Vzhledem ke špatnému připojení a pozdnímu příjezdu našeho press caru do bivaku zasíláme pouze základní info. Obě motorky dokončily zdárně i 12. etapu a jsou v tuto chvíli po servisu připraveny na závěrěcnou etapu Dakaru 2014. Bylo na nich trochu více práce, než obvykle, protože jak David, tak Štefan měli v etapě pád. V celkovém pořadí nám patří 9. a 18. místo. Držte nám palce a další informace přineseme během dne přímo z cílové rampy ve Valparaisu.
Aktuální info: Rallye Dakar je pro kategorii motocyklů již ukončena! David se celkově umístil na 18. místě a Štefan na 9. místě! Gratulujeme!
FB: JE TO TADY! SEN SE STÁVÁ SKUTEČNOSTÍ! DAVID PŘEJÍŽDÍ CÍLOVOU ČÁRU POSLEDNÍ ETAPY! JE TO CELKOVÉ 18. MÍSTO! PROBLÉMY S ROADBOOKEM, KOLENEM, NADMOŘSKOU VÝŠKOU.... VŠE JE ZAPOMENUTO! DAVIDE, POJEĎ NA PÓDIUM, JSI NÁŠ HRDINA!
Zdroj: facebook.com- spmotodakarteam
V předposlední etapě letošního Dakaru z El Salvadoru do La Sereny šlo o hodně - byla to vlastně poslední příležitost, jak ještě nahnat nějaký čas k dobru a vylepšit si svou pozici v celkovém hodnocení. A v dunách Atacamy číhal i strašák v podobě možné ztráty...
Aleš Loprais chtěl bojovat, rozjel se výborně. Na prvním mezičase byl druhý, na druhém dokonce první, na třetím klesl na třetí pozici. Na čtvrtém waypointu byla Královna 69 čtvrtá se ztrátou minuty a 39 vteřin. Ovšem čekání u pátého mezičasu, než se objeví vůz s číslem 504, bylo bohužel téměř nekonečné. Trvalo více než dvě hodiny... Přibližně v polovině měřeného úseku totiž musel Aleš Loprais zastavit kvůli technické závadě. Posádka se hned vrhla do práce, pomáhala i posádka Jana Tománka z Tatry s číslem 519. Prasklá hadice od kompresoru ale dala všem zabrat. Oprava na trati se sice nakonec zdařila, ale bohužel znamenala propad ve výsledkové listině.
Královna 69 dojela do cíle předposlední etapy až na 34. místě se ztrátou bezmála tří hodin na vítězného de Rooye. V celkovém pořadí klesl Aleš Loprais ze čtvrté na šestou příčku, na lídra Karginova ztrácí více než pět hodin a na třetího Nikolajeva tři a půl hodiny. Posádka Jana Tománka včera po pomoci dojela se ztrátou čtyř a čtvrt hodiny, celkově je na 18. místě. Dvanáctá etapa byla smolná i pro motorkáře Davida Pabišku, který v ní skončil třicátý a celkově klesl z 16. na 18. příčku.
13. etapa: La Serena – Valparaiso
Spojovací úseky: 378 km / Rychlostní zkouška: 157 km
Poslední zkouška je tu. Už to nebude žádná šestisetkilometrová štreka, závodníky čeká měřených 157 kilometrů. Znovu se pojede na jih podél pacifického pobřeží, tentokrát už nebude na trati žádný písek, jen kameny. Projíždět se bude národním parkem Las Chinchillas, ale na kochání mohou posádky zapomenout. „Pýcha a radost z dojezdu do cíle se sice blíží, ale opatrnost je podle statistik do posledních chvil nutná,“ varují organizátoři. Doufejme, že všichni už vše zvládnou a budou moci vítězoslavně stanout na pódiu ve Valparaísu. Zaslouží si obdiv.
Koukněte se na video z této etapy!
Letošní Dakar je hodně vrtkavý. Tato zpráva se nám nepíše, ani neposílá lehce. O to více si ceníme, že ani v takových chvílích máme mohutnou podporu fanoušků a partnerů, kteří stejně jako my všichni trochu smutní ví, že: „Jedeme dál!“
Zdroj: loprais.cz
Dvanáctá etapa Dakaru, poslední v Atacamě a zároveň předposlední celkem, sice přinesla drama v boji o celkové prvenství, pro Vlastu Vildmana však znamenala další poctivý zářez na dakarské pažbě. V pohodě a bez problémů dokončil 350kilometrový speciál na 19. místě a v celkové klasifikaci zůstal třináctý, o jednu příčku výše, než bylo jeho nejlepší konečné umístění z Dakaru 2011.
