometrů. Posádka s Martinem Kolomým startovala jako čtvrtá jen půl minuty za českým konkurentem Alešem Lopraisem.

"Strašně se prášilo, ale Aleše se mi podařilo předjet už někde po dvanácti kilometrech,"
podotkl Kolomý, který se celou dobu pohyboval na třetí příčce a na nejrychlejšího Rusa Karginova ztratil jen devět minut. Mezi touto dvojicí se držel aktuální lídr závodu kamionů De Rooy.

Posádky si před druhou měřenou pasáží (284 km) mohly "oddechnout" při sto padesátikilometrovém přejezdu.

 

 

Kolomý ale nezaváhal ani při druhé rychlostní zkoušce. Během ní se kamiony z tisíce metrů nad mořem dostaly až do tří tisíc. V horských pasážích ale rodák z Bruntálu se svými plzeňskými kolegy nijak nezaostal, ale problémy se mu nevyhnuly.

"Když jsme projeli řečiště, urvali jsme anténu a přestal nám fungovat navigační systém. Díky tomu jsme nemohli najít poslední way point a ztratili jsme nějakých pět minut. Je to škoda, už bychom vyskočili na bednu. Nevadí, mnohem důležitější je, že auto drží a jede zatím na výbornou," zaklepal na dřevo Kolomý, jehož posádce právě v samotném závěru pódiovou radost překazil Rus Nikolaev, který byl jen o minutu rychlejší. Týmu Tatra Buggyra tedy opět patřily brambory. "Ty máme sice docela rádi, ale je fakt, že na stupně bychom už vyskočit chtěli," poznamenal navigátor René Kilián.

 

Vítězstvím v etapě si své vedení jen upevnil Holanďan De Rooy, na kterého Kolomý ztratil, na rozdíl od jiných, pouze deset minut. Díky tomu se "protlačil" do elitní desítky. Nyní mu patří osmá pozice hned za českým pilotem Alešem Lopraisem, na kterého ztrácí lehce přes dvě minuty.

Díky velmi těžkému dílu narostly ztráty u většiny posádek a definitivně se oddělilo zrno od plev.

Mnozí zaostali dokonce o několik hodin nebo cíl nespatřili vůbec.
Mluví se o nejvyšší "úmrtnosti" v historii. Pořadatelé museli řešit řadu protestů. Čeští fanoušci ale zoufat nemusí. Týmy s podporou motoru Gyrtech až na Ardavičuse dojely maximálně ve druhé desítce a to i Jaroslav Valtr, který svoji liazku "hodil" na bok.

 

 

Dakar má za sebou nejdelší měřenou část letošního ročníku. Nejvíce kilometrů ale kamiony budou muset zvládnout hned o den později. Čtvrteční 5. etapa z Chilecita do Tucumánu měří v součtu neskutečných 911 kilometrů! I tentokrát pořadatelé nachystali dva měřené úseky, které mají dohromady 527 km.
"Bude to prakticky to samé. Opět je před námi pořádná porce v tvrdém terénu, což mi vyhovuje. Dá se hodně nasbírat, i hodně ztratit, ale já doufám, že budeme vepředu. Znovu uděláme maximum proto, abychom se posunuli ještě výš," dodal Martin Kolomý.

 

Výsledky - 4. etapa (657 km)

Pořadí:1. De Rooy (NED) Iveco 6:06:40, 2. Karginov (RUS) Kamaz +2:01, 3. Nikolaev (RUS) Kamaz +9:04, 4. Kolomý (CZE) Tatra Buggyra +10:18, 5. Stacey (NED) Iveco +14:06, 9. Loprais (CZE) Tatra +23:12, 18. Vildman (CZE) Liaz +1:36:07, 22. Vrátný (CZE) Tatra +1:52:53, 23. Valtr (CZE) Liaz +1:54:25, 36. Tománek (CZE) Tatra +3:35:36, 40. Ardavičus (KAZ) Tatra +6:22:31.

Celkově:1. De Rooy (NED) Iveco +16:17:33, 2. Van Vliet (NED) MAN +36:12, 3. Karginov (RUS) Kamaz +41:11, 4. Nikolaev (RUS) Kamaz +57:03, 5. Stacey (NED) Iveco +59:42, 7. Loprais (CZE) Tatra +1:09:10, 8. Kolomý (CZE) Tatra Buggyra +1:11:19, 17. Vildman (CZE) Liaz +4:29:16, 19. Valtr (CZE) Liaz +4:58:23, 22. Vrátný (CZE) Tatra +5:38:21, 24. Tománek (CZE) Tatra +6:14:36, 32. Ardavičus (KAZ) Tatra +9:20:35.

