Pravé představení nás však teprve čeká a podle všeho se máme na co těšit. Velice kvalitní a vyvážené "herecké" obsazení, nádherné kulisy a silná zápletka. Vypadá to, že nechybí žádné ingredience pro to správné divadlo. Nás ale hlavně může těšit to, že Kuba Smrž rozhodně nebude hrát vedlejší roli!
Kuba se po půlroce stráveném v sedle Aprilie vrací za řídítka Ducati. Když bude v týmu Effenbert Liberty Racing sedlat loňskou tovární 1098 F10. Situace je však o poznání pozitivnější než loni a díky skvělým vztahům s továrnou je tým skvěle materiálně zabezpečen. Volba stroje se ukázala jako správná. Kuba má s Ducati již mnoho zkušeností a jak se potvrdilo v testech, tak tento stroj je stále více než konkurenceschopný. Zimní program zahájil náš jezdec ve Španělsku na okruhu Guadix. Tato vcelku neznámá trať byla ideální na rozježdění a přínosná byla převážně kvůli množství pomalých zatáček, které Kuba zrovna nemiluje. Mnohem klasičtější bylo porovnání sil při oficiálních testech v Portimau, Kuba zde opravdu tahal a překvapil své konkurenty celkově nejrychlejším časem a také dobrým tempem na vodě. Tým Effenbert Liberty Racing se pak přesunul k soukromým testům na novou trať v kalendáři WSBK, Aragon. I přes velmi chladné počasí zde Kuba absolvoval další přínosný test a brzo na to se všechen materiál vydal na cestu do dějiště prvního závodu. Dojmy z posledních předsezónních testů jsou ještě velmi čerstvé, ale hlavně pozitivní. Kuba celou dobu patřil k nejrychlejším a v konečném pořadí obsadil čtvrtou příčku, což je výtečné zvlášť když uvážíme, že při testu nepoužil měkkou směs zadní pneumatiky a věnoval se hlavně připravení materiálu pro úvodní klání, což demostruje velmi vysoký počet odjetých kol. Tohle vše jsou silné argumenty, které nám do závodního víkendu dávají naděje na pozitivní výsledky. Konkurence ale rozhodně nespala..
Aprilia zažila loni neuvěřitelný rok a světovému šampionátu superbiků dominovala. Porazit loni Maxe Biaggiho nebylo snadné a RSV4 mu k jeho výkonům hodně pomáhala. Objevují se hlasy, že letos nebude Aprilia tak silná, neboť se bude muset trochu umírnit s naladěním svého motoru. Ten byl loni poměrně dost vzdálen od homologovaného modelu a letos se například musí značka z Noale vrátit ke klasickému systému ovládání vaček. Toto spolu s téměř nulovým vývojem přes zimní mezidobí dává konkurentům šanci. Pokud se ale podíváme na tabulku rychlostí z posledního testování, opět mu dominuje RSV4. Aprilia má jednoduše osvědčený vítězný stroj, kterému evoluce prospěje rozhodně více než revoluce. Loňský král, Max Biaggi sice uvažoval o tom, že kombinézu pověsí na hřebík a bude se věnovat své rodině, ale nakonec se upsal ještě na další dva roky. Šampionátu to jedině prospěje a přes lehce laxní přístup k zimnímu testování se i letos dá čekat, že bude velmi silným kandidátem na světový titul. Leon Camier se loni ukázal v dobrém světle a nebýt zranění z konce sezony, určitě by se mu zadařilo zajet další pěkné výsledky. Letos chce být ještě silnější a předpoklady k tomu má. Je nešťastné, že se na Phillip Islandu nepředstaví v top formě, jelikož od svého příletu trpí zvláštní infekcí a rozhodně se necítí dobře. Od poloviny loňské sezony má Aprilia v podobě týmu PATA Racing i satelitní zastoupení a Kuba loni ukázal, že i v netovárním provedení umí být tento stroj velice rychlý. Letos ho bude sedlat veterán Noriyuki Haga, který musel slevit z pozice továrního jezdce. V podobné situaci už však Nitro Nori byl například v roce 2004, a tehdy se satelitní Ducati bojoval do posledního závodu o titul, tekže není radno ho odepisovat. U Hagy nikdy nevíte. Jisté je, že zkušenosti z jeho působení v továrním týmu Aprilie mu nebudou moc platné, protože tehdy jezdil dvouválcovou RSV. Aktuální model této značky měl loni v Phillip Islandu několik problémů, ale jezdci zde v zimě nakroužili množství kol a rozhodně nedají svou kůži snadno i když například Biaggi optimismem neoplývá.
