04.12.2016
Už téměř 13 let působí na sajdkárkrosové scéně proslulé a slavné motory české značky Jawa. Sen pozdvihnout zase český motor na výsluní se od prvopočátku snaží tým Černých. Dříve s ním prorazili cestu do světové elity bratři Čermákové, kteří s ním vystoupali i na stupně vítězů a v MS obsadili 7. příčku a doma získali mistrovský titul. V současnosti byla „vlajkovou lodí“ posádka Černý-Musil, která s ním v letošní sezoně například dojela na druhém místě na ME družstev. Je potěšitelné, že i s českou technikou se můžete popasovat se světovou konkurencí. Níže tak věnujeme článek právě českému motoru Jawa, o kterém se velmi rozepsal ve své bakalářské práci Martin Tobiáš, kde seznamuje s historií, zaměřuje se na technické informace a vyzdvihuje výhodu, proč Jawu...
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Velice zajímavou a odlišnou koncepcí jsou čistě české, čtyřtaktní motory JAWA. V roce 2003 v Jawě Divišov začali vyrábět jednoválcový čtyřtakt, s čtyřventilovým rozvodem DOHC o zdvihovém objemu 625ccm. Pro jeho nasazení do sidecarcrossového motocyklu se rozhodl tým Černých, který od divišovské továrny odkoupil veškerou výrobu a na vývoji nepřetržitě pracuje dál, pod značkou AMS JAWA. Během dalších let byly postupně přepracovány při zachování celkové koncepce všechny součásti motoru. Motory byly použity Černými i dalšími týmy u nás i v zahraničí a v konkurenci týmů na mistrovství světa dokázaly pravidelně bodovat. Dále našly také uplatnění v motocyklech supermono a ve čtyřkolkách. Silnou stránkou těchto motorů je jejich vysoká životnost. Při použití v mistrovství světa je první servisní prohlídka předepsána po 15-20mh, kdy se zpravidla mění pouze ložiska a gufera.


Obr.: Motor Jawa 710 typ 870



Většina dílů je vyráběna speciálně pro JAWU, nejsou tedy převzaty z žádného jiného motoru. Pohled na rozpůlené kartery nejnovějšího modelu odhalí základní stavbu motoru.


Obr. 2: Jawa 710 kartery

Kartery jsou odlity z lehké hliníkové slitiny, jejich stěny jsou poněkud silnější, než je běžné, což přispívá k dlouhodobé životnosti. Lisovaný klikový mechanismus, v nejnovějším provedení bez vyvažovacího hřídele je uložen na válečkových ložiskách, toto provedení umožňuje snadné půlení motoru. Ložiska samotná jsou zalisována ve výměnných pouzdrech, což prodlužuje životnost karterů. Ojnice je uložena na jehlových ložiskách. Olejová náplň je společná s převodovkou, spojka je mokrá, mazání klikovky, válce a pístu zajišťuje zubové čerpadlo na společném hřídeli s čerpadlem vodním. Na kritická místa motoru a do hlavy válce je olej pod tlakem přiváděn vrtanými kanály a dávkován tryskami. Převodovka a spojka je mazána broděním. Dvouhřídelová čtyřstupňová převodovka s předlohovým hřídelem je ovládána mechanicky, uložena je na valivých ložiskách. Povrch válce je potažen nikasilem, kovaný píst má dva kompresní kroužky a jeden stírací. DOHC rozvod v hlavě válce ovládá čtyři ventily, poháněn je válečkovým řetězem od klikového hřídele. Vůle ventilů se seřizuje přesnými kalenými podložkami pod hrníčky. Časování rozvodů je přesně nastavitelné vzájemným potootáčením ozubených kol, za pomoci úhlového kola a hodinek.


Obr. 3: Vačkové hřídele s uložením Jawa 710

Vačkové hřídele jsou uloženy v půlených kluzných ložiskách, která lze kompletně vyměnit. Součástí výfukového vačkového hřídele je dekompresor, usnadňující startování. To je realizováno nožní pákou. Plnění motoru zajišťuje karburátor Keihin s průměrem difuzoru 41mm. V současnosti se připravuje nahrazení karburátoru vstřikováním.


Převzato z: TOBIÁŠ, M., Koncepce sidecarcrossových motocyklů, in: Bakalářská práce, Brno 2016, s. 31-33.



úvodní text: Josef Hejnal
Foto: převzato z Bakalářské práce Martina Tobiáše
4. 12. 2016

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
05.12.2016   20:26
Pepi napsal(a):

Hridele...

Jsem rad, ze mame tak pozorne ctenare a děkujeme za pripominku. Chybička se vloudila. Text je prevzaty ze zmínene bakalarky. Již jsem ale opravil.

05.12.2016   07:14
moga napsal(a):

Převodovka

Převodovka je DVOUHŘÍDELOVÁ a ne TŘÍHŘÍDELOVÁ!!!! Tříhřídelovou převodovku naposledy používala snad jen už JAWA 350 :)