 

Zdroj:  litomerice.5plus2.cz- Patrik Pátek
Foto: Petr Lusk

 

 

KM racing: Jen krátké ohlednutí za 4. etapou

4. Etapa - témeř 500 závodních km po horských pláních skrze rozvodněné i vyschlé řeky. I s přejezdy šlo téměř o 900 km a to pro některé posádky znamenalo příjezd do bivaku v ranních hodinách. Machus s buggynou #379 si etapu užíval a držel si i solidní umístění až do posledního bodu, který řekněme nebyl úplně správně zapsán.

Posádka #525 Vildman, Macík, Mrkva nasadila solidní tempo, které udržela az do konce i přesto, že od 100. km jela bez pravého předního tlumiče, který ten náročný terén nezvládl

 




Jarda Valtr a jeho posádka #513 se rozjela ve velké parádě, ale bohužel v první časti se dostal mimo trať a kamion položil na bok. Velké díky patří Arturovi Ardavichusovi, který okamžitě pomohl posádce na kola a následně pak Vlasta Vildman s jeho posádkou vytáhli Jardu z menší rokle a pokračovalo se.


Podívejte se na video týmu KM racing z 2. etapy Rallye Dakar!

 

 

Josef Macháček si na Rallye Dakar zvyká na jízdu ve dvojmístné bugině a překonává návyky ze čtyřkolky


Po smolném začátku s nefunkčním alternátorem se Josef Macháček začíná s buginou MD Optimus Nissan očividně sžívat. Dakarská legenda motocyklových čtyřkolek se na jihoamerických savanách objevila po dvouleté pauze a v automobilové kategorii s navigátorem Vlastimilem Tošenovským dokazuje, že jeho přestup za volant může přinést zajímavé výsledky. I když se šestapadesátiletý matador posouvá ve výsledkové listině, nohama zůstává na zemi.

Jak jsi zatím spokojený s premiérou v automobilové kategorii?
Stále si zvykáme na auto i na fungování posádky, protože Dakar neustále přináší nějaké překvapení. Autu však začínám věřit, protože se v něm cítím velice bezpečně, a to hlavně ve vyšších rychlostech. Zároveň ale ještě musím překonávat některé návyky ze čtyřkolky - například nerovnosti na trati mě nutí přibrzdit, i když k tomu vlastně není důvod, protože v bugině je překonám s lehkostí.

 


Co způsobilo problémy v úvodní etapě?
Šlo o závadu na dobíjení. Tím, že jsme buggy nekonstruovali sami, bylo velmi těžké na trati hledat poruchu v elektroinstalaci. Díky Vlastíkovi, který se vydal v nehostinném terénu k nedalekému obydli a donesl náhradní baterii, jsme pokračovali k místu, kde nám pomohli další lidé. Museli jsme postupně vyměnit pět baterií a díky tomu jsme dojeli do cíle rychlostní zkoušky.

Co bylo příčinou toho, že se vám vařilo palivo?
„Zkurvenej argentinskej“ benzin... O tom problému vím ještě ze startů se čtyřkolkou. Marně jsem doufal, že to teď bude lepší, jenže to zůstalo stejně špatný. Měl jsem možná i trošku naivní představu, že tato bugina, která předtím, než jsem si ji pořídil, jela už tři Dakary, bude na to připravená. Realita však byla jiná.

Jak se ti jede v dalších etapách, odpovídá už výkon stroje tvým představám?
Na Dakar jsem přijel spíš kvůli seznamování s novou technikou, než abych bojoval o nějaké výsledky. Tento ročník mi má ukázat, kam vlastně s buggy patřím a kam patří můj výkon. Až pak můžu mít jiné ambice. Nyní jsme vlastně ještě skoro na začátku závodu, víc se uvidí po dni volna. Rád bych bez dalších výpadků dojížděl etapy a stoupal vzhůru průběžným pořadím.

 


Jak se chová bugina v dunách?
Ještě se nejelo v těch pravých dunách chilské pouště Atacama, ale do nynějška jsem s překonáváním dun neměl vážnější problémy, i když jsem do nich najížděl s velkým respektem.

Novinkou je pro tebe pomoc navigátora, jak ji oceňuješ a jak funguje vaše spolupráce?
Je to obrovská pomoc. Můžu se stoprocentně soustředit na jízdu a všechno - co se týká navigace - nechávám na Vlastovi. Ještě jsme se nemuseli vracet k žádnému waypointu. Pro mě je navigátor veliká a pozitivní změna.

Sledujte aktuální dění týmu každý den ve 21.00 na TV Sport 5 v pořadu „Dakarské aktuality“
Sledujte videa KM Racingu na odkazu http://www.youtube.com/kmracingteamcz


Zdroj: KM Racing Media / min

 

Bonveráci: Vrátný vyrovnal své nejlepší letošní umístění, Ardavičus ztratil a byl penalizován

 

Posádky týmu Bonver Dakar Project útočily ve čtvrté etapě na prozatím nejlepší umístění na letošní Rally Dakar. Jejich snažení ovšem zastavily technické problémy, které měla jedna z posádek.

Do čtvrté etapy startovaly obě posádky týmu Bonver Dakar Project těsně za sebou. A v první měřené části si vedly skvěle. Artur Ardavičus byl po 216 kilometrech čtrnáctý, a to i přes to, že pomáhal Jaroslavu Valtrovi poté, co se český závodník týmu KM Racing dostal mimo trať a převrátil na bok svůj kamion Liaz. Tomáš Vrátný byl těsně za Arturem na sedmnáctém místě.

 

 

Na přejezdu mezi měřenými úseky ale měla posádka Tatry Jamal se startovním číslem 542 technické problémy. Artur Ardavičus prorazil nádrž a Tomáš Vrátný mu pomáhal. Oba tak přijeli pozdě na start druhé měřené sekce a zatímco závodící šéf týmu po chvíli pokračoval dál, zkušenému kazašskému závodníkovi trvalo více než dvě hodiny, než se objevil na dalším mezičase.
 

Bonveráci a jejich BDP studio- 4. etapa

Tomáš Vrátný tak tuto náročnou a dlouhou etapu dokončil na 22. místě se ztrátou 1 hodiny, 52 minut a 53 vteřin. V průběžném hodnocení kamionů mu patří 22. příčka. Artur Ardavičus nakonec dorazil do cíle čtvrté etapy na 40. pozici. Za pozdní příjezd do cíle byl navíc penalizován, takže je celkově až dvaatřicátý a na průběžně vedoucího Gerarda De Rooye ztrácí 9 hodin, 20 minut a 35 sekund.

 

 

Přímo z bivaku píše závodící šéf týmu Tomáš Vrátný: 
"Včera to byla dlouhá etapa. Začátek byl hodně rozbitý a pak jsme dlouho jeli ve výšce 3 000 m. Zase jsme šli poměrně zezadu. Oba za sebou, já a Artur. Trochu jsem dostal vyčiněno, že jsem prášil. Pak ale začaly jiné starosti. Artur prorazil nádrž a my pomáhali s opravou. Zdrželi jsme se v neutralizaci a dojeli jsme skoro o hodinu později na start druhé speciálky. Mára Spáčil a kluci z press caru to společně s Arturem dali nějak dokupy a Artur v noci dojel. Oba dál valíme bomby. Děkujeme za podporu!"

 

Zdroj: Media Bonver Dakar Project
Foto: Marek Spáčil, Bonver Dakar Project

 

 

 

SP Moto Dakar Team


Včerejší 4. etapa pro motorky znamenala "pouhých" 352 kilometrů! Byla poměrně specifická, protože jezdci se museli obejít bez týmové podpory. Bivak pro motorkáře byl totiž umístěn jinde, proto byla tato etapa náročnější na zvolení strategie k udržení techniky v dobré kondici během obou dvou dnů.Hlavně druhá část této etapy se vyvíjela velice dobře.

David Pabiška
dojel do cíle na 24. místě a Štefan Svitko na krásném 12. místě. Celkově se kluci drží na 26. a 11. místě!

Na fotkách se podívejte, jak vypadají pneumatiky po dojezdu maratonské etapy...

 

 

David Pabiška:

Na takhle sjetých pneumatikách už to lépe opravdu nešlo, bylo to strašně technicky náročné, stále to někde smykovalo. Zase se jelo ve vysoké nadmořské výšce, což mi nedělá dobře a doufám, že už těch výšek bylo dost, protože podávat fyzické výkony ve 4000 metrech je myslím trochu nesmysl. I když mě horolezectví baví, ale tohle je nic moc. Motorka drží, měl jsme včera večer v bivaku jen problém s roadbookem, takže jsem musel opravovat, se Štefanem jsme dělali na zadním kole, takže jsme v cíli, zase o kus dál a to je jedině dobře.

