Dva týdny před mezinárodním FREESTYLE MOTOCROSS RACE BRNO 2011, jehož dějištěm bude v sobotu 5. února pavilon B na brněnském výstavišti, zajímalo pořadatele závodu, jak se připravují a co dělají čeští freestyle motokrosaři.

Moravské publikum bude opět úžasné, věří Máca!
Dvanáct let se bil na motokrosových tratích, loni však fanoušci FRANTIŠKA MÁCI svého oblíbence v terénu postrádali. Mnozí si jeho absenci vysvětlovali zdravotními problémy, které Máca v posledních sezónách jako by přitahoval. Zasvěcení však věděli, že třebíčský jezdec přesunul svoje sportovní zájmy k freestylu a automobilovým rallye. „Je to tak, s motokrosem jsem definitivně skončil,“ pokyvuje hlavou pětadvacetiletý Máca.
Proč tě napadl zrovna freestyle?
„Nápad s přechodem z motokrosu do jiné disciplíny se začal rýsovat už v roce 2009, kdy jsem motokrosovou sezónu musel ze zdravotních důvodů pojmout volným tempem. Po sezóně jsem absolvoval operaci plotýnek, která dopadla dobře, ale po vyhrožování doktorů jsem musel začít uvažovat o konci mého vrcholového závodění. Díky sehnání silných sponzorů se zrodil nápad okusit vrcholově českou rallye. To se podařilo vítězstvím v prvním domácím podniku Horácká Rallye ve třídě N2, jenže v Rallye Krkonoše jsem po havárii odstoupil ze druhého místa. A oprava vozu si vzala zbytek peněz sehnaných na sezónu.“
Takže nenadálá nouze tě postrčila k freestylu?
„Už delší dobu jsem koketoval s myšlenkou naučit se u mého dlouholetého kamaráda Libora Podmola back flip a jelikož neumím nic nedělat, začal jsem freestyle jako celek trénovat. Dnes považuji freestyle jako svůj hlavní cíl, ale pokud bude situace se sponzory nadále příznivá, rád bych se zúčastnil i dílčích soutěží mezinárodního mistrovství republiky ve sprintrallye.“
Není však freestyle ze zdravotního hlediska pro tebe příliš rizikový?
„Je pravda, že zdravotní problémy jsem měl. Z těch největších za poslední rok bych zmínil vyhřezlou plotýnku, těsně po její operací přišly ještě utržené kolenní vazy a poškozený meniskus.
A při letním tréninku freestylu jsem si ještě poškodil vazy ve druhém koleni. Zranění jako taková se bohužel nevyhýbají ani motokrosovému freestylu, přesto si myslím, že při pořádném tréninku je freestyle daleko bezpečnější než motokros. Vzhledem k problémům se zády cítím daleko menší tlak na páteř při freestylu, kdy ze skoků dopadám na nohy. Kdežto v motokrosu jde spousta nárazů při sezení na motorce přímo na páteř.“
Kde freestyle trénuješ? Pomáhá ti někdo radami?
„Freestyle zatím trénuji poměrně málo a nepravidelně, protože většinou dojíždím do Benešova za Liborem Podmolem, který je mým hlavním rádcem a takovým freestylovým guru. Díky společnosti Meteor mám ale už zakoupenou vlastní rampu, navíc budeme budovat vlastní zázemí na motokrosové trati nedaleko Třebíče, kde bydlím a pracuji. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, bez jejichž podpory by to nešlo.“
Jak bys charakterizoval hlavní rozdíly mezi motokrosem a freestylem?
„Nejhorší je moje nepřesnost při skocích, mám rozptyl zhruba pět metrů. Občas nastane problém, když se po dvaceti metrech mám trefit na tu hromádku. Zkušenější freestylisté však říkají, že tréninkem se to poddá (úsměv). Hlavní rozdíl je asi v náročnosti. Motokros je tvrdší na delší soustředění, u freestylu jsem zjistil, že musím daleko víc používat hlavu. Jinak to dost bolí (úsměv).“
Jaké freestylové triky se ti podařilo už zvládnout?
„Z triků hlavou nahoru mám paradoxně nejraději asi whip, který jsem se naučil už v motokrosu. Jinak lépe mi jdou spíš triky směrem dozadu od motorky, například superman seat grab a indian air superman. Teď piluji tsunami, takže doufám, že v Brně už bude vypadat k světu. Z lehčích triků mám rád heelclicker, nac nac nebo double can. Za nejtěžší trik, který už jsem dal, považuji samozřejmě backflip. Zatím jsem jich na hlínu otočil málo, ale do Brna to chci dohnat.“
O minulém víkendu jsi v rakouském Linci zkusil podnik evropského šampionátu...
„Bohužel jsem se nekvalifikoval do hlavního závodu. Jak jsem byl po dotočeném saltu ve stresu, zapomněl jsem jeden trik dát a tím pádem mi chyběly body. Každopádně moje úroveň na kousnutí ještě nestačila a s postupem jsme ani nepočítali. Překvapení ale přišlo v pátek, kdy se mi podařilo vyhrát soutěž o nejvyšší skok. Udělal jsem výšku 9.70 metru.“
V Linci startoval také Rakušan Martin Schenk, přihlášený i k brněnskému freestylu. Jakým dojmem na tebe zapůsobil?
„Ukázal, že je pořádně crazy a sázel tam i pod tlakem hodně husté triky.“
Také po přechodu k freestylu zůstáváš věrný stroji Kawasaki. Je to tak v pořádku?
„Skáči na čtyřtaktní Kawasaki KX-F 450, což není úplně běžné. Většina freestylistů skáče na dvoutaktních motorkách, které jsou o trochu lehčí. Já jsem však zvyklý na brblání a myslím, že nebude na škodu být trochu jiný než ostatní (úsměv).“
Jak se těšíš na brněnskou sobotu 5. února?
„Do Brna se těším hodně, mám super vzpomínky na závody v Rondu, i když to tam nebylo nikdy lehké. Moravské publikum bude jako vždy úžasné! Určitě chci předvést divákům skvělou show se všemi triky.“

Fuskovi Dubaj nevyšla, v Brně se ale chce vytáhnout
Pětadvacetiletý rodák z Vyškova ZDENĚK FUSEK patří už řadu let ke stálicím českého motokrosového freestylu. Legraci nepokazí na motocyklu ani mimo závodiště, často dokáže překvapit náročnými triky. Uvidíme, s čím sympatický borec vyrukuje 5. února na brněnském výstavišti...
Cítíš, že jsi během uplynulého roku udělal nějaký freestylový pokrok?
„Určitě ano. Víceméně celý rok jsem byl zdravý a naučil se tak pár nových triků.“
Co je na osvojení nových triků nejtěžší? A který trik je pro tebe nejobávanější?
„Na jaro plánuji postavit foam–pit (molitanová jáma), takže éra obávaných skoků by už měla skončit.“
Lidé stále šílí po backflipu. Pracuješ na tomto saltu?
„Výsledky mých pokusů o backflip v loňském roce: dopad vedle foam–pitu a zničený chladič
v hodnotě dvaceti tisíc korun. K tomu je třeba připočítat zničený foam–pit Libora Podmola.“
Fajn. A jak jsi na tom na začátku sezóny 2011 zdravotně?
„Momentálně jsem na tom dobře, už jen potřebuji operaci kolene a zápěstí.“
Když se v průběhu triku z ničeho nic něco přihodí, co ti nejdříve bleskne hlavou?
„Většinou už vím co dělat, a tak padám na dříve operované části těla. Je to lepší, než si zranit zase něco nového.“
Na jaké motorce budeš letos létat? Čím ti vyhovuje?
„Sponzoring od firmy vyrábějící motorky jsem nedostal, tak mohu jen podtknout, že pojedu na bílé motorce s růžovými polepy... Jinak u freestylu na motorce moc nezáleží, pokud se tedy nejedná zrovna o nějakou historickou vykopávku. Jde spíš o vzhled.“
Jak během letošní zimy trénuješ?
„Tréninků na motorce moc nebylo, protože venku je docela kosa. Měli jsme jet do Dubaje, ale nějak to neklaplo kvůli vízům, takže jsme neodcestovali. Ne naší vinou, nicméně šejk se zlobil. Snad nás pozve znovu.“
Blížící se brněnský freestyle zakotví v pavilonu B. Ten má střechu zhruba o šest metrů vyšší než loňský pavilon V. To je pro freestylisty výhodnější, že?