Suzuki dokázala z roku 2010 vytěžit hodně a angažmá Leona Haslama byl skvělý tah. To však nezabránilo tomu, aby továrna Suzuki výrazně neomezila svou podporu tomuto týmu. Francis Batta se zachoval velmi sportovně a uvolnil Haslama z dvouletého kontraktu, aby nebrzdil jeho rozlet. Složitou situaci vyřešil manažer tohoto belgického týmu tak, že zredukoval obsazení na jednoho jezdce a angažoval extovárního jezdce Ducati Michele Fabrizia, který už za tým jezdil Superstocky 1000. Fabrizio je zvláštní osobnost a rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější jezdce v depu, ale když má svůj den, tak je velice rychlý a zkušenosti se mu také nedají upřít. Michel se o týmu a motocyklu vyjadřuje v superlativech a snaží se do nové sezony nabudit novou přezdívkou (kolikátou už??), takže už žádný čaroděj, uragán či hurikán. Teď budeme mít čest s gladiátorem, uvidíme, jak se mu bude v bojích na trati dařit. Ale Suzuki byla na Phillip Islandu vždy silná a Michel to zde taky docela umí, takže proč ne. Pro úvodní závod je Suzuki zastoupena tradičním japonským (v podstatě továrním) týmem Yoshimura. Přes finanční problémy z loňska se tak můžeme těšit na červený stroj s nádherným výfukovým systémem a s Joshuou Watersem v sedle. Josh je australský superbikový šampión a v testech se vytáhl skvělým dvanáctým časem. Tenhle domácí závodním určitě bude bojovat o body. Snad se ukáže v pěkném světle a my snad uvidíme stroj této stáje ještě v nějakých dalších závodech.
Ducati bude poprvé za celou historii šampionátu bez továrního zastoupení a po loňském fiasku se vše zdálo alespoň relativně ospravedlnitelné. Ono se však jaksi pozapomnělo, že 1098 je pořád velice konkurenceschopným materiálem a ve světle předsezóních testů je rozhodnutí vedení Ducati Corse značně nepochopitelné. Silný záběr z nízkých otáček, velká stabilita v rychlých sekcích a typická závodní DNA značky to je stále velmi dobře fungující recept a kromě extrarychlé Monzy se dvouválcové stroje stále budou rvát o pozice nejvyšší. Samozřejmě zmražený vývoj a nižší maximální výkon bude týmy brzdit, ale testy zatím hovořily jasně. Althea zeštíhlila svůj tým na "pouze" jednoho pilota, ale tím není nikdo jiný než velké loňské překvapení, Carlos Checa. Tento španělský veterán rozhodně nic ze své rychlosti neztratil a rozhodně patří mezi kandidáty na letošní titul. Loni zde dokázal vyhrát a vyhrál také nedávné testy. Určitě Carlose sledujte! Dalším týmem je loňský nováček, Supersonic Racing, který po loňském vzoru angažoval pilota pocházejícího z kategorie Superstock 1000. V roce 2010 se týmu díky Scassovi poměrně dařilo, tak uvidíme, jak zabere nová akvizice, Maxim Berger. Tento sympatický milovník rybolovu z Francie patřil mnoho sezón k absolutní špičce v nižších kategoriích a své místo si určitě zasloužil. Rychlost určitě má, ale bude těžké se prosadit. V testech se zatím moc nepředvedl, ale to se nedalo ani čekat. Vzpomínáte například na superbikovou kariéru další hvězdy superstocků, Brendana Robertse? Snad se Maximovi bude dařit lépe! Jedinou dvoučlenou formací značky Ducati je nová česká formace Effenbert Liberty Racing. V týmu však nejsou žádní nováčkové, ale lidé, co se kolem závodů už nějaký ten pátek pohybují. Velice profesionální parta s obrovským nadšením a touhou uspět. I za tak krátkou dobu existence si už tým dokázal všude udělat velice dobré jméno a teď je na jezdcích, aby vše dotáhli do konce. Kromě Kuby zde bude jezdit Sylvain Guintoli. Další pohodář z Francie, který s Kubou dlouhé roky soupeřil ve dvěpade. Zkušností má Sylvain na rozdávání, rychlost taky rozhodně nechybí a v loňské sezoně byl také ultra konzistentní. Zrovna v Austrálii zajel jeden ze svých nejlepších závodů a v testech se mu velmi dařilo, dávejme si na něj pozor!
Yamaha pro letošek na své "big-bang" YZF R1 provedla jen velmi málo změn a zabývala se především rozložením váhy. Loni se tento stroj ukázal jako silný, ale často také problémový. Zvlášť težké bylo pro hvězdné jezdecké duo udržet vyskou rychlost po celou dobu závodu. Pro letošek přichází do týmu italská hvězda Marco Melandri a hvězda supersportů, Eugene Laverty. Marca stále trápí operované rameno, ale v testech poměrně pozitivně překvapil a rozhodně může překvapit. Vzpomínáte červenou driftující Hondu RC211V co vyhrála zdejší závod MotoGP v roce 2006. Ten pán co ji řídil asi musí něco umět.. :) Narozdíl od Melandriho bude tento víkend Laverty poprvé závodit na "velkém" motocyklu, ale odchovanec dvěpade a supersportů se zatím prezentuje velmi dobře. To že je rychlý ukázal jasně v supersportech, ale superbike je hodně odlišný. Vzpomínáte na Kenana Sofuoglu?
Kolem Hondy se v zimě mluvilo nejvíce. Jak by také ne. Geritu a Ronaldu Ten Kate se povedl husarský kousek a po ztrátě hlavního sponzora Hanspree dokázali nají víc než ekvivalentní náhradu a přivedly zpět do šampionátu velice silný Castrol. Johnathan Rea tedy pojede v legendárním zbarvení týmu Castrol Honda a bude se snažit zaútočit na světovou korunu. Johny je však smolař a několika zranění v sezoně loňské se jich nevyvaroval ani letos. Už při privátním testu na Phillip Islandu si pobyl pár hodin v nemocnici a při oficiálnich testech dopadl ještě hůře. Nutno podotknou že chudák Johny za to nemohl. Jeho Honda najednou vzplála kvůli úniku oleje a Rea musel kvapně vystupovat ve více než 200 km/h. Odneslo to již několikrát zraněné zápěstí a malíček. Rea však určitě startovat bude a prognózy jsou nyní pozitivnější, než zpočátku. Rozhodně se mu ale nepojede dobře. Překvapením je angažmá druhého jezdce týmu Castrol Honda. Ruben Xaus se už zdál jako zatracovaný pilot na konci své kariéry, ale dostal další skvělou šanci. V tak profesionálním zázemí může ještě hodně překvapit. Všichni víme, že Ruben dokáže být velmi, velmi rychlý a v testech se předváděl také poměrně pozitivně. Pokud se tento katalánec vyhne zbytečným pádům, tak má v sedle Hondy rozhodně šanci napravit svou reputaci a znovu vyhrát nějaké závody. Všimněme si, že žádné další Hondy na startu nenajdeme. Aktuální model CBR 1000 RR je už také postaršího data a situace je rapidně jiná od dob na tak dávných, kdy na startu bylo například 7 těchto strojů. V rukách týmu Ten Kate se ale určitě nemusíme bát o konkurenceschopnost materiálu. Loni se sice často řešily potíže plynoucí z chatteringu, ale takto zkušený tým nedovolí, aby se situace nezlepšila.
BMW se loni výrazně zlepšila, ale stále není tam, kde by si managemant továrny představoval. Velkou zbraní je angažmá loňského vyzyvatele Maxe Biaggiho, Leona Haslama. Leon byl velice rychlý a vyrovnaný na každém motocyklu, se kterým jezdil a na BMW tomu rozhodně nebude jinak. Otázkou je, jestli bude bavorský stroj tak dobrý, jak čerstvě ženatý brit očekával. Z testů těžko soudit, protože BMW se v Austrálii nikdy moc nedařilo. Ale na to, kolik kilometrů zde piloti v zimě najezdili šlo prozatím určitě o zklamání. Domácí hvězda Troy Corser se bude určitě hodně snažit, ale na boj o nejvyšší příčky to reálně nevypadá. Po loňském fiasku týmu Reitwagen přichází letos další satelitní tým. Tentokráte však jde o mnohem profesionálnější formaci BMW Motorrad Italia, která do WSBK postoupil jako vítezný tým štoků 1000 a přivedla si sebou neohroženého krále této kategorie Ayrtona Badoviniho. Ten však není v superbicích žádným nováčkem. Nutno podotknout, že na nekonkurenceschopném materiálu nikdy moc díru do světa neudělal. Parťáka mu bude dělat dvojnásobný mistr světa WSBK, James Toseland. Tomu bude šroubovat pár lidí se kterými u Ducati získal svůj první titul. Tento tým totiž vychází z bývalé formace Ducati Xerox Junior.
Kawasaki letos předvede nový model ZX-10R. Který byl od počátku vyvýjen s velkým důrezem na závodní nasazení a v testech bylo patrné velké zlepšení a vysoký potenciál nového stroje. Dnes již tradiční tovární formace PBR motorsport angažovala tři jezdce. Od loňska měl být hlavním tahounem Chris Vermeulen, ale toho trápí vleklé zranění kolene a v plné formě vlastně ještě na zeleém stroji neseděl. Bohužel ani teď se nepředvede, když mu doktory byla vystavena červená a minimálně pro Phillip Island jej nahradí známý veterán zelených, Akira Yanagawa. Loni se u týmu velmi dobře ukázal Tom Sykes, což mu zajistilo místo i pro letošní sezonu. S novým nářadím pak Tom bude vidět určitě ještě více. Slibným nováčkem je pak Joan Lascorz, který svou dravou jízdou reprezentoval Kawasaki v supersportech. V testech byl ze zelených nejrychlejší a zatím určitě dělá Paulu Birdovi radost. Silnější by měl být i tradiční satelitní tým Kawasaki, který vede rodina Pedercini. Dlouho dopředu bylo známé angažmá Roberta Rolfa, který už je v superbicích dobře zaveden. O druhém pilotu se dlouho spekulovalo a daleko od kontraktu nebyl například Gábor Talmácsi, nebo náš Lukáš Pešek. Nakonec za tým pojede domácí Mark Aitchison, který je známý dobrými výkony ze supersportů. Pro závod na Phillip Islandu tým posílí ještě další domácí superbikový šampion, Bryan Staring, který v tomto týmu pojede na doporučení samotného Troye Baylisse litrové štoky. Snad se Pedercini odlepí od dna výsledkové listiny.
No, Kuba to nebude mít lehké. On se s tím ale určitě pořádně popere a jak ukazují testy, rozhodně se neztratí. Phillip Island má navíc Kuba opravdu rád a dokázal zde na sebe již několikrát upozornit. Vyhrál zde například kvalifikaci v roce 2009, startoval zde z první řady a několikrát dokončil v top ten. Těšme se na závody!!