 



Štefan Svitko:

Večer po první části maratonské etapy jsem zjistil, že mám roztrženou zadní pneumatiku a myslel jsem si, že to nevydrží, ale nakonec muselo a bylo to v pohodě, ale na cca 30 kilometru po staru se šlo po horizontech a kopcích a ustřelilo mi přední kolo a poslalo mě to dolů tím kopcem. Myslel jsem si, že hned najedu zpět na trasu, protože nahoře byl waypoint, ale nevyjel jsem to, nechal jsem tam minimálně 10 až 15 minut. Pak se to konečně podařilo, ale to nebylo vše, protože mi lehce chytla motorka, jak jsem spadl, tak se mi tam dostalo suché křoví, které chytlo a musel jsem to hasit vodou z camelbagu. Na konci jel proti mě Przygonski a ten trochu zazmatkoval a myslel, že jedem špatně, tak jsme chvíli bloudili. Ale jsem v cíli, máme za sebou 4 etapy a jsem spokojený.

 


 

Zdroj: facebook.com

 

Lopraisovci: 4. etapa a další očistec


Do čtvrté etapy ze San Juanu do Chilecita startoval Aleš Loprais po Rusu Karginovovi a Nizozemci de Rooyovi v závěsu jako třetí. Ovšem hned na prvním waypointu vskutku maratonské etapy jej časomíra zaznamenala na osmé příčce. Postupně se však Aleš zlepšoval, probil se na pátou příčku a po většinu více než 650 kilometrů dlouhé štreky se držel na dostřel těch úplně nejrychlejších.

 

Jenže po překonání nejvyššího místa etapy, který byl více než 3 200 metrů nad mořem, začal Aleš ztrácet. Mezi osmým a devátým waypointem, tedy přibližně 500 kilometrů po startu speciálky, se propadl z šesté příčky na osmou, po jedenáctém waypointu už byl devátý. Nakonec z toho byla v cíli ztráta 23 minut a 12 vteřin na vítězného de Rooye a devátá pozice. V součtu odjetých etap je Aleš Loprais sedmý, vedoucí de Rooy má náskok hodinu a devět minut.

 

 

Očistec bez pohonu 4x4 podruhé! V nejdelší etapě dosavadního ročníku nás opět potkala stejná závada. Dnes v noci to budeme řešit. Předjela nás dnes spousta kamiónů. Z ataku na pódiové umístění se stal boj o přežití na Dakaru - nezapadnout a dojet. Během dne nás ještě potkala bohužel další závada, únik oleje z olejové vany. V neutralizační zóně jsme museli olej doplňovat, aby se srdce Královny nezastavilo. Šťastné je to, že jsme etapu dojeli a vše nějak zvládli. A tak naše dobrodružství pokračuje!“ komentuje a všechny zdraví Aleš Loprais s posádkou 504.

 

Podívejte se, jak Lopraisovci sprchují diváky na Dakaru!

 

 

5. etapa: Chilecito – Tucumán
Spojovací úsek: 384 km / Rychlostní zkouška: 527 km
Jestliže se o včerejší etapě dalo říct, že byla náročná a vyčerpávající, pak to samé platí i o té dnešní. Je vůbec nejdelší v letošním ročníku a měřený úsek o délce 527 kilometrů je rozdělen do dvou částí. K nim je třeba připočíst 154 a 231 km spojovacích úseků mezi startovním městem Chilecito a cílovým Tucumánem. Na závodníky čeká vedro a písek. Už dopředu organizátoři varují, že počet kandidátů na podium se v bivaku v Tucumánu sníží a že z elitní skupiny po etapě někteří vypadnou. Doufejme, že naše obě posádky vozů s číslem 504 a 519 budou statečně bojovat dál!

 

Zdroj: loprais.cz

 

 

TV vysílání - co a kdy sledovat:

 

Sport 5 - Dakarské aktuality - 4.díl, 10:50 hod.
Sport 5 - Dakarské aktuality - 4.díl, 15:35 hod.
Sport 5 - Dakarské aktuality - 5.díl, 21:00 hod. (Živě)
Sport 5 - Dakarské aktuality - 5.díl, 22:15 hod.

ČT sport - Dakarské ozvěny - 17:10 hod. (Pohled odborníků na českou účast a aktuální dění na Rallye Dakar)

ČT sport - Dakar 2014 - 22:40 hod. (Denní souhrn důležitých momentů), repríza - 10.1.2013, 8:30 hod

Eurosport - Rallye Dakar - 5.etapa, 23:00 hod.
Eurosport - Rallye Dakar - 5.etapa, 01:00 hod.

Eurosport 2 - Rallye Dakar - 4.etapa, 10:00 hod.
Eurosport 2 - Rallye Dakar - 4.etapa, 13:00 hod.
Eurosport 2 - Rallye Dakar - 5.etapa, 00:15 hod.

 

Připravila: Klára Bubelová


9. 1. 2014

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.