Za dva dny navštívilo Masarykův okruh 16 579 lidí. „Díky tomu, že závody byly v sobotu i v neděli, byla návštěvnost obou dnů velmi podobná. V sobotu přišlo 8 184 diváků, v neděli pak 8 395 diváků,“ vypočítala manažerka akce Jana Božková.
Během víkendu se na dráze představilo víc než dvě stě závodních strojů napříč posledním stoletím. Nejstarším strojem, který se o víkendu představil, byla replika čtyřválcového motocyklu Torpedo V4 pilota Pavla Malaníka, nejnovějšími vozy pak byla dvojice monopostů F1 Williams FW08C a Tyrrell 012 z roku 1983.
V paddocku hodně pozornosti přitahoval italský vůz Cisitalia, který si na sklonku 40. let koupil československý jezdec Antonín Komár a později s ním jezdil výtvarník a autor mnoha plakátů na závody Velké ceny ČSSR a závodník Vladimír Valenta. „Masarykův okruh by mnohem víc seděl jiným vozům, které mám, za normálních okolností bych sem přijel asi se svým čtyř a půl litrovým Talbotem. Ale vzhledem k tomu, jak úzkou vazbu má tato Cisitalia na Brno a Českou republiku, musel jsem vzít právě ji,“ uvedl majitel a pilot Cisitalie Richard Pilkington. Vůz se na Masarykově okruhu představil zřejmě naposledy, po víkendu v Brně totiž poputuje k novému majiteli do USA.
Pozornost přitahoval i jeden ze dvou exemplářů závodního vozu Škoda 1100 OHC, typ 968, který se v akci předvedl českým divákům po mnoha letech. V Brně jej představilo přímo muzeum Škoda Auto.
Nejrychlejším vozem celého víkendu se stala F1Arrows A4 z roku 1982 pilotovaná Britem Jamesem Stevem Hartleym. Ten s vozem zajel nejrychlejší čas 1:55,235. To je přibližně o dvě desetiny rychleji, než činí absolutní rekord Masarykova okruhu pro kategorii MotoGP a jen o necelých 12 vteřin pomaleji než oficiální rekord Masarykova okruhu vytvořený monopostem AutoGP v roce 2010.
Tradici motocyklových závodů na Masarykově okruhu pak připomněla řada legendárních jezdců. Při nedělní jízdě mistrů se na start vedle sebe postavili šestinásobný světový šampion a vítěz závodu Velké ceny ČSSR 1965 Jim Redman, rakouský pilot a vítěz VC ČSSR 1961 Rudolf Thalhammer, vícenásobný československý šampion a účastník mistrovství světa Peter Baláž, Frank Mrázek, který svých největších motocyklových úspěchů dosáhl v kanadském exilu, a s nimi i současný jezdec MotoGP Karel Abraham. Na Masarykův okruh se po mnoha letech vrátil i Bohumil Staša, držitel dosud platného nejlepšího výsledku domácího jezdce na domácí trati. Toho Staša dosáhl v roce 1971, kdy dojel v kategorii do 350 ccm na druhém místě.
S návštěvníky se potkala i řada tuzemských jezdců, kteří sbírali úspěchy ve formulových závodech od šedesátých do osmdesátých let. Za zmínku stojí především Václav Lím, který přivezl do Brna formuli Avia AE3 vlastní konstrukce, nebo například brněnská legenda, čerstvý osmdesátník Otto Buchberger.
„Víkend Brno Grand Prix Revival byl z mého pohledu úžasný. Jsem ráda, že se na Masarykův okruh vrátily historické vozy v plné parádě a že víkend přilákal tolik návštěvníků. Teď nás čeká jednání se spolupořadateli z Československého automobilového klub pro Moravu a Slezsko, ale každopádně věřím, že obě strany budou mít zájem závod za rok zopakovat. Doufám, že jsme tímto víkendem odstartovali hezkou tradici,“ zhodnotila závodní víkend výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.
„Masarykův okruh má neuvěřitelnou tradici a jsem rád, že touto akcí se nám ji podařilo připomenout. Tato akce je první, při které jsme navázali po dlouhých letech spolupráci s Automotodromem Brno, a doufám, že to je k oboustranné spokojenosti. Čeká nás hodně práce, ale věřím, že Brno Grand Prix Revival za rok zopakujeme,“ uvedl Karel Kupka z Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko.
„Ze strany činovníků jednotlivých sérií i ze strany pilotů je závodní víkend Brno Grand Prix Revival velmi dobře hodnocen. Na to, že to byl pilotní ročník, který se navíc termínem kryje se zavedeným závodem historických vozů Le Mans Classic, přijelo hodně aut a viděli jsme napínavé souboje. Pokud se rozhodneme závod zopakovat, nepochybuji o tom, že si závodníci mezi sebou Brno doporučí a za rok bude stát na startovním roštu Masarykova okruhu ještě víc vozů,“ konstatoval Michal Velebný, předseda Klubu F3 a člen Československého automobilového klubu pro Moravu a Slezsko.
Zdroj: TZ Automotodrom Brno, a.s.
Foto: Václav Volf (vvf)
6. 7. 2014