Kruh Atacamy se uzavřel v dunách nad Copiapó, pomyslnou Mekkou Dakaru v Jižní Americe. Ráno na startu v El Salvadoru sice byla typická atacamská mlha, ale odstartovalo se včas. "První polovina speciálky byla kamenitá a místy opravdu hodně rozdrbaná. Šlo o to, neztrácet zbytečnými defekty, a to se naštěstí povedlo," říká o průběhu zkoušky navigátor Martin Macík mladší. V závěru speciálky se závodníci rozloučili s dunami, a to hned 150 kilometry, které však mnoho zapadnutých nepřinesly. "Bylo to v pohodě, nezapadali jsme, snad jen dvakrát jsme si museli couvnout. Šlo o to, najít správnou cestu správným směrem, kterým se duny daly překonat. Na konci etapy je auto naprosto v pořádku, jen nás nyní čeká 350 kilometrů přesunu po silnici do La Sereny a asi to moc ubíhat nebude," dodává.
Dvanáctá etapa však nepřinesla rozuzlení v boji o celkové zlato. Zatímco v kategorii motocyklů jsou karty jasně rozdány pro Comu, mezi automobily se Petehansel vzepřel týmový příkazům a zaútočil, odsunul Romu o 26 sekund na druhé místo. Byl by to nejtěsnější rozdíl pro vítěze v cíli Dakaru v historii. Mezi kamiony stáhl Gerard de Rooy Karginova o 31 sekund a jeho naděje stále žije.
O to všechno se bude bojovat v poslední speciálce Dakaru 2014. nebude to žádná závěrečná procházka, ale pořádně ostrý šotolinový test. Nebezpečí bude číhat nejen v podobě strží okolo cest, ale i celkovým členitým terénem a kaktusy, jejichž trny jsou hrozbou pro pneumatiky. ještě stále se může stát cokoliv, vedoucí trucker Karginov o tom ví své, vždyť loni právě v poslední speciálce přišel o celkové druhé místo po defektu, který dojížděl do cíle na prázdném kole. Úloha Vlasty Vildmana bude odlišná – náskok dvanáctého v pořadí Teruhita Sugavary poměrně dostatečný, ale i odstup pronásledovatelů je citelný – zkrátka nutná je etapa bez problémů, aby se hořovický pilot KM Racingu mohl v neděli i napotřetí úspěšně postavit na dakarskou cílovou rampu.
Nepřehlédněte video z dvanácté etapy!
Zdroj: KM Racing Media / Jiří Vintr
El Salvador/La Serena - A je to tu, letošní Rallye Dakar jde do finiše. Posádky před sebou mají už jen závěrečnou trasu do Valparaísa. V bivaku se proto uzavírají sázky na letošního vítěze. Udrží Karginov vedení nebo se na trůn vrátí De Rooy?
"Na Dakaru platí, že pokud nejste definitivně v cíli, nemůžete se začít radovat, a to i kdybyste měli náskok prakticky jakkoli veliký. Na zrádných a dlouhých tratích se může přihodit cokoli. Vyprávět by o tom mohl třeba i Aleš Loprais, který se dnes zasekl kvůli technickým potížím a rázem několik příček ztratil. Dakar umí být až krutě nevyzpytatelný, sami o tom víme své," sdělil pilot Tatra Buggyra Racing týmu Martin Kolomý, který soutěž musel opustit z bezpečnostních důvodů po sedmém závodním dnu, ačkoli jeho ambice byly s novým závodním speciálem hodně vysoké.
Závod jistě toužil ovládnout i holandský jezdec Gerard De Rooy. Ten se do vedení dostal už po 2. etapě a lídrem byl následujících devět dní. Rus Andrej Karginov s kamazem mu celou dobu šlapal na paty, předevčírem ho překonal a nyní ho od vítězství dělí jediný den. "Je jasné, že vítěz vzejde z těchto dvou. Nevím, co by se muselo stát, aby to tak nebylo. De Rooy ztrácí sedm a půl minuty, což je i není málo. Dakar je rok od roku rychlejší a opravdu už rozhodují minuty a vteřiny. Pryč jsou doby, kdy rozdíly byly v řádech mnoha hodin," podotkl Kolomý.
Veškeré tipy, které české posádky v bivaku vyřkly, se přiklánějí k opětovnému vítězství Rusů, tedy ve prospěch Andreje Karginova. Není divu. Statisticky nejčastěji slaví právě ruské kamazy, které se dosud dočkaly jedenácti vítězství. "Faktem je, že druhým nejúspěšnějším vozem je tatra a to zásluhou Karla Lopraise, který ji zajistil šestici prvenství," připomněl Kolomý.
V uplynulých pětatřiceti ročnících startovala kategorie kamionů dvaatřicetkrát. V novodobé historii, tedy od roku 2009, kdy se soutěž přestěhovala z Afriky do Jižní Ameriky, jí kralují ruské stroje Kamaz. Jediný, kdo nadvládu dokázal překazit byl před dvěma lety právě De Rooy se svým ivekem. Že by se mu to nyní povedlo podruhé, ale věří málokdo. "V poslední etapě bude záležet na tom, kdo v souboji o první místo udělá méně chyb. Rus Karginov se ale projevuje tak, že neřeší nervy a jde jasně za svým cílem. I když se stát může cokoli, řekl bych, že Dakar ovládne opět kamaz," tipují jednotně bratři René a David Kiliánovi, Kolomého navigátor s kopilotem.
El Salvador/La Serena - Kolomý nebo Valtr? Tatra nebo Liaz? Předposlední den se na věhlasné Rallye Dakar nesl také ve zmíněném nelítostném souboji. Zatímco De Rooy bojoval při 12. etapě s Karginovem a kamazy o post lídra celkového pořadí, Kolomý soutěžil s Valtrem o post nejlepší české "jedničky".
Kdo z těch dvou bude rychlejší? Na oficiální průběh soutěže nemělo tohle české klání samozřejmě žádný dopad. Vždyť oba piloti byli nuceni ze závodu předčasně odstoupit. I přesto dokázali svým nápadem pozornost diváků strhnout na svoji stranu a zpestřit celý program. Privátní závod odstartoval na asfaltové komunikaci, pokračoval prašnými cestami a finišoval na pobřeží Pacifiku. To vše po odjezdu z bivaku u El Salvadoru za startem skutečné rychlostní zkoušky.
V netradičním závodě se do čela hned dostal Jarda Valtr se svojí liazkou, ale Martin Kolomý mu nic nedaroval, když byl přilepený na jeho zadním nárazníku. Jeho pokusy o předjetí byly tradičně velmi na hraně. "Jarda se zpočátku usadil na čele a nedával mi žádnou šanci na předjetí. Pokoušel jsem se o to, kde se dalo, ale nakonec jsem raději počkal až na nezpevněný povrch,” komentoval začátek závodu Martin Kolomý, který znovu, a tentokrát úspěšně, zaútočil hned po přejezdu z asfaltové části na nezpevněnou komunikaci. Role jezdců se vyměnily. Tentokrát se Valtr v prachu snažil udržet na Kolomého zadní nápravě. "Martin při nájezdu mimo silnici využil momentu překvapení a dostal se přede mne. Znám ho, musel jsem se na něj nalepit, jinak by mě utrhnul. Myslím, že jsme jízdou v prachu ukazovali, že výkony našich aut jsou na špičkové úrovni,” popisoval další fázi závodu Jarda Valtr.
Na pobřeží Pacifiku si pak oba piloti své stroje vyměnili. "Oba kamiony pohání naše motory Gyrtech, takže jejich výkony jsou srovnatelné. Každý motor ale musel respektovat technické odlišnosti a jsou tedy v autech přimontovány odlišně," podotkl technický ředitel Buggyry Robin Dolejš.
Kamiony od sebe odlišuje systém zavěšení náprav. Zatímco Liaz jede s tuhou, Tatra má "kejvačku". "Rád si vyzkouším jakýkoli závodní truck. Tatra je špičkový stroj a vnímám hlavně rozdílnost práce a funkce náprav. Bylo to příjemné svezení," chválil speciál Tatra 815 Buggyra Jarda Valtr, když po jízdě "klábosil" s Kolomým. "Liaz znám, takže mě v něm nic nepřekvapilo. S tím novým motorem Gyrtech se z něj stalo konkurenceschopné auto," rýpnul si "Kolomajz".
Říkáte si, jak je vůbec možné, že oba piloti mezi sebou závodí, když kvůli technickým potížím museli z Dakaru odstoupit? V celku prostě - jízda probíhala při závratné maximální rychlosti pouhých 60 km/h! Jak nakonec závod, který přilákal pozornost mnoha místních, dopadl? Tím, že se oběma jezdcům prach od kol mohl alespoň valit, tak byli vlastně vítězi i poraženými oba dva. "No jo, trochu jsme si zablbnuli pro pobavení fanoušků. Chlapská soutěživost a dětská radost z jakéhokoli měření sil je v nás obou, ale je škoda, že jsme nemohli pokračovat do konce v oficiální části a šlapat tomu pořádně na krk. Musíme si počkat napřesrok," těší se už teď na nový ročník Rallye Dakar pilot Martin Kolomý.
V oficiální předposlední etapě i De Rooy ukázal, že boj o celkové prvenství jen tak nevzdá. Po třech stech padesáti měřených kilometrech na trati z El Salvadoru do La Sereny byl nejrychlejším pilotem, letos podruhé. Vedoucí Karginov zaostal o pouhou půl minutu, která jeho pozici neohrozila. Nejlepším českým zástupcem byl dvanáctý Artur Ardavičus s tatrou a podporou motoru Gyrtech. Aleše Lopraise skoro na tři hodiny zastavila prasklá hadice kompresoru, takže se z celkové čtvrté pozice posunul na průběžnou šestou.
Závěrečná 13. etapa posádky zavede z La Sereny do cílového města Valparaíso. V součtu je na programu posledních 535 kilometrů, z nichž je pouze 157 měřených.
Výsledky - 12. etapa (350 km): 1. De Rooy (NED) Iveco 4:10:24, 2. Karginov (RUS) Kamaz 0:31, 3. Nikolaev (RUS) Kamaz 3:18, 4. Shibalova (RUS) Kamaz 10:39, 5. Sotnikov (RUS) Kamaz 11:30, 12. Ardavičus (KAZ) Tatra 46:37, 20. Vildman (CZE) Liaz 1:07:27, 21. Vrátný (CZE) Tatra 1:46:18, 34. Loprais (CZE) Tatra 2:53:15, 43. Tománek (CZE) Tatra 4:12:56.
Celkově: 1. Karginov (RUS) Kamaz 52:36:12, 2. De Rooy (NED) Iveco 7:25, 3. Nikolaev (RUS) Kamaz 1:38:38, 4. Sotnikov (RUS) Kamaz 3:21:18, 5. Shibalov (RUS) Kamaz 4:40:51, 6. Loprais (CZE) Tatra 5:10:40, 13. Vildman (CZE) Liaz 12:59:06, 14. Ardavičus (KAZ) Tatra 15:33:46, 17. Vrátný (CZE) Tatra 17:21:35, 18. Tománek (CZE) Tatra 17:53:24.
Zdroj: buggyra.com
Kazach byl v předposlední etapě dvanáctý, Ostravan dorazil jednadvacátý
Předposlední dakarská etapa byla pro Bonver Dakar Project úspěšná. Artur Ardavičus si v tabulce polepšil o dvě příčky a před sobotní jízdou je čtrnáctý. Tomáš Vrátný zůstal na průběžném sedmnáctém místě. Kazach je druhým nejúspěšnějším pilotem značky Tatra na Dakaru, severomoravský závodník třetím. Do rajdu vyrazilo osm kopřivnických speciálů.
Z obou posádek týmu Bonver Dakar Project byl ve dvanácté etapě opět úspěšnější Artur Ardavičus, který v rychlostní zkoušce z El Salvadoru do La Sereny ztratil na nejrychlejšího Gerarda De Rooye 46 minut a 37 vteřin a dojel dvanáctý. Tomáš Vrátný opět bojoval s technickými problémy. Přesto dojel na jednadvacátém místě.
Tomáš Vrátný k 12. etapě: „Jsme před koncem Dakaru. Máme za sebou 700 kilometrů, napůl to byla erzeta a napůl spojovačka. Ale také tři dunová pole a hlavně 70 kilometrů v rozbitém řečišti. Je to zvláštní, jak se to otočilo, ale letos je to poprvé, co se těším na měkký písek. Je to kvůli rozbitým tlumičům, které se nám opět nepodařilo dát dohromady. A to mám takové úseky rád, protože tatra v „rozbíječkách“ získává. Trošku zvláštní způsob, jak si zamilovat duny, ale i to je Dakar! Protože na rozbitých cestách musím jet tak 5 km/h, mám zase jiné zážitky. V klidu jsem si prohlédl snad všechna dakarská auta! Nejvíce mě dostal kamion, který měl na zadní plachtě polonahou ženu. Ten pohled mě stál pár zubů a naražená žebra! (smích) Zkusil jsem přidat, ale vzápětí přišly duny. V nich jsme několik soupeřů předjeli a pak už byl cíl. S Arturem, který má po ráně také starosti s tlumiči, jsme to zvládli a to je hlavní. Ještě tu dnešní, poslední etapu a večer snad na podiu. Držte nám palce, prosím. Jsme s vámi.“
Nezapomeňte se kouknout také na rozhor po dvanácté etapě!
Velké finále aneb poslední etapa La Serena – Valparaiso je tady. Chilská erzeta má 157 km, spojovačka pak 378 km. Nebude to žádná promenáda, ale regulérní etapa, která může ještě leccos změnit.
Informace o týmu Bonver Dakar Project naleznete i na facebook.com/BonverDakarProject a twitter.com/Bonver_Dakar.
Zdroj: Media Bonver Dakar Project
Foto: Marek Spáčil, Bonver Dakar Project
Připravila: Klára Bubelová
18. 1. 2014