30.12.2015
Na letošní rok připadlo také jedno významné výročí pro český sajdkárkros a určitě by bylo dobré si ho připomenout. Uběhlo bezmála 50 let od zrodu tehdejší slavné Mekky sajdkárkrosu – Ouběnic a jeho místního automotoklubu proslaveného i za hranicemi naší vlasti pořádáním světových závodů v této motocyklové disciplíně.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat



Když během roku 1965 přišel tehdejší motokrosař František Hejnal s nápadem založit si vlastní moto klub ve své rodné vísce Ouběnice, netušil, že během pár let ji proslaví ve světě jako nikdo jiný! Za vhodný terén si vybral místní draha u říčky Kocáby na okraji obce. Jakmile se to rozkřiklo, přidali se další nadšenci do motocrossu, a tak se zrodil motoristický klub! Jeho předseda František Hejnal se však nemínil smířit jen s pořádáním malých závodů a vyhlížel světové podniky.



Začalo to zimními motokrosy vysílanými Československou televizí. Srdce všech si ale nakonec získala nová motokrosová disciplína sajdkárkros, která se na přelomu 60. a 70. let drala do popředí. A tak se stalo, že tříkolové stroje zakotvily nadobro v Ouběnicích a místní trati Na Kocábě postupně udělali jméno i v zahraničí.

Od roku 1975 se zde vždy v dubnu konal se železnou pravidelnosti prestižní mezinárodní závod sajdkár, kterého se účastnili špičkoví světoví jezdci z ME a MS. Vyvrcholením úsilí ouběnických pořadatelů bylo pak přiklepnutí organizace jednoho z podniků MS v jejich vísce. Do historických análů si pak mohli zlatým písmem vyrýt datum 26. 6. 1988. Den, kdy se vůbec poprvé jela v tehdejším východním bloku Grand Prix sidecarcross.



„Byl to sen, kterému jsem věnoval celý život,“ svěřil se tehdy novinářům
František Hejnal. I díky vysoké spokojenosti všech s prvním závodem MS v Ouběnicích, vedlo také k jeho osmi pokračováním.



Nejslavnější éra ale netrvala věčně a s pořádáním závodů v Ouběnicích zamávaly velké politicko-ekonomické změny na začátku 90. let. V roce 1995 se tak nadobro zatáhla černá mračna nad ouběnickým areálem, veškerá činnost ustala a areál začal chátrat...

Až v roce 2006 se našla skupinka nadšených motorkářů ze Svatého Pole a okolí, která se odhodlala převzít štafetu a oprášit zašlý AMK Ouběnice. Kompletně zrekultivovala areál a zrekonstruovala budovy šachovnice a tribuny. O dva roky později se jim podařilo zapsat Ouběnice zase na termínovou listinu závodů MČR, nikoliv sajdkár, ale trialových speciálů.


Podrobnější příběh o historii AMK Ouběnice s množstvím dobových fotografií jsme dávali ve formě seriálu na pokračování na našem webu před 2 roky. Jestliže si chcete znovu projít jeho slavnou éru, klikněte na odkaz níže. Ten vás pak nasměruje na všechny díly.

http://www.motolevel.com/clanek-4223-nemeli-hospodu-ale-motokros-bonus


Ze statistik závodů uspořádaných AMK Ouběnice

- 8 podniků MS sajdkár (1988-1995)
- cca 20 mezinárodních závodů sajdkár (1975-1991)
- cca 80 závodů v motokrosu, sajdkárkrosu, truck, bike a moto trialu (1967-2015)


Jezdci AMK Ouběnice

 

Klub nebyl znám jen pořádáním závodů, ale jeho výkladní skříní byli také špičkoví jezdci povětšinou z jeho regionu, kteří pro klub dýchali a přinášeli mu cenné trofeje i mistrovské tituly. AMK Ouběnice jich prošlo nespočet, vydalo by to na dlouhý seznam, proto se omezím jen na ty, co se stali mistry republiky – Jaroslav Peták-Evžen Kamenár, Josef Novotný-Petr Lundák, Dalibor Moravec, Jiří Macek-Pavel Dobiáš, Jiří Trkal a Josef Peták-Josef Přibyl. Všichni závodníci pod AMK pomáhali s fungováním klubu a pořádáním jeho podniků.


Současný AMK Ouběnice – Bikers Village:



„V současnosti v Ouběnicích působí AMK Ouběnice Bikers Village, a to od roku 2006. Současná Bikers Village působí pod hlavičkou Autoklubu ČR. AMK Ouběnice se věnuje pořádání kulturních a sportovních akcí, především pak motocyklovému trialu, který pořádá již od roku 2008 a od roku 2014 se stal také pořadatelem MMČR v biketrialu.
Areál od roku 2006 prošel zásadní rekultivací. Bývalá budova rozhodčích našla své využití jako klubovna, avšak předtím prošla rekonstrukcí. Pod obnoveným AMK v areálu vznikl mokřadní biotop, proběhly terénní úpravy a přizpůsobení areálu pro dané účely. „Šachovnice“ byla přizpůsobena tak, aby splňovala potřebné požadavky a poskytovala zázemí pro administraci a kulturní vyžití návštěvníků areálu a jezdců. Avšak práce na areálu je stále více než dost.
V roce 2008 byly Ouběnice zapsány do kalendáře podniků MČR v Trialu, a tak započaly zásadní práce na přípravě areálu pro tuto sportovní disciplínu. V areálu byly vybudovány atraktivní kontrolní úseky, které jsou využívány jak při podnicích MMČR, tak při volných trénincích.
Za dobu pořádání MMČR v Trialu se Ouběnice staly oblíbeným podnikem mnoha jezdců i diváků, nejen díky snaze pořadatelů o co nejjezdivější závody, ale i díky své přátelské atmosféře.“


Převzato z: http://amkoubenice.cz/



Video: lukasbur's channel


Informace o současném AMK Ouběnice:

- web: http://amkoubenice.cz/
- facebook:  https://www.facebook.com/AMK-Oub%C4%9Bnice-v-A%C4%8CR-BIKERS-VILLAGE-195653432070/?fref=ts


Za proslavením Ouběnic a vůbec díl na popularizaci sajdkárkrosu v české kotlině stálo členy AMK nesmírného úsilí a práce! Dík proto patří všem a zejména zesnulému Františku Hejnalovi!


Foto: archiv http://amkoubenice.cz/



Připravil: Josef Hejnal (joh)
30. 12. 2015

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.