Obchodní příběh produktu STOP-DIRT ve zkratce? Kdo přišel s tímto nápadem? Kdy se začalo s vývojem? Jak probíhalo testování? A kdy dostal produkt finální podobu?
„Napadlo mě to při údržbě motorky na závody, když jsem měl plnou dílnu oblaků silikonu a došel mi poslední sprej ...
S prvním „vývojem“, resp. s prvními pokusy se začalo přibližně v roce 2015, ale v žádném případě nešlo o myšlenku nějaké výroby pro obchodní účely. Dělal jsem si různé přípravky jen sám pro sebe. Až později, když jsem zjistil, že je o to mezi podobně „postiženými dirt kamarády“ zájem, napadlo mě spojit nápad s naší firmou a začali jsme pracovat trochu sofistikovaněji. Díky kontaktům firmy První Ústecké Montážní na různá odvětví průmyslu, jsme se obrátili na odborníky (rozumějme chemiky!:-)), kteří již mnohem lépe než já věděli, jak dále postupovat. Ze soukromého „garážového“ nápadu se tak stal firemní projekt nazvaný STOP-DIRT. Uchopit celý nápad profesionálním způsobem bylo nutností, a to zejména z časových i finančních důvodů, protože takový vývoj není vůbec žádná legrace! A to nemluvím o legislativě. I tu je nakonec potřeba řešit pod firemní záštitou.
Testování probíhalo vlastními silami a na vlastní „kůži“, samozřejmě opět s kamarády! Postupem času jsme ale byli stále tajemnější a snažili se o projektu STOP-DIRT moc nemluvit... To už jsme začali tušit, že jsme na dobré cestě. Námi „střežené tajemství“ již bylo podložené množstvím vložené práce, prostředků, úsilí a samozřejmě také vidinou obchodního zúročení.
Finální podoba produktu STOP-DIRT, jako konečného materiálu, byla prakticky hotova na přelomu roku 2016/17. Od té doby se víceméně jen s nepatrnými úpravami testuje. O obchodní variantě se dá mluvit na konci roku 2018. Dá se říci, že se produkt rodil ve dvou fázích. Celkem tedy přibližně 4 roky.“
Je vidět, že jste výrobci, kteří neponechávají nic náhodě. O tom ostatně svědčí i Váš propracovaný marketingový plán, do něhož zapadají také moderní webové stránky a pravidelně aktualizované sociální sítě. Máte na Socials speciálního člověka, který vám s nimi pomáhá?
„Ano, snažíme se i v tomto směru „makat“, i když se samozřejmě stále hlavně učíme. Nyní je hlavním cílem poskytnout základní servis naší „dirt komunitě“. Základem jsou samozřejmě stránky www.stop-dirt.com (nyní již ve 4 jazykových mutacích), dále pak sítě jako FB a IG a pro videa připravujeme YouTube.
Pokud chceme mít sociální sítě aktuální, nabízet stále více informací o našich produktech a komunikovat s fanoušky, je nutné mít speciálního člověka na online marketing jako takový. My ho naštěstí máme. Tím udržujeme v naší široké sportovní komunitě mezi sebou stálý kontakt a vzájemně se informujeme a podporujeme.“
Můžete prozradit něco z vašich budoucích plánů, jak se chcete ještě více prosadit na trhu?
"Naše marketingové know-how je jednoduché. Nestačí mít jen dobrý produkt, musí se stále makat. Je to stejné jako ve sportu, a to nám je blízké.
Co je v současnosti naším cílem číslo jedna? Dát co nejširšímu publiku vědět, že jsme tu a že máme co nabídnout. Naší prioritou je dát vědět hlavně riderům a riderkám. Zejména pak v oblastech: Motocross, Enduro, Cross country, Quad, Speedway, Trial, Mountainbiking, ale i Cyklokros, Bikros, Biketrial atd. Budeme rádi, když jich co nejvíce zkusí náš produkt a zjistí, jak funguje a jak s ním mohou pracovat. Je to taková osvětová/informační fáze."
Jaký je váš vztah k motoristickému sportu, nebo k extrémním sportům celkově?
"Mám je moc rád, je to můj život. Aktivně jezdím motocross i biky. V zimě pak hodně lyže ve všech podobách a poslední dobou hlavně skialp. Sport mě celkově moc baví a motosport obzvlášť. Sportuji celý život a když je u toho i trochu adrenalinu, tak je mi fajn!“
Kdo vám pomáhal se zařazením produktu do reálného života? Aneb koho označujete za první testery?
"Těch lidí a firem je samozřejmě více a chtěl bych jim všem moc poděkovat! Za zařazení do reálného života považuji hlavně okamžik, kdy se STOP-DIRT podařilo opatřit a zajistit potřebnými dokumenty. Asi nejpodstatnější v tomto smyslu je bezpečnostní list STOP-DIRT, je to něco jako „občanka“ produktu.
První testovací místo vyšlo samozřejmě na m, pak následovala rodina a kamarádi kolem motokrosu a kol. Pokud si dobře vzpomínám, tak jedni z prvních kluků byli mimo jiné Jakub Terešák, Honza Kučera, Pavel Schneider, Jirka Šedý, Pavel Douša, Martin Prusík, Pavel Ponížil, Michal Schuran a další.
Pro další testy a hlavně zviditelnění jsme se domluvili s manažerem a legendou českého endura Jiřím Pošíkem těsně před loňskou šestidenní (Patrik Markvart, Kryštof Koubele, Jaromír Romančík, Jiří Hádek). Velmi nám pomáhá firma MG Sport Jiří Churavý st. - legenda motokrosu! a jeho syn, také bývalý motokrosař, Jirka Churavý ml. Dále je to výhradní dovozce značky O´Neal do ČR a SR, jmenovitě Tomáš Petřina. Přes biky je to firma Bikesport Ústí nad Labem a Pavel Ponížil, bývalý reprezentant v silniční cyklistice. Není prostor vyjmenovat všechny, ale z našich komunikačních kanálů je možné se o našich kamarádech, partnerech a dalších nadšencích kolem „dirt sportu“ dozvědět více.“
S kým v současné době naplno spolupracujete a co si od této kooperace slibujete? Nedávno jsem zahlédla zmínku o Haas Racing Teamu.
„Naplno spolupracujeme“ je moc silný výraz. Pomalu a postupně, začínáme spolupracovat s různými jezdci, kluby i sportovními a obchodními partnery. Nyní jsme opravdu na samém začátku uvádění produktu na trh, je to běh na dlouhou trať. Hodně spolupráce je v jednání. Máme spolupráce na hobby, ale i na profi úrovni jak v motosportu, tak i v bike sportu. Vážíme si každého vztahu, a to zejména proto, že často jde spíše o kamarádské pojetí spolupráce a vzájemnou podporu. Chceme si to hlavně dělat hezké, protože nás to baví a máme to rádi.
Zmínila jste spolupráci s Haas Racing Teamem. Jsem moc rád, že ke spolupráci došlo. U zrodu této spolupráce stál opět MG Sport. Jirka Churavý nás dal s Vaškem Haasem dohromady a po našem vzájemném setkání jsme si plácli. Vašek je fajn kluk a výborný motokrosař, který tomu co dělá, rozumí. Je radost být v této společnosti. Držte s námi palce, aby měli kluci v průběhu sezóny dobré výsledky.
Spolupracujeme také s dalšími partnery na sportovní úrovni - namátkou:
Jezdci a teamy: enduro Zůza Nováčková, Slovak 4 Rally team, motocross Marek Krejčí, motocross Jiří Šedý, motocross Pavel Schneider, motocross Jula Mikula, Kids racing team Heřmanov, motocross Matyáš Chlum, quad Kateřina Křenková resp. celý Quadpoint Racing team, quad Nelly Caisová, motocross Tomáš Švirák, motocross Vojtěch Švirák, motocross David Zadražil, motocross Michael Apeltauer, motocross classic Dušan Bari ... atd.
Seriály závodů: AMŠ - O'Neal cup, ONEAL HT Group Meteorit Cup, Česká Enduro Serie, Batti MX Cup, Motocross Cup atd."
Zpět k produktu. Někomu by se mohlo zdát, že je jeho aplikace poměrně časově náročná a je k ní potřeba spousta doprovodných nástrojů. Jak to vidí vaši zákazníci po vyzkoušení STOP-DIRT?
„Je to opravdu jen zdání. Co se týká času, je to samozřejmě vždy otázka způsobu použití/aplikace a určité malé zkušenosti. Mohu např. dělat jen rychlý „kokpit“ po mytí (tzv. na design), nebo důsledně ošetřovat celý stroj, ev. jen jeho části „proti blátu“.
V každém případě jde vždy jen o pár krátkých minut (cca 5-10 min.), které se pak projeví v konečném designu nebo při ochraně stroje (plastů, polepů, gumových částí atd., kdy STOP-DIRT také chrání a prodlužuje životnost). Použití STOP-DIRTU je znát i při mytí, kdy odmývání nečistot či bláta jde snadněji a rychleji. Často to poznáte i přímo na trati, pokud je bláto. To, že se vrátíte ze zablácené trati čistí do depa, samozřejmě očekávat nemůžete. STOP-DIRT není kouzelný. Co se používání doplňků týká: i toto je velmi individuální a o to nám jde... Mohu používat jen rozprašovač, nebo „odkápnout“ přímo z lahvičky na štětec (pomocí ergonomického uzávěru), nebo používat kombinaci obojího, což považuji za optimální.
V každém případě jde o doplňky, které jsme připravili pro ridery, aby měli vše k dispozici a mohli si vše objednat s hlavním produktem a pohodlně se jim se STOP-DIRTEM pracovalo. Nejedná se o nějakou nutnost používat zrovna STOP-DIRT doplňky, protože každý je má většinou již doma, ale považujeme to za servis, nabízet je k produktu. Užití doplňků je pak zcela přirozené a nanášení se stává mnohem variabilnější ... Je fajn, když mohu použít rozprašovač na vrchní plasty, ale např. na ráfky kol štětec, abych nezacákal vše kolem. Je dobré mít možnost rozprašovačem stříknout ředěný STOP-DIRT na chladiče a štětcem např. ošetřit přepákování proti blátu přímo koncentrátem SD. Blatníky např. mohu zevnitř vystříkat a ještě rozetřít štětcem, zejména pokud chci šetřit materiálem.
Pozn.: Budete překvapeni, jak je STOP-DIRT vydatný a kolik plochy s ním ošetříte. Dalším malým příkladem je ošetření hledí přilby a odvětrání, které mohu například ošetřit štětcem a nemusím stříkat na výstelky přilby. Myslím, že většina riderů, kteří s tím začnou intuitivně pracovat, budou přicházet na spoustu zajímavých fíglů, jak s produktem celkově pracovat. Jednoduše řečeno: práci s rozprašovačem každý zná, ale štětec je dobré používat na místa, kde chci nanést přípravek velmi přesně (bez rozprašování), nebo chci mít pod kontrolou stejnoměrné ošetření plochy atd. Do této doby jsme všichni používali jen „univerzální“ silikon ve spreji. Klasickým tlakovým sprejem se hodně materiálu vystříká kolem, a to i tam kam nechci. Pokud jsem navíc v uzavřeném prostoru, tak jemný aerosol také vdechuji. Individuální způsob ředění a variabilní možnosti nanášení od spreje také nemohu očekávat... A v tom všem je STOP-DIRT právě jiný!
Na jeden doplněk bych zde však rád upozornil, a tím je štětec ... a není to jen obyčejný štětec, ale je to štětec ... a teď se nabízí slovo kouzelný (jako v pohádce). Ale ne, dělám si legraci. Jde o štětec, který byl také vyroben přímo pro STOP-DIRT a jeho aplikaci roztíráním na povrchy choulostivé k poškrábání, jako jsou např. rámy karbonových kol atd. Štětec STOP-DIRT Profi je vyroben s plastovou zděří (to je ta jindy kovová část, co drží vlas štětce). Pokud chci roztírat štětcem, tak nemusím hlídat, abych náhodou někde neškrábl lak či jiný choulostivý povrch. Zdá se to jako maličkost, ale ti co ho užívají, si ho moc pochvalují. Samozřejmě si však můžete obalit zděř obyčejného štětce „izolačkou“… Tady vidíte, že i u „obyčejného“ štětce myslíme na komfort užití, jen ho nikomu nenutíme (dá se vyřešit i jinak). Cítíme povinnost tento detail také dořešit na profi úrovni, protože ho sami používáme a vadilo nám to.“
Jaké jsou nejčastější dotazy, s nimiž se setkáváte?
„Určitě mezi ně patří:
Jak se STOP-DIRT ředí? Na úvod je potřeba říci, že STOP-DIRT se může používat v koncentrátu i v ředěné podobě. Opět je to závislé jak co komu vyhovuje a co a jakým způsobem chce ošetřovat. Je to hodně intuitivní. Člověk si produkt vyzkouší a otestuje na své podmínky i očekávání, a hned ví co s tím. Nejčastější ředění se většinou používá pro rozprašovač, a to: STOP-DIRT : voda v poměrech cca od 5:1 až 1:1 ... ale není podmínkou.
Jaká je vydatnost STOP-DIRTU? Nechci se opakovat, ale opět je to velmi individuální vzhledem k proměnným, které jsou k dispozici. Ale abych uvedl alespoň nějaká čísla pro orientační představu. Koncentrát 500 ml vydrží v průměru na 150 ks cyklo bike, 30 ks cross moto, 20 ks cross quad."
Co vše mohu se STOP-DIRTEM ošetřit?
"Obecně lze říci, že produkt můžeme použít pro ošetření stroje (plasty, polepy, hadice, manžety, rámy ...) a výstroje jezdce (přilby, boty, chrániče ...). Podrobněji zde.
Důležité je, že STOP-DIRT neobsahuje žádné kyseliny ani rozpouštědla, či jiné agresivní látky a nehrozí tak poškození povrchu."
Zalíbilo se mi při pročítání informací, že je produkt STOP-DIRT šetrný k přírodě. Bylo složité dotáhnout vše do této fáze v době, kdy se stále ještě využívá spousta chemie?
„Byla to pro nás jedna z priorit, aby byl STOP-DIRT šetrný k přírodě. Jednak z přesvědčení a také z ekonomického hlediska a pohledu do budoucna.
STOP-DIRT se prakticky vrací s blátem/nečistotami zpět do přírody, nebo s vodou do kanalizace, proto bylo důležité najít správné řešení. A na otázku, zda to bylo složité? Ano, bylo. Důkazem je i zmiňované ředění vodou, nikoli syntetickým rozpouštědlem. Ale samozřejmě jsme mysleli i na ekonomickou stránku, protože vývoj byl náročný.
Vycházíme z toho, že ekologie se čím dál více prosazuje do všech odvětví našeho života, motosport nevyjímaje. Nebylo tedy žádoucí, aby produktu hrozilo nějaké případné omezení při jeho používání právě z hlediska ekologie. Nyní máme jistotu, že STOP-DIRT se může používat jak v Evropě, tak ve světě s tím, že je šetrný k přírodnímu prostředí, což je také jeho velkou předností a výhodou."
V propagačních materiálech uvádíte, že je STOP-DIRT český produkt, což je poměrně ojedinělá skutečnost. Kde probíhá jeho výroba a jak složité je v dnešní době udržet se na trhu?
"Ano, je to pravda, vyrábíme ho v Čechách. Jeho výroba probíhá na severu v Ústí nad Labem, nedaleko MOSTU! (vtip.). Máme vlastní stáčecí linku, kterou jsme pro tento účel zakoupili a upravili pro potřeby STOP-DIRTu.
Jak je složité udržet se na trhu zatím nevíme, protože výrobek na trh teprve pomalu uvádíme. Na tuto otázku budu umět odpovědět tak za 5 let. Ale jak vždy s oblibou a pokornou nadsázkou říkám: „Produkt STOP-DIRT byl vyvinut ridery pro ridery.“ Tedy je to taková srdeční záležitost a věříme, že naše ale i zahraniční „dirt komunita“ si produkt oblíbí a bude jí ku prospěchu.“
Kde všude je možné produkt STOP-DIRT zakoupit? Online na vašem webu? A dál? Máte už vybudovanou nějakou distribuční síť?
„Produkt STOP-DIRT je možné zakoupit on-line u nás na webu. Dále u našich partnerů: MG sport CZECHO spol. s r.o., RIDE HARD s.r.o. a Bikesport Ústí nad Labem. Vlastní distribuční síť nebudujeme, chceme využít partnerské sítě. Nyní, jak jsem již řekl, je pro nás prioritou nejprve s produktem seznámit domácí „dirt komunitu“. Tedy přímo ridery i riderky, kteří aktivně jezdí. A na to se nyní soustředíme. Samozřejmě mezitím probíhají obchodní jednání, vč. zahraničních, ale to je až další kolo..."
Bude-li mít někdo zájem o spolupráci s Vámi? Jak Vás může kontaktovat?
„Kontaktovat nás může přes naše sítě FB a IG, ale nejlépe přes www.stop-dirt.com. Dole v patičce naleznete k tomuto účelu veškeré kontakty. Samozřejmě se uvidíme i osobně na různých závodech, soutěžích a akcích."
PR rozhovor připravila: Lucie Havlíčková (luh)
Obrazový materiál: archiv STOP-DIRT
11. 4. 2019