Proč Movember?
Název vznikl spojením anglických výrazů NOVEMBER - česky listopad - měsíc, v jehož průběhu kampaň probíhá a MO (zkrácený výraz pro moustache - česky knír), který je znakem a hlavním prostředkem komunikace tohoto projektu.
Historie Movemberu
Počátky kampaně sahají do roku 2003, kdy v jednom z melbournských barů narazila parta kamarádů na téma charitativních akcí zabývajících se zdravím žen. Uvědomili si, že muži postrádají obdobný projekt, ve kterém by se mohli sami angažovat a aktivně zapojit ve jménu vlastního zdraví a společně tak usilovat o zlepšení jeho úrovně. Během diskuze o módě a posledních trendech vzešla myšlenka přinést alespoň na jeden měsíc zpátky do módy knír, užít si přitom trochu srandy, současně získat nějaké peníze pro dobrou věc a povzbudit všechny chlapy, aby spolu otevřeně mluvili o svém zdraví.
Z prosté myšlenky vznikla kampaň, která každým rokem nevídaně sílí a zároveň přináší stále větší finanční příspěvky na konta partnerů z řad charitativních organizací. Zatímco prvního ročníku se v Austrálii zúčastnilo na tři desítky sympatizantů, v loňském roce už bylo na palubě Movemberu 125 tisíc MO bráchů a sester, kteří společně získali 8 milionů dolarů.
Austrálie byla dobyta a Movember se posunul na mezinárodní úroveň. Své ročníky již pravidelně pořádá Anglie, Irsko, Nový Zéland, Kanada a Spojené státy. Za dosavadní existenci Movemberu získali Mo bráchové a ségry celého světa 60 milionů dolarů na boj proti rakovině prostaty.
Kampaň se postupně rozrůstá do dalších pěti zemí a Česká republika je, jako první z někdejšího východního bloku, jednou z nich (společně s Finskem, Nizozemskem, Španělskem a Jihoafrickou republikou).
Průběh kampaně Movember
Symbolem Movemberu je knír, který si sympatizanti kampaně - zvaní "MO bráchové" - nechávají narůst v průběhu listopadu. V první řadě se registrují na centrálním knírovém webu. Prvního listopadu začne každý "brácha" s čistou, oholenou tváří a po zbytek měsíce si svůj odznáček nad horním rtem řádně opečovává a zvolí si svojí variantu knírku. Každá odpověď na neodvratnou otázku "Co ho to s tím knírem napadlo"? znamená rozšíření informace o Movemberu, a tedy i rizikách rakoviny prostaty. Zúčastnit se mohou i zástupkyně něžného pohlaví, předvídatelně označované jako "MO ségry". Od nich by bylo hrubé očekávat stejný styl podpory jako od pánů, takže mají za úkol veškerými legálními a společensky přijatelnými prostředky verbovat další a další "bráchy". Všichni dohromady společnými silami uvědomují veřejnost o možnosti vlastního finančního příspěvku na dárcovský účet Movemberu, který je hlavním sbírkou financí pro kampaň. Partneři z řad nadací obdrží plných 100 procent vybrané částky.
Na konci listopadu vrcholí projekt slavnostní Movember GALA party, na níž se "Mo bráchové" pochlubí svými hrdě a pečlivě vypěstěnými knírky v rámci souboje o titul muže Movemberu. Nechybí samozřejmě ani bohatý doprovodný program. Výtěžek ze vstupného samozřejmě putuje na konta partnerských nadací.
Věděli jste, že...
V České republice je rakovina prostaty nejčastější formou rakoviny u mužů. V průběhu posledních 38 let se počet nemocných touto nemocí 6x zvýšil a počet úmrtí zdvojnásobil. Počet nových pacientů se každým rokem zvyšuje v průměru o 5000.
Na rakovinu prostaty zemře ročně 1 600 mužů.
Na oficiálním webu MOVEMBER se můžete seznámit s pravidly nebo dokonce ukázat svůj knír ostatním lidem poté, co vložíte snímky do fotogalerie. Vše kontrolujte tady:
http://www.movember.cz/
Odhalili jsme na FB pár lidí, kteří se do projektu MOVEMBER zapojili (František Máca, Martin Hudec, Marek Rejman, Martin Koreň, Nick Franklin, Libor Klimeš). A určitě je vás mnohem víc, takže se klidně pochlubte a pošlete nám svoje "knírkaté" obrázky do schránky: [email protected]
A kdybyste se neoritentovali v přehledu knírů, tak tady je malý tahák: