Osmá dakarská zkouška, která vedla z argentinské Salty do chilské Calamy, včera odstartovala pro kategorii kamionů dvě minuty před čtrnáctou hodinou tamního času. Posádky musely ve 302 kilometrů dlouhém měřeném úseku nechat za zády Andy, překonat spoustu prudkých stoupání i sjezdů a znovu si poradit se všemi nástrahami, kterými je dakarské dobrodružství prošpikované.
Queen 69 Aleše Lopraise si stejně jako v předchozí etapě vedla dobře, posádka vozu s číslem 504 se pohybovala na waypointech kolem páté pozice. Za polovinou speciálky sice Aleš Loprais klesl na sedmou příčku, ale v posledním stoupání etapy Queen 69 se svou posádkou zabojovala. Aleš Loprais předstihl tři soupeře a v cíli z toho bylo čtvrté místo. Byť bývá označováno jako nepopulární nebo bramborové, v dané konkurenci je jistě úspěchem. Na vítězného Rusa Karginova s Kamazem ztratil Aleš Loprais rovných 8 minut, za třetím Sotnikovem, rovněž z ruské stáje Kamaz, zaostal o minutu a pět vteřin. A o tom, že to byl boj, svědčí i fakt, že pátý Nizozemec Versluis s Manem ztratil na Aleše Lopraise jen 33 vteřin.
„Zdravím všechny. Dnes rychlá, ale místy hodně rozbíjející etapa. Je třeba uznat, že Kamazy mají letos bezkonkurenční podvozky. To se týká i motoru. V extrémně kamenitých pasážích jim s Královnou nějak nestačíme. A tak jsem za celkový posun do první pětky opravdu rád. Pokračujeme v našem tažení,“ komentuje včerejší jízdu a závod náš pilot Aleš.
Pro zajímavost – Aleš Loprais, kterého musel po předchozí etapě dávat kvůli bolestem zad dohromady fyzioterapeut, zvládl tuto 302 km dlouhou a náročnou speciálku za 3 hodiny a 92 vteřin, průměrně tedy hnal Královnu 69 po trati stovkou. Druhá týmová posádka Jana Tománka včera dojela do cíle na 18. příčce s půlhodinovou ztrátou. V celkovém hodnocení si Aleš Loprais díky včerejší etapě o příčku polepšil, posunul se z šesté na pátou pozici a na vedoucího Nizozemce de Rooye ztrácí hodinu a 48 minut. Třetí Rus Nikolajev má před Alešem náskok něco málo přes půl hodiny. Jan Tománek se po včerejšku drží na 18. místě.
9. etapa: Calama – Iquique
Spojovací úsek: 29 km / Rychlostní zkouška: 422 km
Úterní devátá etapa zavede účastníky na nejsevernější bod letošní edice Dakaru, kterým bude chilské Iquique. A 422 kilometrů dlouhá speciálka bude především ve znamení jízdy z kopce dolů. Odstartuje totiž v nadmořské výšce 3 000 metrů a závodníky přivede až ke břehům Tichého oceánu! Posádky se nejprve budou muset vypořádat s kamenitými cestami v oblasti Tarapacá, proslulé kvalitními víny, v poslední třetině speciálky se už budou rvát s pískem a dunami pouště Atacama. Na závěr etapy připravili organizátoři test nebojácných závodnických srdcí – tříkilometrový ostrý sešup do cílového Iquique. „Důrazně je doporučováno nezastavovat,“ radí s nadsázkou pořadatelé. Závodníci už budou vědět: cíl etapy a bivak nejsou daleko!
Přejeme hezký den.
PS: A pokud jste náhodou díky naší zprávě dostali chuť na dobré chilské víno nebo pivo Budvar, přejeme také na zdraví – nejlépe při sledování tažení našeho týmu
Koukněte na video z osmé etapy!
Zdroj: loprais.cz
Salta/Calama - Velmi smutno bylo pilotovi Martinu Kolomému. Jezdec stáje Tatra Buggyra Racing byl se svojí posádkou z bezpečnostních důvodů nucený odstoupit z nejextrémnější soutěže světa, věhlasné Rallye Dakar. Když ostatní týmy mířily ke startu 8. etapy, bylo v jeho skelném pohledu vidět velké zklamání, že už do následujících kapitol soutěže nepřipíše další řádky příběhu ze svého pera.
"Bezpečnost lidí má mnohem větší prioritu než sportovní úspěch. Vyčítali bychom si, kdybychom pokračovali a v horských pasážích se někomu něco stalo. Přece jen jsme tátové od rodin. Jezdíme na hranu, což jsme už ukázali, ale pořád je to v rámci mezí. Když víte, že reálně hrozí vážné selhání techniky, která může mít fatální důsledky, tak k tomu musíte přistoupit rozumně. Teď mluvím rádoby chytře, jakoby snad odstoupit bylo jednoduché. Ve skutečnosti to zatraceně bolelo a nedivte se chlapům v televizi, že to obrečí, neměl jsem k tomu sám daleko," popsal své pocity pilot Martin Kolomý.
Technický ředitel Buggyry Robin Dolejš více přiblížil technické strasti, které stály za předčasným ukončením dakarské mise: "Po problémech s pravým předním kolem jsme museli vyměnit i otoč, protože původní kovaná byla zadřená. Bylo pro nás velké dilema, zda riskovat nebo zda ukončit soutěž a odstoupit. Po zvážení variant a vyhodnocení rizik, jsme se nemohli rozhodnout jinak. Je to škoda, použili jsme inovativní řešení brzdění přední nápravy, které se osvědčilo. Bohužel se ukázalo, že na několika místech přední nápravy se objevily mikropraskliny, které mohou být velkým rizikem pro posádku."
V pondělí závodníci v rámci 8. etapy ukončili argentinskou štaci a načali tu chilskou. Na území Chile se odehraje šestice zbývajících dnů. Před cílem ve Valparaísu musí účastníci zvládnout ještě čtyři tisíce kilometrů, z nichž je dva a půl tisíce měřených. "Bylo až dojemné číst vzkazy od našich fanoušků. Setkali jsme se tu dokonce s krajany, kteří žijí poblíž Salty a bylo strašně příjemné vědět, jak to s námi prožívali. Jsme všichni moc zklamaní, že pro nás Dakar skončil předčasně. Doufáme, že fanoušci na nás nezanevřou a že příští ročník Dakaru nám ukáže přívětivější tvář," věří navigátor René Kilián.
Kolomého posádka se svými odvážnými kousky a srdcařským přístupem získala na Dakaru mimořádné jméno. Vždyť, kdo dokázal jet s hořící pneumatikou, dlouhých osm hodin usilovně pracovat v horském průsmyku, jen aby mohl pokračovat, několik dnů nespat a do cílem projet po třech kolech? Ano, reálné příběhy týmu Tatra Buggyra Racing byly víc než barvité a zaujaly takřka celý svět. A právě kvůli fanouškům, kteří sledovali slastné i strastné okamžiky stáje, hodlá Martin Kolomý se svými komentáři dál popisovat průběh letošního Dakaru.
Osmou etapu nakonec ovládl Rus Karginov, který na Dakaru získal své druhé vítězství. Nejlepším českým jezdcem byl čtvrtý Aleš Loprais. Posádky s podporou motoru Gyrtech dojely ve druhé desítce - Vildman z KM Racingu šestnáctý, hned za ním Vrátný z Bonver Dakar projektu a jeho týmový kolega Ardavičus pak osmadvacátý.
V průběžném pořadí stále vede Holanďan De Rooy. Loprais poskočil na pátou příčku a Vildman s liazkou na čtrnáctou.
Výsledky - 8. etapa (302 km): 1. Karginov (RUS) Kamaz 2:53:32, 2. De Rooy (NED) Iveco +5:15, 3. Sotnikov (RUS) Kamaz +6:55, 4. Loprais (CZE) Tatra +8:00, 5. Versluis (BEL) MAN +8:33, 16. Vildman (CZE) Liaz +26:47, 17. Vrátný (CZE) Tatra +29:34, 18. Tománek (CZE) Tatra +30:38, 28. Ardavičus (KAZ) Tatra +1:00:24.
Celkově: 1. De Rooy (NED) Iveco +31:20:29, 2. Karginov (RUS) Kamaz +32:35, 3. Nikolaev (RUS) Kamaz +1:12:01, 4. Sotnikov (RUS) Kamaz +1:23:26, 5. Loprais (CZE) Tatra +1:48:27, 14. Vildman (CZE) Liaz +6:57:05, 15. Vrátný (CZE) Tatra +6:59:17, 20. Tománek (CZE) Tatra +8:20:09, 23. Ardavičus (KAZ) Tatra +10:55:07.