„Ne, není. Pro freestyle je lepší nižší strop. Lidé se pak víc baví a my se víc bojíme (úsměv).“
V Brně pojedou mimo jiné Podmol a Bianconcini. Co chceš předvést publiku ty?
„Do Brna se každopádně těším, chtěl bych tam předvést spoustu nádherných skoků (smích).“

Záruba alias Čert trénoval před Brněm v Itálii
Od sedmi let jezdil motokros, o čtyři roky později mu učaroval freestyle. První seznámení s adrenalinovou disciplínou skončilo nepříjemným pádem. Mladý ONDŘEJ ZÁRUBA se však nenechal psychicky rozhodit, tvrdošíjně si dál posouval výkonnostní laťku a nyní patří k nejnadějnějším českým motokrosovým freestylistům. Odvážný jezdec s přezdívkou Čert nebude pochopitelně chybět ani na rozjezdové rampě únorového Freestyle Motocross Race Brno 2011.
Cítíš na sobě oproti loňské sezóně pokrok?
„Myslím, že pokrok jsem udělal. Naučil jsem se pár nových triků, ale hlavně jsem poprvé dotočil backflip (salto vzad) na hlínu. Samozřejmě pokrok může být vždy daleko větší.“
Co je na osvojení nových triků nejtěžší?
„Nejtěžší je asi pořádně se soustředit a naskákat konkrétní trik několikrát za sebou. Potom má člověk větší jistotu. Nejhorší je pauza v tréninku vyvolaná třeba zraněním.“
Jak ses prokousal k backflipu? Ten vyvolává v českém publiku asi pořád největší šílenství...
„Salto vzad jsem trénoval dlouhou dobu. Stále nic neklapalo, nic se příznivě nepřiklánělo na moji stranu. Až nedávno jsem svůj první backflip skočil. Na podzim jsem ho dost trénoval ve svém parku v Krhové.“
Momentálně jsi zdravotně OK?
„Loni u brněnské Olympie jsem si vykloubil rameno, stalo se to při triku one hand seat grab indian. Motorku jsem držel jen jednou rukou, a právě to zavinilo, že mi rameno vyskočilo. Po rehabilitaci se zdá, že je vše v pořádku.“
Co uděláš, když ve vzduchu najednou zjistíš, že rameno není tam, kde má být?
„Když vezmu konkrétní situaci u Olympie, tak v tu chvíli jsem moc času na přemýšlení neměl. Lekl jsem se, ale naštěstí jsem stačil vrátit motorku pod sebe a dopadnout na zem s jednou rukou na řídítku. Bylo to dost nepříjemné. V takovém okamžiku se člověk snaží vyváznout z problému s co nejmenší újmou na zdraví.“
V Brně prý pojedeš opět na svojí dvěstěpadesátce KTM SX.
„Vyhovuje mi, protože mám na ní udělané svoje vychytávky.“
Jak zatím probíhala tvoje zimní příprava?
„Trénuji především v nové motokrosové hale v Hrachovci nedaleko Valašského Meziříčí. Je to takový malý superkros, ale co se týče fyzické přípravy, stoprocentně mi vyhovuje. Přes zimu se freestyle u nás moc nedá trénovat, takže jsem byl v Itálii, kde jsou lepší podmínky.“
Brněnský freestyle najde v sobotu 5. únoru svoji novou scénu v pavilonu B. Jeho střecha
je o šest metrů výš, než u loňského pavilonu V. Máš radost?
„Jo jo, určitě! Čím víc prostoru, tím lepší pocit. Domnívám se ale, že i pavilon V byl dostačující.“
Co od Freestyle Motocross Race Brno 2011 zhruba očekáváš?
„Minulý ročník byl výborný, a tak doufám, že letošní Freestyle Motocross Race bude ještě o něco lepší. V seznamu přihlášených jezdců jsem si přečetl opravdu zvučná jména, už se moc těším. Jestli bude publikum minimálně dobré jako loni, pokusím se o předvedení svého maxima.“