Phillip Island
Délka okruhu: 4445 m
Počet zatáček: 12
Pravých: 5
Levých: 7
Délka cílové rovinky: 835 m
Maximální převýšení: 57 m
Pole position: levá strana dráhy
Tato australská trať ležící na malebném ostrově, který je vzdálen jen pár hodin cesty od Melbourne, je považována za jeden z nejzajímavějších okruhů vůbec. Je to dáno především unikátním převýšením a mixem pomalých a rychlých zatáček velmi plynule napojených na sebe. Důsledkem toho je velmi vysoká průměrná rychlost kola, sahající téměř až k hranici 175 km/h. Milovníkům motocyklového sportu jsou slavné pasáže tohoto okruhu jako například „Luckey Heights“ „MG corner“ nebo „Gardner straight“ velmi dobře známé a sledovat zdejší závody je vždy radostí. Díky tomu, že moře je u trati opravdu velice blízko, bývají zde typické problémy s racky a kontakt jezdců s nimi není žádnou velkou výjimkou. Díky blízkosti moře se zde dokáže také velice rychle měnit počasí a teplota, což dokáže udělat velké problémy s nastavením motocyklu. Okruh je známý svou velkou náročností na životnost pneumatik. Říká se, že závod zde začíná tak 6 až 7 kol před koncem. Je velice důležité si do finiše uchovat co nejčerstvější pneumatiky, zvláště když o vítězství často rozhoduje výjezd z velice táhlé a rychlé poslední zatáčky.
Co se tedy vše bude Na Phillip Islandu dít? Podrobný rozpis naleznete níže.
Pátek 25-02-2011 |
|||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FREE PRACTICE | 01:30 | 60' | |||||||
QUALIFYING PRACTICE | 05:30 | 60' | |||||||
|
|||||||||
QUALIFYING PRACTICE | 24:45 | 45' | |||||||
FREE PRACTICE | 03:45 | 45' | |||||||
SUPERPOLE (1) | 05:00 | 14' | |||||||
SUPERPOLE (2) | 05:21 | 12' | |||||||
SUPERPOLE (3) | 05:40 | 10' | |||||||
|
|||||||||
WARM UP | 23:20 | 15' | |||||||
RACE 1 | 02:00 | ||||||||
RACE 2 | 05:30 |
Všechny tréninky budete moci sledovat díky Livetimingu na domácích stránkách šampionátu: http://www.worldsbk.com/ Bohužel provozovatel těchto stránek zastavil loni kvůli smlouvě s Eurosportem přímé přenosy v SBK TV, ale pro ty z Vás, kdo nemají kabel nebo satelit existuje stále možnost, jak závody naladit! Podrobný návod naleznete na: http://wsbk2010.wz.cz/ Poděkování za něj patří Matesovi!
Loni často (hlavně v závodní dny) fungovalo vložení odkazu: http://live.la7.it/asx/event03.asx do pole „otevřít url“ ve windows media playeru. A v době závodů se dají najít také streamy na: http://cs.justin.tv/, zadáním hesla „SBK“.
Jako zálohu všem doporučuju stránku: http://www.myp2p.eu, kde najdete v sekci motosport vždy aspoň nějaké online přenosy. Kvalita je nevalná, stabilita též, ale lepší než jen livetiming. Jisté je, že pokud nějaký stream najdeme, odkaz na něj se určitě na FOSu obejví.
TV:
TV program na Eurosportu - Neděle 27. 2. 2011:
02:00 – 03:00 Superbike 1. závod (přímý přenos na Eurosport a Eurosport HD)
03:15 – 04:15 Supersport závod (přímý přenos na Eurosport a Eurosport HD)
05:30 – 06:30 Superbike 2. závod (přímý přenos na Eurosport a Eurosport HD)
08:30 – 09:00 Superbike 2. závod (záznam na Eurosport a Eurosport HD)
Po celý víkend by mělo být částečně zataženo s teplotami 15 až 25°C.