Podívejte se také na video z osmé etapy a Martinovo vyjádření k odstoupení.
Zdroj: buggyra.com
Obě posádky týmu Bonver Dakar Project mají za sebou náročnou osmou etapu. Zatímco Tomáš Vrátný byl ve včerejší rychlostní zkoušce sedmnáctý, Artur Ardavičus dojel na osmadvacátém místě.
Tato rychlostní zkouška byla pro kategorie automobilů a kamionů poslední na území Argentiny. Ze Salty se jelo Calamy ležící na území Chile. Celkem tedy 824 kilometrů, z toho bylo 302 kilometrů měřených. A pro tým Bonver Dakar Project poměrně náročných, o to víc, že mechanici strávili noc opravováním a zprovozňováním tatry Artura Ardavičuse poté, co ji tento zkušený kazašský závodník převrátil v předchozí rychlostní zkoušce.
„Byla to stoprocentně moje chyba,“ konstatoval po dojezdu do bivaku Artur Ardavičus, který byl ochotný pomáhat svým týmovým kolegům a mechanikům klidně i celou noc, jen aby mohl dál pokračovat ve slavné dakarské rally. Maximální úsilí Artura i všech dalších členů týmu Bonver Dakar Project se vyplatilo. Tatra byla v ranních hodinách opravená a připravená na start. Stejně tak její posádka, které se naštěstí nic nestalo. A tak do včerejší rychlostní zkoušky startovaly obě posádky týmu Bonver Dakar Project.
Úspěšnější byl Tomáš Vrátný. Závodící šéf týmu navázal na svůj výkon z předchozích tří etap a pokračoval v boji s Vlastimilem Vildmanem a jeho liazem o pozici druhého nejlepšího Čecha v kategorii kamionů. Cílem projel jako sedmnáctý, 29 minut a 34 vteřin za nejrychlejším Karginovem s kamazem a 2 minuty a 47 vteřin za Vildmanem. Na toho Tomáš Vrátný celkově ztrácí 2 minuty a 12 vteřin. Patří mu průběžné patnácté místo. Artur Ardavičus ztratil 1 hodinu a 24 vteřin a obsadil osmadvacáté místo. Celkově je třiadvacátý.
Tomáš Vrátný přímo z Dakaru: „Etapa ze Salty začala už v noci. Všichni, úplně všichni totiž makali na Arturově tatře rozbité v předchozí etapě. Stihli jsme to sedm minut před startem! My jsme měli takovou nějakou pomalou etapu. Asi to bylo ovlivněné nadmořskou výškou… S Milanem Holáněm se nám pořád chtělo čůrat a v kombinaci s únavou a tlakem v podbřišku z toho nebyla žádná rychlá jízda. Dnes to bude ale určitě lepší. Největší poděkování ovšem patří Arturovi a jeho mechanikům. Kolik jen práce a dřiny oni zvládli! Jejich Jamalka jede dál, i když v podstatě jen na zadní pohon. I tak Artur zajel velmi slušně. Jen… S takovou technikou to bude mít moc těžké v dnešní etapě plné dun, nevím, nevím, jak je s jednou poháněnou nápravou zvládne… Ale Artur je hrdina a říká: Nebajus. Držte nám palce, prosím, bo já bajus! Děkujeme.“
Dle nejnovějších informací se mechanikům týmu Bonver Dakar Project podařilo pohon 4x4 provizorně zprovoznit. Uvidí se tedy, zda technika zvládne první z několika náročných etap vedených přes poušť Atacama. Dle pořadatelů nyní začíná ta nejtěžší část Rally Dakar. Už při cestě z Calamy do Iquique čeká na účastníky této legendární vytrvalostní soutěže 422 měřených kilometrů, z toho více než 150 kilometrů v nevyzpytatelných dunách proslulé atacamské pouště. A na závěr prudký a velice zrádný sjezd do Iquique.
Informace o týmu Bonver Dakar Project naleznete i na facebook.com/BonverDakarProject a twitter.com/Bonver_Dakar.
Zdroj: Media Bonver Dakar Project
Foto: Marek Spáčil, Bonver Dakar Project
Osmou etapu dojel Štefan na 11. místě a David na 30. V celkovém průběžném pořadí je Štefan 12. a David 20.
David měl bohužel opět problém s vysokou nadmořskou výškou a v noci moc nespal. Jinak byly etapy až na jeden pád vcelku v pohodě. Štefan spadl a následkem toho ohl řidítka a škaredě si sedřel a narazil bok, který mu ošetřovali v medical centru.
Mechanici opět pracují na motorkách, na té Davidově bude Michal Kroupa dělat běžný servis a drobné opravy po pádu a také výměna zadních brzdových destiček.
Zato mechanik Štefana- Marek Meško bude mít co dělat. Výměna řidítek, oprava navigačních přístrojů, výměna předních tlumičů, opravy kapotáže a k tomu samozřejmě běžný servis.
Zdroj: facebook.com- spmotodakarteam
V osmé etapě Dakaru 2014 s cílem v Chilské Calamě, bráně do pouště Atacama, si Vlasta Vildman i Pepík Macháček zasoutěžili. Velmi rychlá etapa, kterou nejlepší kamion zajel průměrem okolo 105 km/h mimo oblak prachu žádné závažnější problémy nikomu nepřinesla.
Přesto nebyla snadná. Už úvodní přesun na trať speciálky byl drakonicky dlouhý. 522 kilometrů, které museli soutěžící ujet, než mohli vjet do speciálky, přes průsmyk Paso de Sica ve výšce 4800 metrů byl únavný nejen délkou, ale i nadmořskou výškou a velmi náročným třicetikilometrovým sjezdem.
"Zpětně se mi ani nezdá, že jsme tu speciálku odjeli tak rychle, průměrem přes devadesát. Celkově ta etapa byla opravdu dlouhá a únavná, ale to bylo tím úvodním přesunem přes Andy. Dávali jsme si velký pozor na to, abychom neměli zbytečné defekty od kamenů a pokud jsme se dostali do prachových oblak za někým, hlavně za kamiony, bylo to velmi nepříjemné. Měli jsme asi tři krizové momenty, kdy hrozilo převrácení vozu, snad to bude dobře zachyceno naší GoPro kamerou. Jinak jsme se dostali do cíle v prašném bivaku s prachovou bouří ještě před tím, než do něj stačily dojet naše doprovody," hodnotil v cíli Macháček. Výsledné 40. místo v etapě napovídá mnohé o stabilitě nastoleného tempa.
Vlasta Vildman mezi kamiony prožil standardní etapu bez výkyvů, ale přesto si také zasoutěžil. Shodou okolností okolo 15. místa se v průběhu etapy utvořila skupinka čtyř kamionů, které se pohybovaly neustále v celkovém rozestupu menším než jedna minuta. Špička sice letěla do cíle, ale ani Vlastovi příliš neujela, ten naopak dokázal eliminovat obě posádky českých Tater a vrátil se zpět na 14. příčku v celkové klasifikaci. Rychlá speciálka nepřinesla ani nepříjemná překvapení v podobě defektů, takže v cíli panovala spokojenost. "Vlasta jel dneska opravdu soutěžním způsobem a kvůli oblakům prachu se vyplatilo dostat se dopředu. když jsme se dostali přes obě Tatry, měli jsme volno a jelo se dobře. Před startem na šotolinovém přejezdu se nám zapíchl kámen do zadní pneumatiky, a ta začínala postupně ucházet. Rozhodli jsme se ji ovšem dofukovat během jízdy a doufali, že vydrží, abychom se ještě před etapou nepřipravili o druhou rezervu, která mohla být poté potřeba na závažnější případy. Povedlo se a pneumatika vydržela celou rychlou speciálku, vyměněna byla až v bivaku," zhodnotil etapu navigátor Martin Macík mladší.
Před námi jsou nyní čtyři mimořádné speciálky v poušti Atacama. V nich bude obtížnost soutěže vrcholit a znovu se natáhnou časové rozestupy mezi posádkami. Atacama nabídne všechno – hory, nadmořskou výšku, rozlehlá dunová pole, spoustu jemného prach guadal, kamení, terénní zlomy, rozbitou trasu. Věřme, že už prvních 422 kilometrů úvodního úseku do Iquique s legendárním terénním sjezdem z dunových hor až k moři bude oběma vozům KM Racingu příznivě nakloněno.
Sledujte KM Racing na Rallye Dakar v pořadu Rallye aktuality na televizi Sport 5 každý den ve 21:00 hodin.
Zdroj: KM Racing Media / Jiří Vintr
Připravila: Klára Bubelová
15. 1. 2014